W naszym ofercie zawsze mieliśmy nasadki termowizyjne, a najnowszym przedstawicielem tych urządzeń jest model Krypton 2. Niektórzy jednak nadal nie są przekonani do tej koncepcji i mają wątpliwości, czy urządzenia tego typu działają naprawdę dobrze. Dlatego poprosiliśmy dwóch szwedzkich myśliwych – Stefana Ormana i Night Vision Vikinga, którzy korzystają z nasadki Krypton 2 w terenie – aby opowiedzieli nam, jak to wygląda w praktyce.
Zacznijmy od koncepcji nasadki termowizyjnej, którą mocuje się na lunecie celowniczej. Nie jest to ani urządzenie podręczne (jak termowizor), ani luneta celownicza, lecz w pewnym sensie coś, co łączy najlepsze cechy tych rozwiązań.
Stworzono je z myślą o mocowaniu z przodu lunety dziennej, dzięki czemu ciągu kilku sekund zmienia ją w urządzenie termowizyjne. Nasadkę Krypton 2 można także zamontować na monokularze Pulsar i uzyskać w ten sposób podręczny termowizor.
Oczywiste pytanie brzmi: po co Ci takie urządzenie? Cóż, można wymienić kilka dobrych powodów. Po pierwsze pozwala ono pozostać wiernym tradycyjnemu stylowi polowania i zaletom klasycznej optyki dziennej, która jest m.in. bardziej przyjazna dla oczu.
Jednocześnie zyskuje się możliwości, jakie zapewnia technologia termowizyjna. Wyjaśnia to Night Vision Viking: „Ponieważ korzystanie z lunet termowizyjnych (urządzenia cyfrowe z siatką celowniczą) jest zabronione w niektórych krajach, jedynym sposobem na wykorzystanie technologii termowizyjnej przy broni myśliwskiej jest podłączenie nasadki termowizyjnej do zwykłej lunety dziennej”.
Stefan Orman wskazuje także kilka praktycznych powodów, dla których warto wybrać nasadkę Krypton 2. „Ponieważ lubię zaczynać polowanie za dnia, a następnie kontynuować je w nocy, zwykle mam w plecaku wszystkie niezbędne rzeczy: kawę, lornetkę, nóż, jedzenie, ubrania na wypadek zmiany pogody, apteczkę pierwszej pomocy, latarki itp. OSTATNIĄ rzeczą, którą chciałbym nosić, jest dodatkowa luneta ważąca ok. kilograma. Co więcej, Krypton może także pełnić funkcję termowizora, więc mam do zabrania mniej rzeczy i jednocześnie mogę swobodnie dostosować w terenie swój sprzęt do warunków polowania”.
Na koniec pozostaje kwestia pieniędzy. Wysokiej jakości urządzenia termowizyjne nie są tanie, ale dzięki nasadce Krypton 2 można sporo zaoszczędzić, ponieważ nie trzeba kupować dwóch oddzielnych urządzeń – zauważa Night Vision Viking. Zdaniem Stefana „to najkorzystniejsza inwestycja”.
Warto również zauważyć, że nasadka Krypton 2 została znacznie udoskonalona w porównaniu z poprzednią wersją. Ta jest dużo bardziej kompaktowa, a dzięki umieszczeniu akumulatora w górnej części obudowy – także znacznie lepiej wyważona.
A jeśli już mowa o akumulatorze – według Stefana „przy około 10-godzinnym czasie aktywnego użytkowania jest on prawdopodobnie najlepszy i może z nim konkurować tylko Telos. To znacznie więcej, niż zwykle potrzebuję”.
Tymczasem wróćmy do konstrukcji. Nasadka Krypton 2 ma obudowę ze stopu magnezu, która jest nie tylko „bardzo wytrzymała” (to słowa Night Vision Vikinga, nie nasze!), ale także lekka. „Szczerze mówiąc, nie przeszkadzałoby mi, gdyby była trochę cięższa. Kiedy poluję, dążę do tego, aby wystarczył jeden strzał, więc zawsze staram się oddawać go z możliwie jak najbardziej stabilnej pozycji. Może być to podpórka, dwójnóg, trójnóg lub inne rozwiązanie. Dlatego nie ma dla mnie znaczenia zmiana wyważenia broni” – mówi Stefan.
