Gdy chodzi o przyrządzanie dziczyzny, każdy myśliwy ma swój ulubiony przepis. Jedak czasem, gdy ma się ochotę na przygodę, dobrze jest spróbować czegoś nowego. I chociaż w Internecie można znaleźć wiele przepisów, jesteśmy przekonani, że najlepszymi ekspertami od wspaniałych dań z dziczyzny są myśliwi. Dlatego poprosiliśmy naszego ambasadora marki w Polsce, Krzysztofa Turowskiego, aby podzielił się z nami swoim przepisem. Zapraszamy więc do przyrządzenia pysznego, wolno pieczonego dzika w kapuście według przepisu zaadaptowanego przez Krzysztofa z książki „Wielka Kuchnia Myśliwska” autorstwa Grzegorza Russaka.
Do mięsa
Do kapusty
Na dwa dni przed planowanym podaniem potrawy zamarynować mięso w solance. Wlać do garnka 2 litry wody, dodać sól, ocet, ziele angielskie, liść laurowy, goździki, jagody jałowca i 3 lekko zmiażdżone ząbki czosnku. Doprowadzić płyn do wrzenia, a następnie zdjąć z ognia i zaczekać, aż całkowicie ostygnie. Zalać mięso solanką i odstawić na dwa dni do lodówki. Solanka musi całkowicie zakrywać mięso. Jeśli się okaże, że przygotowana ilość jest niewystarczająca, należy zwiększyć objętość płynu, podwajając ilość wody i soli.
Po dwóch dniach, aby sprawdzić, czy mięso jest wystarczająco słone (lub upewnić się, że nie jest zbyt słone), Krzysztof zaleca odkroić plaster, usmażyć na patelni i spróbować. Jeśli mięso wydaje się zbyt słone, należy na kilka godzin umieścić je w wodzie.
Posiekać ćwiartkę kapusty. Włożyć kapustę do garnka o grubym dnie, a następnie dodać bulion i sos Worcestershire. Dusić przez 30 minut.
W tym czasie rozpocząć przyrządzanie mięsa od wyjęcia go z solanki (wody) i osuszenia. Posiekać tymianek i rozmaryn, a następnie natrzeć mięso ziołami i pieprzem.
Nastawić piekarnik na 140°C.
Rozgrzać patelnię z klarowanym masłem. Przysmażyć mięso ze wszystkich stron, aby zamknąć w nim soki. Odstawić na bok.
Pokroić drobno kiełbasę, cebulę i boczek. Dodać wszystko na tę samą patelnię i smażyć, mieszając od czasu do czasu, aż ładnie się zrumieni i nabierze aromatu.
Wymieszać zawartość patelni z kapustą. Jeśli jest to duże naczynie, które można wstawić do piekarnika, ułożyć obsmażone mięso na kapuście. Jeśli naczynie jest zbyt małe, przełożyć kapustę do większej brytfanny, a następnie ułożyć na wierzchu mięso.
Usunąć pestki i pokroić jabłka, posiekać pozostały czosnek. Wyłożyć wszystko na kapustę i szczelnie przykryć folią aluminiową.
Wstawić brytfannę do piekarnika i piec przez trzy godziny. Zwiększyć temperaturę do 180°C i piec przez kolejne półtorej godziny. Krzysztof sugeruje sprawdzanie mięsa co 30 minut, aż będzie łatwo odchodzić od kości.
Gdy mięso będzie już gotowe, przygotować glazurę. Wymieszać miód (Krzysztof używa miodu mniszkowego i rzepakowego), musztardę, oliwę i sok z cytryny. Posmarować mięso glazurą i wstawić je z powrotem do piekarnika na ok. 12 minut, aż ładnie się zrumieni.
Podawać mięso z kapustą i młodymi ziemniakami.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.