Ten rok był dla nas bardzo owocny – na rynku pojawiło się wiele naszych nowych urządzeń. Jednym z nich jest Telos LRF XP50 – monokular termowizyjny, który wyróżnia się wieloma imponującymi cechami, w tym sensorem o wyjątkowej czułości termicznej, a także możliwością modernizacji. Niektórzy z ambasadorów naszej marki mieli już okazję przetestować nowego Telosa. Poznajmy więc ich opinie.
Jako urządzenie z najwyższej półki termowizor Telos został wyposażony w nasz topowy sensor o rozdzielczości 640×480 pikseli w rozstawie 17 µm. Jednocześnie współczynnik NETD o wartości poniżej 18 mK oznacza, że urządzenie ma najwyższą czułość ze wszystkich monokularów w naszej ofercie. Zdaniem brytyjskiego myśliwego Phila Taylora Telos naprawdę pokazuje swoją klasę w złych warunkach pogodowych: „Przekonałem się o tym piątkowej nocy, gdy wybrałem się w teren, w naprawdę kiepskich warunkach, z kolegą, który korzystał z lornetki Accolade 2 z sensorem o rozdzielczości 640×480 pikseli i czułości poniżej 40 mK. Miał problemy z dostrzeżeniem tego, co ja widziałem przez nowego Telosa. Przy złej pogodzie, za dnia i w nocy, to urządzenie naprawdę wiele zmienia!”.
Stefan Orman, kolega Phila ze Szwecji, dodaje, że niższa wartość współczynnika NETD oznacza także większą szczegółowość obrazu otoczenia. Dzięki szerokiemu zakresowi półtonów i zdolności wykrywania różnic temperatury już od 18 mK (co odpowiada zaledwie 0,018 stopnia Celsjusza), urządzenie wyraźnie pokazuje trawę, liście, kamienie, a także wszystkie istotne szczegóły celu. Zdaniem Jóna Rúnara Guðjónssona – islandzkiego myśliwego zamieszkałego w Danii – „Jakość obrazu jest po prostu niesamowita”.
Podsumowując jakość obrazu, jaką zapewnia Telos, przytoczymy słowa Night Vision Vikinga, myśliwego i testera sprzętu ze Szwecji: „Jakość obrazu i szczegółowość są zadziwiające. Dotychczas nie spotkałem się w urządzeniu termowizyjnym z taką ostrością i szczegółowością obrazu. Telos jest także wystarczająco skuteczny, aby przebić się przez mgłę. Pozwolił mi dostrzec sarnę na polu, w gęstej mgle, z odległości ok. 160 m. W tych warunkach nigdy nie zobaczyłbym jej gołym okiem. A dzięki czułości sensora termowizyjnego mogłem śledzić jej każdy krok”.
Nie sposób mówić o Telosie, nie wspominając o jego ergonomii. Wygodny w użyciu i łatwy w obsłudze – jest z pewnością jednym z naszych najbardziej intuicyjnych urządzeń. Jednym z najważniejszych ulepszeń jest pierścień regulacji powiększenia na obiektywie, przypominający te stosowane w profesjonalnych aparatach fotograficznych. Zapewnia on intuicyjną i wygodną obsługę – nie tylko z myślą o profesjonalnych fotografach. „Ręczna regulacja powiększenia za pomocą pierścienia jest znacznie wygodniejsza niż przy użyciu dwóch przycisków (w górę i w dół). To świetne rozwiązanie” – mówi włoski myśliwy Riccardo Tamburini.
Dodaje również, że „specyficzny kształt przycisków jest bardzo pomocny w nocy, ponieważ od razu wiadomo, który z nich się naciska”. Riccardo wspomina także o możliwości zdjęcia lub obrócenia osłony obiektywu, dzięki czemu korzystanie z pierścieni regulacji powiększenia i ostrości staje się łatwiejsze i wygodniejsze, niezależnie od tego, czy użytkownik jest prawo- czy leworęczny.
A skoro o tym mowa – jesteśmy dumni, że Telos jest w pełni przystosowany do oburęcznej obsługi. Jak łatwo zauważyć, pierścienie regulacji można wygodnie obsługiwać dowolną ręką, podobnie jak przyciski umieszczone w jednym rzędzie na górze urządzenia. Nawet pasek na dłoń jest zamocowany w sposób umożliwiający łatwe przełożenie na drugą stronę. „Pomysł, aby można było przełożyć pasek z prawej na prawą stronę to niby nic wielkiego, ale dla osób leworęcznych zawsze było to problemem” – wyjaśnia Phil.
Phil był jednym z myśliwych, którzy przez lata postulowali, aby obudowa monokularów była pokryta gumą. Teraz może w końcu docenić to rozwiązanie. „Dzięki temu urządzenie jest przyjemne w dotyku, a w deszczowe dni zapewnia lepszy chwyt” – tłumaczy myśliwy.
Polujący na Północy Stefan i Jón Rúnar zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę gumowej obudowy – ogranicza ona ryzyko odmrożeń. Choć na ich opinię z zimowych polowań będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy, przeprowadzone testy wykazały, że urządzenie faktycznie jest znacznie wygodniejsze w użyciu przy ujemnych temperaturach.
