Doświadczeni myśliwi zawsze wydają się bardzo kompetentni i pewni siebie. Ale nie zawsze tak było – kiedyś popełniali błędy, zadawali pytania i nie wiedzieli wielu rzeczy. Aby dowiedzieć się, jak długą przeszli drogę, poprosiliśmy ambasadorów naszej marki, aby podzielili się radami, których udzieliliby samym sobie, gdy byli w młodszym wieku. Przeczytaj, co chcieliby wiedzieć Agnieszka Walczak z Polski, Freddy Lietz z Niemiec i Kevin Murphy z Wielkiej Brytanii, gdy zaczynali swoją przygodę z polowaniem.
Agnieszka: Określ swój budżet i broń, jakiej szukasz (drewno czy materiał syntetyczny, otwór na kciuk, kaliber itp.), poproś doświadczonych kolegów o radę (ale pamiętaj, że każdy ma swoje zdanie i warto trzymać się swoich priorytetów), wybierz się do godnego zaufania sklepu myśliwskiego, porozmawiaj z doradcą klienta i co najważniejsze – przymierz się do broni, aby sprawdzić, czy Ci odpowiada.
Freddy: Podczas szkolenia będziesz uczyć się strzelać z różnych rodzajów broni. Szybko przekonasz się, która najbardziej Ci odpowiada. Oczywiście kaliber zależy od gatunku zwierzyny. Ale często nie musi być to najdroższa broń z najlepszym celownikiem optycznym. Dla mnie znacznie ważniejsza była luneta niż sama broń.
Kevin: Kiedy zaczynałem, brakowało mi wiedzy na temat amunicji, różnic między kalibrami oraz zalet i wad każdego z nich, aby móc osiągnąć oczekiwane wyniki.
Freddy: Odpowiedni sprzęt dla początkujących zależy od nastawienia. Uważam, że każdy młody myśliwy powinien określić, jaki rodzaj polowania najbardziej mu odpowiada.
Część sprzętu należy traktować jako standardowe wyposażenie, natomiast w resztę można zaopatrzyć się z czasem. Moim zdaniem na początku ważne jest posiadanie broni z odpowiednią lunetą, lornetki oraz urządzenia termowizyjnego. Po nabraniu pewnego doświadczenia i określeniu swoich preferencji łowieckich można zaopatrzyć się w lepszy sprzęt i wyposażenie.
Kevin: Jak wiele osób na początku chciałem mieć dużo sprzętu, ale szybko okazało się, że nie potrzebuję nawet połowy! Warto zacząć od podstaw i dopiero z czasem dojść do sprzętu lepszej jakości.
Agnieszka: Każdy ma swoje zdanie na temat odpowiedniego sprzętu. Jeśli możesz, przetestuj go przed zakupem. Być może twoi znajomi mają coś, co planujesz kupić i możesz to wypróbować przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Freddy Lietz
Kevin: To naprawdę zależy od budżetu, ale odkąd stałem się posiadaczem lunety Digex C50, uważam ją za najlepsze uniwersalne urządzenie ze względu na świetną cenę i możliwości, jakie oferuje w dzień i w nocy.
Freddy: W tamtym okresie moim pierwszym urządzeniem marki Pulsar był termowizor Helion XQ50F. Osobiście uważam, że wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcesz wydać. Gdybym miał coś polecać, to idealnym urządzeniem dla początkujących jest termowizor Axion lub Helion.
Agnieszka: To zależy od budżetu, jakim dysponujesz, i rodzaju urządzenia, którego szukasz – czy ma być to luneta, monokular czy lornetka. Axion 2 LRF XQ35 to doskonałe urządzenie dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z termowizją i szukają świetnej relacji jakości do ceny. Ale jeśli to możliwe, warto odwiedzić najbliższego dealera marki Pulsar w swoim kraju lub wybrać się na targi myśliwskie, aby obejrzeć urządzenia Pulsar na żywo.
Kevin: To akurat jest łatwe! Wystarczy uczyć się od innych członków społeczności, być otwartym i wdzięcznym za wiedzę, którą można uzyskać od doświadczonych myśliwych.
