Riccardo Tamburini, Kevin Murphy and Agnieszka Walczak
rickygh5 camo.kev setkaingreenwonderlandZdjęcia:
Pulsar Brand Ambassadors
Latem wszyscy lubią spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu – ciepłe dni i długie noce zachęcają do obcowania z naturą. Dla myśliwych lato oznacza również skupienie się na innych gatunkach zwierząt, dostosowanie do ich letnich zachowań i zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt. Aby dowiedzieć się więcej o letnich polowaniach, poprosiliśmy ambasadorów naszej marki o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Zapraszamy do rozmowy z Riccardo Tamburinim z Włoch, Kevinem Murphym z Wielkiej Brytanii i Agnieszką Walczak z Polski.
Riccardo: Ogólnie rzecz biorąc powiedziałbym, że nie, chociaż latem i zimą poluję w inny sposób. Zimą chodzę z psem na słonki lub biorę udział w polowaniach pędzonych na dzika. Latem poluję ze stanowiska na renifery, daniele i dziki.
Kevin: Biorę pod uwagę zmianę miejsca lub terenu polowania w zależności od poszukiwanej zdobyczy, jak i samego obszaru. W letnich miesiącach niektóre tereny, na których strzelam, są po prostu zbyt zarośnięte i utrudniają polowanie. Strzelam także do małych szkodników, takich jak szczury, które zimą częściej pojawiają się na większości moich terenów.
Agnieszka: Tak, ja również. Latem poluję w pobliżu pól uprawnych, gdzie zwierzyna wtedy żeruje.
Riccardo Tamburini
Agnieszka: Latem poluję na dziki i drapieżniki. Na moim terenie łowieckim są to głównie lisy, które są zagrożeniem dla mniejszej zwierzyny, takiej jak bażanty i zające.
Riccardo: Oprócz reniferów, danieli i dzików, których szukam w pobliżu mojego domu, moim celem są również sarny. Często jeżdżę tam, gdzie mieszka moja mama – 500 kilometrów od mojego domu. Mogę zapolować tam na sarny w zupełnie innym środowisku. To duża frajda.
Kevin: Latem lubię polować raczej na otwartych terenach uprawnych i staram się najczęściej tropić sarny, ponieważ zawsze sprawia mi to przyjemność i jest większym wyzwaniem.
Agnieszka: Moim ulubionym, niezależnie od pory roku, jest Axion 2 LRF XQ35. Dzięki niemu mogę z daleka sprawdzić, czy na danym terenie jest zwierzyna i jaki to gatunek, a następnie podjąć decyzję o podchodzie.
Kevin: Odkąd otrzymałem do testów lunetę Thermion 2 LRF XP50 PRO, muszę przyznać, że stała się moją ulubioną ze względu na jej zdolność do zapewnienia doskonałej jakości obrazu nawet w cieplejszych warunkach. Po prostu zapewnia wszechstronną przyjemność użytkowania.
Riccardo: Też cenię je obie! Zwykle wolę używać termowizora – małego monokularu, takiego jak Axion 2 XQ35, który pozwala mi z łatwością eksplorować otoczenie. Uwielbiam też urządzenia z rodziny Thermion. Właściwie ja też używam Thermiona 2 LRF XP50 PRO. Thermion to prawdopodobnie najlepszy celownik termowizyjny na rynku. Urządzenia z rodziny XP, z podstawowym powiększeniem 2x, są idealne do moich celów, ponieważ staram się unikać strzałów na dużą odległość, zwłaszcza nocą. Wolę operować w promieniu 100 metrów.
Riccardo: Zdarza się. Czasem podróżuję z przyjaciółmi, którzy zapraszają mnie do filmowania swoich polowań. Na przykład w zeszłym roku byłem w Zimbabwe, aby sfilmować polowanie na bawoły afrykańskie.
Kevin: Nie, nigdy nie wyjeżdżałem na polowanie za granicę, ale mam nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłości.
Agnieszka: Wiosna to mój ulubiony sezon polowań. Natura budzi się ze snu do życia. Świat nabiera kolorów, a każde wyjście w teren to uczta dla oczu.