Z opinią Stefana zgadza się Night Vision Viking: „Krypton dodaje trochę masy z przodu broni, jednak nie ma to większego znaczenia”.
Jeśli chodzi o obsługę, to jako przednia nasadka termowizyjna Krypton znajduje się nieco dalej od użytkownika. Niestety, nie da się tego obejść. Znaleźliśmy jednak rozwiązanie zwiększające wygodę – pilot Bluetooth, którego obsługa jest zdaniem Stefana „łatwa i niezwykle intuicyjna”.
Dodaje on również, że „pilot zwiększa użyteczność, ale to nie wszystko! Możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota sprawia, że ergonomia jest chyba nawet lepsza niż w przypadku lunety Talion!” A jeśli znacie to urządzenie, to z pewnością wiecie, że jest chwalone za ergonomię.
Umiejscowienie pilota zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Night Vision Viking sugeruje przymocowanie go blisko języka spustowego za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, natomiast Stefan woli, gdy jest zawieszony wraz z okularem na szyi.
Chociaż omówiliśmy już ergonomię konstrukcji, warto porozmawiać także o korzystaniu z urządzenia w praktyce. Myśliwi zadają nam najczęściej dwa pytania: czy rzeczywiście nasadka jest łatwa do zamontowania oraz czy nie utrudnia strzelania?
Krótka odpowiedź brzmi: tak i nie. Jednak pozwólmy Stefanowi ocenić to z perspektywy użytkownika. „Ważne jest, aby zachować szczególną precyzję podczas pierwszego montażu. Obowiązkowo PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ I PRZESTRZEGAJ WARTOŚCI MOMENTU DOKRĘCANIA dla śrub i podkładek.
Następnie ustaw odpowiednio urządzenie względem siatki celowniczej. Zamontuj nasadkę Krypton 2 w adapterze PSP-B, włącz ją i aktywuj siatkę wyrównawczą w menu głównym. Upewnij się, że kulka adaptera PSP nie jest zbyt luźna, ponieważ może być to irytujące. Następnie patrząc przez lunetę (jeśli ma funkcję regulacji paralaksy, ustaw ją na 100 m), upewnij się, że siatka wyrównawcza nasadki Krypton jest odpowiednio ustawiona w pionie i w poziomie względem siatki w lunecie, po czym zamocuj nasadkę na lunecie. Po wykonaniu tej czynności wyśrodkuj siatkę wyrównawczą względem siatki w lunecie i dokręć złącze adaptera PSP zgodnie ze specyfikacją.
Po wykonaniu tej czynności system mocowania jest gotowy do codziennego użycia. Jeśli jednak całkowicie zdejmie się adapter PSP-B z obiektywu lunety, a następnie założy go z powrotem, wystarczy włączyć siatkę wyrównawczą i wyrównać siatki (przy pewnej wprawie zajmuje to mniej niż 30 sekund). Ponadto można dodać adaptery do wielu różnych lunet (są one dostępne w różnych rozmiarach dostosowanych do różnych obiektywów), a następnie, w razie potrzeby, używać ich zamiennie.
Jeśli adapter PSP-B jest dobrze zamontowany na lunecie, można w ciągu 10 sekund, całkowicie bezgłośnie, przełożyć nasadkę z monokularu na lunetę. „Wystarczy obrócić mocowanie bagnetowe i odłączyć monokular, a następnie umieścić nasadkę Krypton 2 na adapterze przy lunecie” – dodaje Night Vision Viking.
„Wraz z Henrikiem Sproedtem, myśliwym z Niemiec, namawialiśmy wszystkich w Pulsarze, aby oprócz siatki wyrównawczej zastosować także skalowalny interfejs. Marudziliśmy tak bardzo, że zespół miał już chyba tego dosyć!
