Nasadka termowizyjna Pulsar Krypton 2, którą wprowadziliśmy na rynek w tym roku, to świetne urządzenie dla tych, którzy chcą być przygotowani na każdą sytuację, ale nie lubią nosić zbyt dużej ilości sprzętu. Pierwotnie zaprojektowana jako nasadka termowizyjna do montażu na klasycznej lunecie celowniczej z łatwością przekształca się w ręczny monokular termowizyjny, stając się prawdziwie uniwersalnym urządzeniem wielofunkcyjnym. Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, co sądzą o niej myśliwi!
Od początku prac nad modelem Krypton 2 wiedzieliśmy, że chcemy dokonać daleko idącej modernizacji. Kosmetyczne zmiany nie są w naszym stylu. W tym przypadku znacząco zmieniliśmy zarówno konstrukcję, jak i wewnętrzne komponenty. Ponieważ największe zmiany są widoczne w konstrukcji, zacznijmy od niej.
Korpus nowej nasadki jest lżejszy i lepiej wyważony niż w poprzednim modelu. Ponieważ akumulator znajduje się teraz na górze urządzenia, efektem jest bardziej równomierny rozkład masy.
„Ogromną zaletą nasadki Krypton 2 jest jej rozmiar. Jest mała i lekka, więc można łatwo zabrać ją ze sobą. Bardzo często poluję w dzień i w nocy, więc korzystanie z nasadki, którą mogę przymocować do klasycznej lunety, gdy robi się ciemno, jest bardzo wygodne” – mówi szwedzka myśliwa Erica Egonsson.
Łatwa obsługa jest dla nas zawsze priorytetem. Ponieważ Krypton 2 to nasadka termowizyjna, siłą rzeczy po zamontowaniu znajduje się w nieco większej odległości od użytkownika. I choć nadal może on sięgnąć do elementów sterujących, ich obsługa może odwracać uwagę od samej czynności polowania. Aby tego uniknąć, do każdej nasadki Krypton 2 dołączony jest pilot zdalnego sterowania Bluetooth. Umożliwia on sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia i można go umieścić w dowolnym miejscu, co jest wygodne dla użytkownika i pomaga skupić się na celu.
Erica jest entuzjastką tego rozwiązania: „Pilot bardzo pomaga mi w obsłudze nasadki, ponieważ mam dość krótkie ramiona. Możliwość korygowania ustawień bez konieczności sięgania do przodu znacznie ułatwia obsługę”. Jej niemiecki kolega, Henrik Sproedt, który wystąpił także w filmie promującym to urządzenie, dodaje, że „nowy pilot jest szczególnie pomocny w korygowaniu punktu trafienia”.
Zostawmy teraz na chwilę konstrukcję i przyjrzyjmy się wewnętrznym komponentom. Dzięki udoskonalonemu sensorowi termicznemu Lynred o rozdzielczości 640×480 pikseli w rozstawie 12 µm, 8 paletom kolorystycznym i obiektywowi F50/1.0 to urządzenie z pewnością wznosi technologię termowizyjną na wyższy poziom. Jeśli jednak te liczby niewiele Ci mówią, zaufaj opinii szwedzkiego myśliwego, Stefana Ormana – prawdopodobnie największego entuzjasty nasadki Krypton 2.
„Jakość obrazu, jaką zapewnia Krypton 2 FXG50, jest znacznie lepsza niż w starszym modelu. Decydują o tym dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest obiektyw o ogniskowej 50 mm i przysłonie F1.0. Przekłada się to na wyraźniejszy obraz. Drugim jest nowy sensor Lynred o wartości NETD poniżej 40 mK. Ma więc znacznie większą czułość. Jest jeszcze trzeci czynnik: lepsza platforma, bardziej inteligentne oprogramowanie sprzętowe, lepsze algorytmy. One znacznie poprawiają obraz, ale i tak jest to przede wszystkim zasługa nowego obiektywu i sensora”.
„Nowy Krypton wraz z monokularem 3x to pierwsze urządzenie, którego używam jako urządzenia dwufunkcyjnego, tj. jako nasadki termowizyjnej i monokularu” – mówi Henrik, a my bardzo się cieszymy, że to rozwiązanie znalazło swoich zwolenników. Aby przekształcić nasadkę w termowizor, wystarczy połączyć ją kompaktowym monokularem Pulsar 3x20B. Można to łatwo i szybko zrobić w terenie.
„Mam także termowizor Axion, który uwielbiam, ale gdy poluję na dziki, chętnie korzystam z nasadki Krypton 2 także jako monokularu. Dzięki temu nie muszę brać ze sobą trzech rzeczy” – mówi Erica.