Kevin: Zawsze cieszę się latem i początkiem jesieni ze względu na dłuższe dni i cieplejszą pogodę. Wspaniale jest przebywać na świeżym powietrzu i nie musieć nosić tak dużej ilości sprzętu. Pasuje to również do mojego stylu życia, ponieważ mogę cieszyć się życiem rodzinnym i czasem spędzanym z dziećmi, a kiedy już idą spać, wciąż mam do dyspozycji dużo światła.
Riccardo: Oczywiście lato, bo mam więcej godzin na polowanie niż zimą. Wspaniale jest spędzać czas na tropieniu dzika w nocy, gdy jest jeszcze ciepło i nie trzeba zbyt grubo się ubierać. To świetna okazja do obserwacji zwierząt nocą – mają zupełnie inne zwyczaje niż w dzień i można wiele dowiedzieć się o ich biologii. Korzystając z urządzenia termowizyjnego, które odczytuje najmniejsze różnice temperatur w ciałach zwierząt, można łatwo stwierdzić, czy trawią, czy są zaniepokojone, czy spokojne i ciche. W tym celu w urządzeniach Pulsar należy użyć palety kolorystycznej Ultramarine.
Kevin Murphy
Riccardo: Dłuższe noce są przyjemne, ale są także wyzwaniem. Naprawdę potrzeba dużo cierpliwości. Podczas zmierzchu lub zachodu słońca latem masz szansę dostrzec wiele zwierząt, ale musisz poczekać na właściwy moment. Na przykład dzięki najbardziej zaawansowanemu urządzeniu termowizyjnemu jestem w stanie stwierdzić, czy samica dzika jest w okresie karmienia młodych, po prostu patrząc na jej sutki.
Dużym wyzwaniem może być też ochrona przed komarami, ponieważ nie używam repelentów. Trzeba również używać najlepszego kamuflażu, ponieważ jest szansa, że zwierzęta znajdą się bardzo blisko ciebie. Wszystko musi być starannie dobrane.
Agnieszka: Rzeczywiście, komary i muchy są wyzwaniem i mogą sprawić, że polowanie stanie się dosyć nieprzyjemne. Wysokie zboża i trawa, w których kryje się zwierzyna, mogą bardzo utrudniać jej dostrzeżenie.
Kevin: Zachowanie chłodnej głowy podczas noszeniu broni i innego sprzętu w upalne dni to zawsze interesujące zagadnienie. Również dla mnie. Cierpię na katar sienny, który na polach pełnych kwitnących roślin jest nie lada wyzwaniem, ale to nie powstrzymuje mnie przed wyprawami w teren.
Agnieszka: Jestem osobą lubiącą ciepło, więc zdecydowanie wysokie temperatury, które sprawiają, że mam ochotę spędzać wiele godzin na polowaniu.
Kevin: Naprawdę lubię dłuższe dni, które pozwalają spędzać więcej czasu na zewnątrz i po prostu cieszyć się dobrą pogodą. Uwielbiam słońce, więc jest ono dla mnie główną atrakcją podczas przebywania latem na świeżym powietrzu.
Riccardo: Polowanie na duże samce dzików. Są sprytne, podejrzliwe, zawsze czujne i na miejsce żerowania przychodzą bardzo późno w nocy, zawsze wcześniej badając teren w poszukiwaniu ewentualnego zagrożenia. Wielu myśliwych uważa, że dziki mają słaby wzrok, ale moje doświadczenie mówi mi, że widzą znacznie lepiej niż sarny czy jelenie. Być może daniele mają podobne zdolności. W takim przypadku nie można używać cyfrowego urządzenia noktowizyjnego, ponieważ włączenie iluminatora podczerwieni powoduje, że natychmiast uciekają, nie dając czasu na naciśnięcie spustu. Można używać wyłącznie urządzenia termowizyjnego, pamiętając o tym, aby zawsze trzymać oko przy lunecie, ponieważ jeśli światło wyświetlacza odbije się od twarzy, zwierzęta będą w stanie nas zobaczyć.
Riccardo Tamburini
Dzięki najbardziej zaawansowanemu urządzeniu termowizyjnemu jestem w stanie stwierdzić, czy samica dzika jest w okresie karmienia młodych, po prostu patrząc na jej sutki.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.