Bigos – tradycyjna polska potrawa myśliwska – to prawdziwa rozkosz dla podniebienia i wspaniale sycące danie świąteczne. Co więcej, można przyrządzić je wcześniej (po kilku dniach smakuje jeszcze lepiej), aby w Święta nie tracić cennego czasu na gotowanie.
Krzysztof Turowski – polski myśliwy, ambasador naszej marki i autor przepisu – twierdzi, że bigos w tym wydaniu nie tylko jest najlepszy z tych, które kiedykolwiek jadł, ale także cieszy się dużym uznaniem wśród przyjaciół i rodziny.
Składniki:
Suszone śliwki pokroić w kostkę, zalać whisky lub brandy, wymieszać i odstawić.
Grzyby drobno posiekać, zalać winem i pozostawić do namoczenia.
W międzyczasie napełnić duży garnek wodą, dodać sos Worcestershire i zagotować.
Pokroić boczek i dziczyznę na 2,5-centymetrowe kawałki. Rozgrzać patelnię i roztopić na niej trochę smalcu. Wrzucić na patelnię boczek, chwilę podsmażyć, dodać dziczyznę i podsmażyć, aż ładnie się zrumieni. Aby uniknąć przepełnienia patelni, można smażyć mięso partiami. W takim przypadku każda porcja mięsa na patelni powinna zawierać trochę boczku i dziczyzny.
Przyrumienione mięso przełożyć do garnka z wrzącą wodą, pozostawiając tłuszcz na patelni.
Zmniejszyć ogień do małego i dusić mięso przez 45 minut, od czasu do czasu mieszając. Jeśli woda odparuje, uzupełnić ją.
Podczas gdy mięso się dusi, pokroić cebulę w kostkę i odsączyć kiszoną kapustę. Krzysztof nie poleca jej płukania, chyba że jest bardzo kwaśna.
Pokroić kapustę w cienkie paski, a pomidory w kostkę.
Po około 30 minutach rozgrzać patelnię z pozostałym tłuszczem. Dodać trochę oliwy z oliwek, cebulę pokrojoną w kostkę, liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec i kminek. Smażyć przez ok. 5 minut na małym ogniu, mieszając, aż cebula stanie się miękka.
Dodać pokrojone w kostkę pomidory i smażyć ok. 2 minuty. Następnie zwiększyć ogień, dodać kiszoną kapustę i dusić przez ok. 3 minuty.
Dodać ½ szklanki wody i doprowadzić do wrzenia.
W tym czasie dodać do garnka z mięsem białą kapustę, wszystko wymieszać i dusić ok. 5 minut, aż kapusta zacznie mięknąć i zmniejszać swoją objętość.
Po 5 minutach dodać do garnka zawartość patelni. Następnie dodać żeberka (pokrojone w paski), namoczone grzyby, śliwki i sól. Przykryć i doprowadzić do wrzenia.
Po kilku minutach dodać pozostałe składniki – cukier, powidła i pokrojone lub starte jabłko. Przykryć i gotować na wolnym ogniu przez dwie godziny, często mieszając. Należy uważać, aby bigos nie przywarł do dna garnka.
Pod koniec gotowania pokroić kiełbasę w plasterki i podsmażyć na łyżce smalcu.
Dodać ją do garnka, gdy bigos będzie prawie gotowy, aby się nie rozpadła.
Na koniec doprawić, zależnie od potrzeb, większą ilością soli i pieprzu.
Bigos najlepiej smakuje po ostygnięciu i podgrzaniu dzień lub dwa po przyrządzeniu.
Można go także zamrozić w woreczku próżniowym. Wystarczy później rozmrozić go przez noc w lodówce i ponownie podgrzać.
Smacznego i pomyślnych łowów!
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.