Mimo posiadania kilku termowizorów marki Pulsar Stefan również korzysta z obu funkcji nasadki Krypton 2. „Gdy znajdzie się zwierzęta, trzeba sprawdzić otoczenie za pomocą urządzenia ręcznego, aby upewnić się, że można bezpiecznie polować. Następnie można założyć je na lunetę i przejść do celowania” – mówi myśliwy, przypominając kolejny raz, że nie powinno się używać lunety do obserwacji otoczenia.
Nasadka Krypton 2 jest wyposażona w dedykowane adaptery PSP-B, które umożliwiają jej łatwy i niezawodny montaż. „Montaż nasadki na mojej standardowej lunecie jest bardzo łatwy. Moją ulubioną lunetą zawsze był Thermion 2 XP50, ale ta nasadka, ze swoją wyjątkową jakością obrazu, jest niemal równie dobra” – mówi Erica.
Kolejną bardzo ważną cechą związaną z montażem, o której wspomina Stefan, jest skalowalny interfejs użytkownika. W przypadku poprzedniego modelu, jeśli nasadka była zamontowana na lunecie o większym powiększeniu bazowym, gdy nieco powiększało się obraz, znikały niektóre przydatne informacje z paska stanu. Dzięki staraniom Stefana i Henrika (i oczywiście naszego działu badawczo-rozwojowego) już tak nie jest.
„Ciągle mówiliśmy z Henrikiem, że przydałby się skalowalny interfejs z paskiem stanu, aby informacje nie znikały przy powiększaniu, gdy użytkownik ma do dyspozycji większy podstawowy zakres powiększenia. I na szczęście nasze sugestie zostały uwzględnione, co z pewnością poprawiło ogólną funkcjonalność nasadki” – mówi Stefan, a my możemy potwierdzić, że tak naprawdę było. Obaj z Henrikiem mocno dali nam się w tej kwestii we znaki!
Jeśli chodzi o konfigurację i zerowanie, to cały proces jest niezwykle prosty i intuicyjny – wystarczy zaledwie kilka minut. Potwierdza to Henrik („Krypton jest bardzo łatwy w konfiguracji i obsłudze”), który z pewnością nie jest osobą skłonną do nazywania czegoś łatwym, jeśli takie nie jest. Czy potrzeba więcej argumentów? Oto co powiedział inny niemiecki myśliwy, Matthias Lusch: „Proces montażu jest prosty i dobrze przemyślany pod względem powtarzalności i łatwości zdejmowania i ponownego zakładania nasadki”.
Dla szukających przydatnych wskazówek, ale niekoniecznie entuzjastów czytania instrukcji obsługi, nasza koleżanka Christin przygotowała bardzo pomocny film – dostępny na naszym kanale w serwisie YouTube.
Jeśli nadal czytasz ten artykuł, zakładamy, że zainteresują Cię także konkretne przykłady zastosowań. Matthias poleca urządzenie „każdemu, kto chciałby nocą polować na dziki lub drapieżniki”.
Stefan pokusił się o nieco bardziej szczegółową opinię: „Dostępne są modele FXG50 i FXQ35. FXQ35 ma szersze pole widzenia, więc jest bardziej odpowiedni dla osób, które zamierzają polować z dość małej odległości. Sprawdzi się on w każdej sytuacji na dystansie poniżej 150 m. Ale gdy zwalcza się szkodniki i spostrzega dzika, zwykle jest on bardzo blisko ze względu na wysokie uprawy. W tych warunkach szerokie pole widzenia jest ogromną zaletą. Ten model sprawdzi się doskonale w przypadku lunet o małym powiększeniu.
Jeśli jednak ktoś strzela do bardziej oddalonych celów, np. poluje na dziki na otwartych polach lub mieszka w kraju, gdzie popularne jest polowanie lisy (np. w Wielkiej Brytanii), wówczas odpowiedni będzie model FXG50 i z pewnością sam bym go wybrał. FXG50 zapewnia duży zasięg detekcji i identyfikacji. Ogólnie to najlepszy wybór dla użytkowników, którym zależy na jak najlepszym stosunku wartości do ceny. Także dla tych, którzy cenią sobie wszechstronność. Pozwala on także zmniejszyć obciążenie, ponieważ nie trzeba zabierać dwóch różnych lunet. To doskonałe urządzenie do profesjonalnych zastosowań”.
„Nowy Krypton 2 jest lekki, wytrzymały, wykorzystuje te same akumulatory co termowizor Helion i zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu” – mówi Henrik, gdy pytamy go o największe zalety. Jak widać, zastosowania tego urządzenia są nieograniczone. Z pewnością można używać dedykowanej lunety i jednego lub dwóch termowizorów, ale czasem mniej naprawdę znaczy więcej. „Jeśli ktoś poluje z podchodu, chce mieć wszystko pod ręką i ceni sobie lekkie i wszechstronne urządzenia, nasadka termowizyjna jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem” – mówi Stefan, a my wiemy, że jest to jego ostatnie słowo!
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.