A mówiąc poważnie, to moim zdaniem było to konieczne. Czasem używam lunety S&B Exos 1-8×24, ale najczęściej bardzo krótkiego modelu S&B PMII 3-20×50. Skalowalny interfejs pozwala mi korzystać z lunety o większym powiększeniu bazowym bez utraty ważnych informacji”.
Przypominamy, że zalecamy stosowanie nasadki Krypton 2 z lunetą dzienną o powiększeniu 2-6x. Night Vision Viking dodaje, że „powiększenie 1-6x (lub zbliżone) to doskonały zakres do użycia z nasadką termowizyjną. Luneta myśliwska o powiększeniu 2-10, 3-12 itd. także świetnie się sprawdzi”.
Jednak Stefan, jako instruktor strzelectwa, całkiem dobrze radzi sobie ze strzelaniem na długich z dystansach (zgoda – nie „całkiem”, lecz „bardzo”: korzystając ze starego modelu Krypton, trafił w cel z odległości 915 metrów!). Dlatego tak ważne są dla niego większe powiększenie bazowe i skalowalny interfejs. Jeśli ktoś zwykle strzela na dłuższe dystanse, z pewnością doceni tę funkcję.
Night Vision Viking
Kolejnym nowym rozwiązaniem, które zastosowaliśmy w modelu Krypton 2, jest funkcja zerowania. Jest to łatwe, podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń Pulsar, a nasza koleżanka Christin przygotowała bardzo pomocny film na ten temat.
Chociaż zerowanie to opcjonalna procedura, zdecydowanie zalecamy wykonywanie jej od czasu do czasu. Stefan w pełni się z tym zgadza: „Zerowanie Kryptona 2 jest ważne, bo choć w większości przypadków przesunięcie punktu trafienia nie przekracza wartości 1 MOA, w niektórych sytuacjach, ze względu na uwarunkowania fizyczne, wyzerowanie nasadki ma kluczowe znaczenie. Przecież żaden szanujący się myśliwy ani strzelec nie wybrałby się na polowanie bez sprawdzenia, czy jego sprzęt jest w porządku. Po wyzerowaniu nasadki na lunecie można ruszać w teren, a po dodatkowym upewnieniu się, że urządzenie jest odpowiednio ustawione po odłączeniu adaptera PSP, wszystko będzie działać, jak powinno.
Warto pamiętać, że nawet prawidłowo zamontowana i wyzerowana nasadka może w niektórych przypadkach powodować przesunięcie punktu trafienia. Dlaczego? Ponieważ zależy to od WIELU rzeczy. „Od tego, jak dobrze ustawi się soczewkę obiektywu względem lunety, a także w odniesieniu do wysokości od środka tubusu do środka lunety, pamiętając również, że umiejscowienie obiektywu nasadki przed lunetą ma także wpływ na trajektorię w stosunku do linii wzroku” – wyjaśnia Stefan.
Jednak nie ma się czym zbytnio przejmować – na dystansach do 150 metrów przesunięcie punktu trafienia jest zwykle bardzo małe. „Jednak przy większej odległości na pewno będzie różnica. Dlatego tak ważne jest gromadzenie danych (DOPE) z poprzednich strzelań” – radzi instruktor.
Dla nas werdykt wydaje się prosty: nasadka Krypton 2 to świetne narzędzie dla tych, którzy szukają wszechstronnego urządzenia do różnych zastosowań w terenie. Nie bez powodu stała się ulubionym rozwiązaniem Stefana. Night Vision Viking dodaje, że jest „bardzo trwała, ma wydajne i stabilne oprogramowanie sprzętowe i interfejs użytkownika, świetnie sprawdza się jako urządzenie do obserwacji, a pilot Bluetooth jest doskonały i sprawia, że obsługa jest znacznie łatwiejsza i szybsza”.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jakości obrazu, jaką zapewnia Krypton 2, a także wybrać odpowiedni model, szczegółowo omówiliśmy ten temat tutaj.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.