Pulsar Thermion 2 LRF XL50 to nasza pierwsza luneta celownicza z sensorem o rozdzielczości HD 1024×768, który zapewnia niesamowitą szczegółowość obrazu, nawet przy dużym powiększeniu. Dzięki temu Thermion 2 LRF XL50 jest doskonałym narzędziem, sprawdzającym się zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach. Potwierdzają to myśliwi, którzy mieli już okazję przetestować to urządzenie. Dowiedzmy się, co o nowym urządzeniu sądzą brytyjski myśliwy, Phil Taylor, oraz szwedzki myśliwy i instruktor strzelectwa, Stefan Orman.
Phil: Z zewnątrz wygląda jak każdy inny Thermion LRF, ale to, co najważniejsze, znajduje się w środku. Nowy sensor termiczny HD to po prostu nowa jakość. Przenosi termowizję na wyższy poziom. W połączeniu z wbudowanym kalkulatorem balistycznym jest to bardzo wszechstronne rozwiązanie.
Stefan: Moje pierwsze wrażenie sprowadza się do stwierdzenia, że „to jest Thermion”. Ma więc znajome funkcje i jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Prawdziwe wrażenie i efekt „wow” pojawia się, gdy spojrzy się przez lunetę. Przede wszystkim bardzo przydatne jest szerokie pole widzenia. W Szwecji polujemy głównie na dziki, czasem z bardzo bliska. Jednak wysoka rozdzielczość, przy rozstawie pikseli 12 µm i dużym zasięgu detekcji z wykorzystaniem obiektywu o ogniskowej 50 mm, umożliwia identyfikację ze znacznie większej odległości.
To bardzo ważne, ponieważ naprawdę zależny nam na rozpoznawaniu płci zwierząt, aby mieć pewność, że możemy oddać strzał. Gdy mamy do czynienia z lochą z prosiętami, względy humanitarne wykluczają strzelanie. Wybieramy roczniaki i młode, aby nie straciły matki, ponieważ to ona zapewnia im pożywienie. Zatem identyfikacja płci jest bardzo ważna, a urządzenie o rozdzielczości HD jest doskonałym narzędziem, które to umożliwia.
Phil: Na razie nie była to żadna niesamowita odległość, ponieważ w miejscu, gdzie poluję, jest dużo żywopłotów, które zwierzęta wykorzystują jako swoje „autostrady”. Jednak można wyraźnie rozpoznać różnice między jeleniami, lisami, królikami i borsukami z odległości ponad 360 m.
Stefan: Identyfikacja to złożona kwestia. Podejście do niej różni się w zależności od kultury łowieckiej. Dla mnie „identyfikacja” oznacza identyfikację płci, a to węższe pojęcie niż identyfikacja gatunku. Jeśli chodzi o dziki, to można odróżnić je od innych gatunków z odległości ok. 1 km.
Natomiast w przypadku strzelania ocena, czy jest to samiec, samica czy samica z prosiętami, jest trudniejsza i wymaga podejścia na bliższą odległość. Z kilkuset metrów można łatwo odróżnić samce od samic. Jednak czasem może być to bardzo trudne nawet ze 100 m. Gdy dziki są w wieku ok. 1-1,5 roku i nie mają prosiąt, odróżnienie samca od samicy może być trudne. Nawet gdy dysponuje się najlepszym powiększeniem, w niektórych sytuacjach obraz termowizyjny może nie być jednoznaczny.
Phil: Oczywiście doskonały sensor termiczny – 1024×768 12 µm <35 mK NETD – ale dla mnie dwie największe zalety to zakres powiększenia i pole widzenia.
Przy powiększeniu cyfrowym zawsze występuje pikselizacja, jednak sensor HD wydaje się zapewniać naprawdę stabilny obraz i minimalizować ten efekt, co przy powiększeniu x14 naprawdę pomaga. Fantastyczne jest również szerokie, 14-stopniowe pole widzenia przy powiększeniu bazowym. Dodatkową zaletą jest dołączony dodatkowy akumulator APS3, który wydłuża czas pracy urządzenia.
Stefan: Ja również jako największe zalety wskazałbym szerokie pole widzenia i duży zasięg identyfikacji, ale wspomniałbym także o ogólnej wszechstronności lunety.
Phil: Dla mnie będzie narzędziem do zwalczania szkodników. Wyrazistość obrazu jest niesamowita – umożliwia obserwację zwierzęcia z większej odległości i przy większym powiększeniu.