Choć użytkownicy urządzeń marki Pulsar są przyzwyczajeni do futerału w zestawie, Telos idzie o krok dalej, oferując jego wyjątkowo ergonomiczną wersję. „Normalnie, jak większość ludzi, prawdopodobnie kupiłbym urządzenie, wyjął je z pudełka i z futerału, a następnie schował futerał z powrotem do pudełka i zapomniał o nim. Dzięki 3-punktowym szelkom nowy futerał sprawdza się doskonale w terenie. Utrzymują go pośrodku klatki piersiowej, dzięki czemu łatwo jest wyjmować urządzenie i chować je z powrotem – mówi Phil.
A skoro mowa o użytkowaniu w terenie, tak podsumował je Jón Rúnar: „Futerał zapewnia dobrą ochronę i szybki dostęp do urządzenia, nawet podczas pełzania na czworakach”.
Jak być może wiecie, firma Pulsar sama produkuje akumulatory do swoich urządzeń, aby zapewnić ich odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo. W przypadku Telosa poszliśmy o krok dalej i wprowadziliśmy zupełnie nowy system zasilania. Monokular działa przez ponad 8 godzin (Stefan zapewnia, że tak jest w rzeczywistości) i można go teraz ładować bezpośrednio za pomocą dowolnego przewodu USB Type-C lub bezprzewodowo – bez konieczności użycia dedykowanej ładowarki. Zarówno Stefan, jak i Phil preferują ładowanie bezprzewodowe, natomiast Jón Rúnar używa przewodu, ponieważ urządzenie obsługuje protokół szybkiego ładowania Power Delivery, dzięki czemu jest ono znacznie szybsze.
Projektując urządzenie, zawsze myślimy o określonym typie użytkowników. Monokular Telos stworzyliśmy dla tych, którzy są w ruchu. I choć nie powiedzieliśmy o tym naszym ambasadorom, cieszymy się, że natychmiast docenili nasz wysiłek. „To w 100% rozwiązanie dla myśliwych polujących z podchodu lub będących w ruchu. Podczas polowania z podchodu lub ochrony upraw przed dzikami monokular z dalmierzem laserowym zapewnia mi swobodę ruchów i możliwość pokonywania dużych odległości, a niesamowity współczynnik NETD gwarantuje doskonałą świadomość sytuacyjną” – mówi Stefan.
Phil uważa, że Telos prawdopodobnie zyska ogromną rzeszę fanów w Wielkiej Brytanii: „Monokulary to bez wątpienia najpopularniejsze urządzenia na rynku. Spełniają potrzeby wielu osób – od myśliwych polujących z podchodu po specjalistów zajmujących się zwalczaniem szkodników, a zwłaszcza aktywnych myśliwych, którzy chcą uniknąć dodatkowego obciążenia w postaci lornetki termowizyjnej”.
Jón Rúnar zabiera Telosa także w góry: „Używam go do obserwacji z większej odległości, np. jeleni wschodnich lub jeleni szlachetnych na grzbietach gór. Dalmierz laserowy bardzo pomaga w ocenie wielkości zwierzęcia i podjęciu decyzji o podejściu – zarówno w górach, jak i podczas ochrony upraw”.
Z kolei Night Vision Viking mówi, że to świetny wybór do zastosowań profesjonalnych: „Telos wyróżnia się jakością i jest świetnym wyborem dla każdego profesjonalisty”.
Stefan Orman
Technologia ma to do siebie, że zmienia się błyskawicznie. Choć większość z nas chciałaby zawsze mieć najlepsze dostępne urządzenie, jest to dość kosztowna inwestycja. Dlatego Telos jest przystosowany do modernizacji. I nie chodzi tylko o oprogramowanie – można go także wyposażyć w nowe podzespoły! Choć taka możliwość pojawi się dopiero w przyszłym roku, warto już teraz o tym wiedzieć.
Phil nie szczędzi pochwał: „Firma Pulsar wysłuchała opinii użytkowników i dołożyła wszelkich starań, aby uwzględnić je, projektując nowego Telosa. Największym atutem jest bez wątpienia opcja modernizacji. Możliwość ulepszenia czegoś, na co wydało się sporo pieniędzy, to zupełnie nowa jakość. Teraz kupując Telosa, otrzymujesz monokular termowizyjny, który rzeczywiście może ci służyć całe życie. W przyszłości będzie można wymienić sensor na nowszy, ekran na wykonany w najnowszej technologii, a także dodać dalmierz, jeśli urządzenie dotychczas go nie posiadało. Jak więc nie lubić nowego Telosa! Projektując go, z pewnością myślano o potrzebach użytkowników. 10/10 dla tego magicznego urządzenia”.
Na koniec małe sprostowanie: to żadna magia – tylko nauka! Ale jesteśmy naprawdę zadowoleni z efektu, a jeszcze bardziej cieszą nas tak pozytywne opinie myśliwych. Mamy nadzieję, że sami będziecie mogli wypróbować to urządzenie i ocenić jego możliwości.
Night Vision Viking
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.