Zdjęcia:
Jón Rúnar Guðjónsson, Stefan Orman
Jesteśmy niezwykle dumni z rodziny marki Pulsar, którą tworzyliśmy przez lata. Ci, którzy do nas dołączają, to nie tylko zapaleni myśliwi i testerzy sprzętu. To także bardzo troskliwi ludzie, którzy poświęcają swoją uwagę ochronie przyrody i świadomemu, etycznemu polowaniu. Dziś mamy przyjemność podzielić się przemyśleniami naszego ambasadora z Danii – Jóna Rúnara Guðjónssona. Ten pochodzący z Islandii myśliwy ma wiele do powiedzenia na temat znaczenia ochrony wspaniałej dzikiej przyrody.
Bycie świadomym myśliwym oznacza bezwarunkową miłość do przyrody i środowiska naturalnego. To także działalność na rzecz ochrony zwierząt, która wymaga głębokiego szacunku dla całego ekosystemu. Codziennie każdy z nas podejmuje wiele decyzji, które mają wpływ na przyrodę. Świadomy myśliwy robi wszystko, co w jego mocy, aby zachować odpowiednią, naturalną równowagę między swoim gatunkiem a przyrodą poprzez bezpośrednie interakcje w oparciu o dostępną wiedzę. Jego decyzje powinny być zawsze motywowane dążeniem do ochrony przyrody i pozytywnej ewolucji każdego z jej obszarów i żyjących w nim gatunków. Powinien także dbać o dobór odpowiedniego sprzętu, aby jego wpływ na środowisko naturalne ograniczał się do niezbędnego minimum.
Aby urzeczywistnić ideę świadomego łowiectwa, należy ćwiczyć umiejętności bycia skutecznym tropicielem, strzelcem i miłośnikiem przyrody. Trzeba zrozumieć naturę na głębszym poziomie niż wymaga tego rola obserwatora. Należy ćwiczyć umiejętność identyfikacji właściwego zwierzęcia, aby móc jak najszybciej je odłowić. Niezbędne są odpowiedni sprzęt i umiejętność jego obsługi, a także świadomość jego i własnych ograniczeń. Można to osiągnąć jedynie poprzez ćwiczenie i spędzanie wielu godzin na łonie natury.
W dążeniu do bycia świadomym myśliwym ważna jest zdolność do adaptacji, wytrzymałość i sprawne działanie – zarówno człowieka, jak i sprzętu. Niezbędnym minimum jest zapewnienie sobie odpowiednich zasobów energii i nawodnienia, a także zachowanie ciepła i suchej odzieży, ponieważ aby stać się świadomym myśliwym, trzeba spędzić wiele godzin w terenie. Oznacza to również, że sprzęt myśliwski musi być odporny na działanie naturalnych czynników, takich jak silny wiatr, błoto, woda czy zmienna temperatura. Można powiedzieć, że całe wyposażenie musi być przystosowane do warunków, jakie dyktuje natura.
Aby móc określić gatunek, wiek i płeć zwierzęcia, potrzebna jest dobra optyka. Różne gatunki zachowują się w odmienny sposób na różnych obszarach. W większości przypadków doskonałym narzędziem do identyfikacji jest wysokiej jakości termowizor. Na obszarze, gdzie dominują pola, istotne jest szerokie pole widzenia, które ułatwia obserwację otoczenia. Jeśli chodzi o zasięg, kluczową rolę odgrywa przetwornik obrazu. Dlatego do obserwacji na polu polecam termowizor Axion XG35 lub Helion 2 XP50 PRO. Pozwalają one łatwo zauważyć ruch z dużej odległości.
Jeśli jednak obserwacja odbywa się z mniejszej odległości, w lesie mieszanym, identyfikacja jest często łatwiejsza, ponieważ nie ma trawy lub jest jej bardzo mało, dzięki czemu widoczny jest kontur całej sylwetki zwierzęcia. W lesie zwierzęta nie są tak ciche jak na polu, dlatego obserwacja przebiega w inny sposób. Gdy zwierzę jest w ruchu i można usłyszeć trzask łamanej gałęzi lub ocieranie się sierści o liście, łatwiej je dostrzec dzięki tym odgłosom. Dlatego szerokie pole widzenia nie jest aż tak istotne (choć nadal ważne).
Dochodzi do tego jeszcze jeden czynnik – minimalne powiększenie urządzenia. 3-krotne powiększenie, jakie oferuje Axion XM30F, zapewnia dobre możliwości identyfikacji na krótszym/średnim dystansie, natomiast Axion XQ35 oferuje jeszcze mniejsze, 2-krotne powiększenie i lepszy przetwornik, co przekłada się na lepszą widoczność konturu sylwetki zwierzęcia i lepsze pole widzenia. Oba urządzenia są bardzo lekkie i kompaktowe.