Stefan: To wszechstronna luneta. Zgodnie z zasadami i przepisami obowiązującymi w Szwecji będę jej używał głównie do polowania na dziki. Są również osoby posiadające specjalne zezwolenia, które umożliwiają polowanie z urządzeniami termowizyjnymi na daniele i inną zwierzynę. Ta luneta to świetne rozwiązanie ze względu na bardzo dobre możliwości identyfikacji. Dzięki sensorowi HD zapewnia większą szczegółowość, lepszy obraz i więcej informacji o zwierzęciu, dzięki czemu pozwala określić, czy mamy do czynienia z właściwym gatunkiem, wielkością, płcią itp.
Phil: Jest w niej wiele fajnych rzeczy – oczywiście rozdzielczość sensora, wyrazistość obrazu przy większym powiększeniu, dodatkowy, bardziej pojemny akumulator, a także pilot zdalnego sterowania.
Stefan: Kalkulator balistyczny LRF. To świetne narzędzie, które bardzo mi się podoba. Ale chciałbym również coś wyraźnie podkreślić. To specjalistyczny sprzęt. Jeśli nie wiesz, jak skonfigurować kalkulator balistyczny, nie zdajesz sobie sprawy z pewnych zmiennych czynników, to niektóre detale mogą być mylące – np. informacje podane na opakowaniu amunicji, które nie będą miarodajne w przypadku określonej broni. Przełoży się to na nieprawidłowe przesunięcia punktu trafienia. Użytkownik może więc wyzerować lunetę na 100 m z daną amunicją, ale informacje, które wprowadzi do kalkulatora, nie będą prawidłowe. Efektem będzie błędne wskazanie punktu celowania.
Kalkulator balistyczny nie jest drogą na skróty do zdobycia umiejętności strzelania na duże odległości. To wciąż jest narzędzie, z którego korzystanie wymaga pewnej wiedzy. Należy mieć tego świadomość i podchodzić do tego z wyczuciem. W przeciwnym razie pojawią się problemy i nieprawidłowe wskazania skutkujące tylko zranieniem zwierzęcia, co jest wysoce nieetycznym postępowaniem.
Phil: Kalkulator balistyczny to świetny dodatek, jeśli używa się go prawidłowo. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby mieć pewność, że wprowadzane informacje są prawidłowe. Bardzo polecam pomiar prędkości wylotowej amunicji za pomocą chronografu. Choć kalkulator określa sugerowany punkt celowania, nie należy wychodzić poza swoją strefę komfortu.
Phil Taylor
Phil: Pilot jest miłym dodatkiem do zestawu. Używanie go zamiast przycisków lunety będzie wymagało pewnego przyzwyczajenia, ponieważ dotąd nie korzystałem z takiego rozwiązania.
Stefan: Uwielbiam go! To naprawdę świetny dodatek do urządzeń z linii Thermion. Są one dość dobrze przemyślane pod względem ergonomii. Jednak pilot dodatkowo ułatwia ich obsługę. Zawsze mam go na szyi. Kiedy ustawiam broń i leżę na brzuchu, mogę obsługiwać go lewą ręką. W razie potrzeby mogę także tą ręką przytrzymać kolbę. Czasem zakładam go na nakładkę lufy sztucera. To, gdzie umieścić pilota, jak go używać i w jaki sposób poprawić ergonomię broni, zależy wyłącznie od wyobraźni użytkownika. To świetny dodatek.
Phil: To z pewnością luneta dla profesjonalnego strzelców i tych, którzy na poważnie zajmują się zwalczaniem szkodników. Biorąc pod uwagę zmianę przepisów w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Szkocji, zezwalających na wykorzystanie urządzeń termowizyjnych w zarządzaniu populacją jeleni, z pewnością będzie to odpowiednie narzędzie do tego zadania. Zwłaszcza z funkcją kalkulatora balistycznego, który może być bardzo pomocny podczas polowania na otwartym pagórkowatym terenie.
Stefan: Ja również uważam, że to profesjonalne narzędzie. Być może przeciętny myśliwy nie potrzebuje ogromnego pola widzenia i bardzo dużego zasięgu identyfikacji. Jeśli ktoś oczekuje maksymalnej wszechstronności, od bliskiego do dalekiego zasięgu, XL50 przebija wszystko. Nie mam co do tego wątpliwości. A jeśli ktoś chce mieć dedykowaną broń z dedykowaną lunetą do różnych zastosowań, myślę, że XL50 będzie doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na szerokie pole widzenia i duży zasięg detekcji jest to zdecydowanie najbardziej wszechstronna luneta. Kupując jedno urządzenie, otrzymujemy w zasadzie wszystko, co ma do zaoferowania Pulsar.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.