Agnieszka: Jak najczęściej przebywać na swoim terenie łowieckim. Jeśli jest taka możliwość, robić to w towarzystwie doświadczonego myśliwego, aby dowiedzieć się więcej o polowaniu, zwierzynie i łowisku.
Agnieszka Walczak
Bądź pokorna, zdobywaj doświadczenie, ucz się od doświadczonych myśliwych i ciesz się swoją pasją.
Agnieszka: Miejsca, które znają i często odwiedzali przed rozpoczęciem przygody z polowaniem. W ten sposób mogą zdobywać doświadczenie. Każde polowanie czegoś uczy. Dobrze jest znać teren (wiedzieć, gdzie znajdują się zbiorniki wodne, przesmyki i ostoje zwierzyny, jak zagospodarowany jest teren itp.) i zwyczaje zwierzyny w ciągu roku.
Freddy: Aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia, osobiście zawsze wybierałbym teren łowiecki, który oferuje wiele możliwości – pola, las i wodę. Pozwala to obserwować różne gatunki dzikich zwierząt i poznawać ich zachowanie. Poza tym mieszane tereny łowieckie są bardzo uniwersalne.
Kevin: Odkryłem, że w małych gospodarstwach, np. stadninach koni lub kurzych fermach, są dobre warunki do ćwiczenia polowania na drobną zwierzynę.
Kevin: Ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie. Praca nad wszystkimi aspektami polowania, poznanie swojej broni i zasad bezpiecznego posługiwania się nią.
Agnieszka: Słuchanie rad doświadczonych kolegów, spędzanie jak najwięcej czasu w terenie i czytanie wartościowej literatury.
Freddy: Jako zapalony myśliwy mogę na początek polecić polowanie z doświadczonym kolegą. W ciągu roku młody myśliwy może wiele nauczyć się o polowaniu, zwierzynie łownej i łowisku. Najlepiej jest mieć u boku doświadczonego myśliwego.
Agnieszka Walczak
Agnieszka: Myśleć, że jest się najlepszym myśliwym i wszystko się wie tylko dlatego, że ma się licencję myśliwską.
Kevin: Nie polować, nie będąc pewnym swojej broni lub sprzętu i nie mając przekonania, że można oddać strzał w bezpieczny i humanitarny sposób.
Freddy: Jeśli właściciel łowiska ustala zasady, należy ich przestrzegać. Nie tylko ze względu na szacunek, ale także na posiadaną wiedzę o tym, jak postępować – np. że nie można opuszczać swojego stanowiska przed zakończeniem polowania pędzonego. Jeśli np. właściciel łowiska zezwala na odstrzał sarny, należy wcześniej wyjaśnić wszystkie ważne kwestie, aby uniknąć nieporozumień.
Freddy: Moim największym błędem był niewłaściwy wybór sarny na początku mojej przygody z polowaniem. Nie mogłem się doczekać i nie zachowałem chłodnej głowy – byłem po prostu zdenerwowany. Zabrakło mi spokoju i rozwagi, aby ocenić, że mam jeszcze czas na znalezienie odpowiedniego zwierzęcia.
Kevin: Niedostateczne poznanie swojego terenu łowieckiego! Nie poświęciłem na to wystarczająco dużo czasu, więc zmarnowałem go wiele później, próbując poznać zwyczaje i miejsca przebywania zwierząt.
Kevin: Ucz się od innych i bądź otwarty na każdą okazję spędzenia czasu z bardziej doświadczonymi myśliwymi. I NIE SPIESZ SIĘ!
Agnieszka: Bądź pokorna, zdobywaj doświadczenie, ucz się od doświadczonych myśliwych i ciesz się swoją pasją.
Freddy: Jeśli zdałeś egzamin łowiecki i jesteś młodym myśliwym, pamiętaj, że jesteś dopiero na początku długiej drogi. Nigdy nie przestawaj się uczyć i zdobywać nową wiedzę.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.