Jeśli chodzi o identyfikację z wykorzystaniem lunety, dostępne są różne urządzenia zoptymalizowane pod kątem różnych warunków. Przede wszystkim nie polecam strzelania w ciemności z odległości powyżej 100-120 metrów. Jest wiele czynników, które mają znaczenie podczas oddawania strzału, a ciemność z pewnością tego nie ułatwia. Podobnie jak w przypadku termowizorów różne urządzenia oferują różne możliwości. Flagowym produktem jest obecnie luneta Thermion 2 XP50 LRF PRO – która pod względem możliwości identyfikacji zwierząt jest najlepsza na świecie.
Są jednak sytuacje, w których do identyfikacji lepsza będzie cyfrowa technologia noktowizyjna. Jeśli zwierzę położy się i ogrzeje swoim ciałem otoczenie, jego kontur cieplny może być trudny do zauważenia z odległości przekraczającej 80 metrów. Tymczasem luneta Digex C50 pozwoli z łatwością stwierdzić, czy jest to lis, borsuk czy dzik. Jednak przy wysokiej trawie Digex C50 wzmacnia światło podczerwone lub z światło z otoczenia i nie sposób określić, czy np. mamy do czynienia z samcem czy z samicą dzika. Aby to stwierdzić, należy ocenić kształt zwierzęcia. Kształt typu „A”, mocniejsza i zwarta sylwetka z krótszym ryjem charakteryzuje samce. Samice zwykle mają bardziej beczkowaty kształt sylwetki i dłuższy ryj. Samce często przemieszczają się same lub w małych grupach, podczas gdy samice często chodzą w grupach i z młodymi.
Gdy pozycja strzelecka jest wysoka lub w otoczeniu dominuje wyższa roślinność, Digex C50 i inne cyfrowe urządzenia noktowizyjne doskonale ułatwiają identyfikację i oddanie celnego strzału. Natomiast przy strzelaniu z poziomu gruntu i nieco większej odległości bezkonkurencyjna jest luneta Thermion XP50 PRO. Z kolei przy podchodach na otwartej przestrzeni i strzelaniu na krótkim i średnim dystansie świetnie sprawdza się luneta Talion XQ38. Ma niewielki korpus, jest lekka i cechuje się dobrą jakością, umożliwiającą skuteczną identyfikację.
Należy pamiętać, że nie ma jednego urządzenia, które jest najlepsze w każdych warunkach, dlatego trzeba brać pod uwagę otoczenie i sposób polowania. Oczywiście droższe urządzenia mają szerszy zakres zastosowań ze względu na niższy współczynnik czułości termicznej (NETD), większe matryce i lepsze obiektywy. Jednocześnie tańsze urządzenia, z uwzględnieniem ich naturalnych ograniczeń, sprawdzają się w bardziej specyficznych zastosowaniach.
Dla mnie świadome polowanie to branie czynnego udziału we wspomaganiu rozwoju współistniejących gatunków. To bycie świadomym potrzeb i zachodzących zmian i odgrywanie aktywnej roli w zapewnieniu jak najlepszej przyszłości dla dzikiej przyrody i wszystkich jej siedlisk.
Świadomy myśliwy bierze czynny udział w utrzymywaniu zdrowej populacji dzikich zwierząt na swoim obszarze łowieckim, odławiając tylko te, które mogą lub powinny zostać odłowione, aby pozostałe zwierzęta były zdrowe i występowały w liczbie zapewniające dobrą reprodukcję. Osiągam to, kierując się odpowiednim planem odłowu i zawsze wybierając w pierwszej kolejności najsłabsze zwierzęta. Dlaczego najsłabsze? Ponieważ jest mniej prawdopodobne, że przeżyją zimę.
Mówiąc o planie odłowu, należy pamiętać, że każdy obszar jest inny i nie można stworzyć jednego planu, który sprawdzi się w każdych warunkach. Jest jednak kilka praktycznych zasad. Jeśli spojrzymy na dobry, zdrowy obszar łowiecki w Europie, powinien on obejmować mieszaną roślinność, pola i las. Na każde 10 hektarów powinien przypadać mniej więcej jeden kozioł sarny. Jeśli obszar ma 100 hektarów, nie powinno się odławiać więcej niż 3-5 kozłów rocznie. Na każdego kozła należy odłowić jedną samicę i jedno lub dwa młode.
Jeśli dany obszar i zwierzęta są zdrowe, co roku powinno rodzić się 10-15 młodych saren. Przy polowaniu zgodnie z moim planem, w okolicy pozostanie 5-7 kozłów i taką sama liczba samic zdolnych do rozrodu. Zwykle każda z nich wyda średnio dwójkę potomstwa.
To tylko przykładowe liczby, ale są one potwierdzone badaniami i zalecane przez biologów. Oczywiście dla każdego obszaru mogą obowiązywać inne zasady. W niektórych miejscach spotkamy myśliwych strzelających tylko do starszych kozłów. Inni decydują się na odstrzał mieszany. Ja jednak uważam, że gdybym w moim przypadku odławiał tylko starsze kozły, zwykle nie osiągałby one wieku powyżej 3-5 lat. Poprzez odstrzał mieszany można zapewnić obecność bardzo dojrzałych zwierząt (w kategoriach długości życia saren), np. mających od 6 do 10 lat, co gwarantuje duże zróżnicowanie wiekowe populacji. Dzięki temu samce mają więcej czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy – z wiekiem uczą się nowych rzeczy i mogą przekazać swoje doświadczenia młodszym zwierzętom. Jak inaczej mogą nauczyć się, co jeść, gdzie znajduje się droga i jak się ogrzać?
Jeśli starszy kozioł staje się bardzo agresywny i zaczyna zabijać młodsze lub zwierzęta innych gatunków, świadomy myśliwy często reaguje na ten problem. Dotyczy to również innych gatunków. Zwierzęta takie jak lisy potrafią nagle wpaść w furię i zacząć zabijać dla zabawy. Świadomi myśliwi mogą dostrzec takie zachowanie i zapobiec mu, utrzymując liczebność zwierząt na korzystnym poziomie.
Aby wyjaśnić ludziom, którzy nie polują, co oznacza bycie świadomym myśliwym, lubię mówić, że potrafimy dobrze odczytywać sygnały przyrody, doskonale ją rozumiemy i w przeciwieństwie do większości ludzi, którzy tylko w bierny sposób uczestniczą w rozwoju przyrody, my robimy to bardzo aktywny sposób. Jednocześnie bardzo szanujemy przyrodę. Wierzę, że wynika to z głębokiego zrozumienia natury, które zdobywa się poprzez polowanie.
Lubię także odwoływać się do bardzo prostej analogii, która odnosi się do każdego z nas. Zanim nauczymy się czytać, musimy najpierw nauczyć się liter. Wystarczy sobie przypomnieć, jak ekscytujące było poznawanie każdej z nich! Później uczymy się łączyć litery w słowa, a ekscytacja zaczyna mieszać się z dumą – czujemy, że już tak wiele wiemy. Aż w pewnej chwili widzimy, że słowa stają się zdaniami, zdania zmieniają się w opowieści, a opowieści stają się opisami, emocjami i postaciami. W tym momencie niektórzy z nas czują, że wiedzą już wszystko, co powinni wiedzieć o czytaniu. Ale inni będą kontynuować odkrywanie głębszych warstw umiejętności czytania – tych, które pozwalają nam zostać lekarzami, prawnikami, ekspertami i profesjonalistami.
Świadomy myśliwy jest jak osoba, która nigdy nie przestaje czytać. Nieustannie poznajemy nowe, głębsze warstwy natury. Nie postrzegamy zwierząt jako pojedynczych liter, lecz raczej jako część rodziny liter tworzących zdania, które są z kolei częścią opowieści natury. Odczytujemy i rozpoznajemy ślady, zwierzęta, rośliny oraz mocne i słabe strony natury.
Świadomy myśliwy robi wszystko, co w jego mocy, aby zachować odpowiednią, naturalną równowagę między swoim gatunkiem a przyrodą poprzez bezpośrednie interakcje w oparciu o dostępną wiedzę.
Jednak bycie świadomym myśliwym nie zawsze wystarcza. Aby być naprawdę świadomymi ludźmi, powinniśmy codziennie i na każdym kroku myśleć o jak najlepszym współistnieniu z naturą. Jak najlepiej wykorzystywać dostępne zasoby? Jak nasze wybory żywieniowe wpływają na planetę?
Powinniśmy być świadomi, ile codziennie jemy mięsa. Powinniśmy dobrze przyjrzeć się temu, w jaki sposób pozyskujemy składniki odżywcze. Dla większości z nas 250 gramów mięsa lub 300 gramów ryby tygodniowo to w rzeczywistości wystarczająca ilość, aby zapewnić sobie witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia. Z pewnością można je również pozyskać z innych źródeł. I oczywiście mięso powinno być dobrej jakości.
Świadomość własnego stylu życia jest dobra dla każdego. Jest jedna prosta rzecz, którą można robić dla dobra planety: zawsze sprawdzać datę ważności każdego produktu spożywczego, który wybieramy w sklepie. Zawsze warto wybierać najstarszą żywność, tzn. taką, która ma najbliższą datę ważności. Gdybyśmy wszyscy tak robili, producenci żywności mieliby więcej czasu na dostosowanie się do rzeczywistego popytu i marnowałoby się mniej żywności. Gdyby wszyscy myśleli o tym, jak zużywać mniej, dokonując właściwych wyborów, naprawdę pomogłoby to środowisku.
Oczywiście należy także pamiętać, aby mieć dużo miłości i szacunku dla siebie nawzajem, przyrody i dzikich zwierząt. Okazywanie prawdziwego szacunku pomoże nam wszystkim lepiej żyć dziś i zapewnić sobie lepszą przyszłość.
Należy pamiętać, aby mieć dużo miłości i szacunku dla siebie nawzajem, przyrody i dzikich zwierząt. Okazywanie prawdziwego szacunku pomoże nam wszystkim lepiej żyć dziś i zapewnić sobie lepszą przyszłość.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.