Bezpieczeństwo i etyka to kluczowe kwestie dla każdego myśliwego. Jako producent urządzeń służących przede wszystkim do polowania także uważamy je za niezwykle ważne. Jednocześnie myśliwi mogą mieć na ten temat różne opinie. Dlatego dziś postaramy się dowiedzieć, co etyka i bezpieczeństwo oznaczają dla myśliwych z różnych krajów Europy: Martina Brožka z Czech, Claudii Breit z Niemiec i Espena Emila Sørenga z Norwegii.
Rozmawiając o etycznym polowaniu, zauważyliśmy, że myśliwi kładą nacisk na różne aspekty. Jednak wspólnym wątkiem jest ograniczenie do minimum wpływu na środowisko.
„Etyczne polowanie to wielowymiarowe podejście, które wykracza poza dreszczyk emocji związany z pogonią za zdobyczą i jest czymś znacznie więcej niż tylko zabijaniem. U jego podstaw leży głęboki szacunek dla wzajemnych powiązań ekosystemów i odpowiedzialne zarządzanie dziką przyrodą. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie przepisów, aby działalność łowiecka przyczyniała się do wysiłków na rzecz ochrony przyrody i utrzymania delikatnej równowagi gatunków w ekosystemie.
Etyczne polowanie wymaga także głębokiego szacunku dla życia zwierząt, z naciskiem na humanitarne i szybkie pozbawianie ich życia, aby zminimalizować cierpienie. Chodzi o to, aby być świadomym wpływu, jaki wywiera się na środowisko, pozostawiać w nim minimalny ślad i rozwijać w sobie poczucie wdzięczności za to, co oferuje nam świat przyrody” – mówi Claudia Breit, niemiecka myśliwa i psycholog łowiectwa.
Jej kolega z Czech, Martin Brožek, dodaje do tego równania jeszcze jedną zmienną: nie tylko poszanowanie dla środowiska, ale także aktywne przyczynianie się do poprawy jego kondycji.
„Etyczne polowanie to nie tylko przestrzeganie zasad. Chodzi również o utrzymywanie równowagi w przyrodzie. Dotyczy to m.in. zapewnienia zdrowej równowagi między samcami i samicami w populacji. Zbyt intensywne polowanie na osobniki jednej płci może skutkować zakłóceniem naturalnych wzorców rozrodu i ogólnego dobrostanu gatunku.
Ważna jest również dbałość o cały ekosystem. Oznacza to ochronę siedlisk i wspieranie inicjatyw mających na celu poprawę warunków życia wszystkich dzikich zwierząt – nie tylko gatunków łownych. Poprawiając ogólny dobrostan zwierząt i ich siedlisk, zapewniamy zrównoważoną gospodarkę łowiecką.
Pomagają w tym również urządzenia termowizyjne, jak te firmy Pulsar. Pozwalają nam identyfikować i wybierać odpowiednie zwierzęta, aby zachowywać równowagę płci i w efekcie równowagę ekologiczną” – wyjaśnia czeski myśliwy.
Wszystko zaś podsumował pochodzący z Norwegii Espen Emil Søreng, który zwięźle ujął istotę etycznego polowania: „Chodzi o poszanowanie dzikiej przyrody, przestrzeganie przepisów i humanitarne polowanie przy minimalnym wpływie na środowisko”.
Martin podkreśla znaczenie odpowiedniego przygotowania do strzału dla zapewnienia bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Obejmuje to wiele elementów: „Sprawdzenie otoczenia przed oddaniem strzału, świadomość potencjalnych rykoszetów i upewnienie się co do istnienia odpowiedniej osłony za celem. Myśliwy musi zawsze zwracać uwagę na otoczenie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak kierunek wiatru, ukształtowanie terenu czy obecność innych zwierząt i ludzi. Ważna jest umiejętność przewidzenia, gdzie może dotrzeć wystrzelony pocisk. Bardzo istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywają urządzenia termowizyjne, zwłaszcza w przypadku złożonych środowisk lub dużego zagęszczenia zwierząt. Pozwalają one sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się postronni ludzie lub czy pod osłoną roślinności nie ukrywa się inna zwierzyna, która mogłaby przypadkowo ucierpieć. Technologia termowizyjna pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji, tak aby każdy strzał był oddawany w odpowiedzialny i bezpieczny sposób”.
Claudia zauważa, że dbałość o bezpieczeństwo powinna być „sposobem myślenia, który przenika każdy aspekt doświadczenia” i że jest to „zobowiązanie, które oznacza nie tylko osobistą odpowiedzialność, ale także zbiorowy wysiłek na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska łowieckiego”. Ma także kilka „złotych” zasad, które dopełniają listę Martina: „Przede wszystkim należy traktować każdą broń palną tak, jakby była naładowana. Niezbędna jest dogłębna znajomość broni i innego sprzętu, np. lunet i urządzeń termowizyjnych, a także powściągliwość w naciskaniu spustu. Identyfikacja celu i tego, co znajduje się za nim, pozwala zapobiec niepożądanym konsekwencjom. Właśnie dlatego urządzenia termowizyjne są tak przydatne w nocy”.
Dla Espena kluczowa jest komunikacja i to zagadnienie prowadzi nas do ostatniego pytania – jakie błędy popełniają najczęściej młodzi myśliwi?
„Podstawowe zasady bezpieczeństwa obejmują prawidłowe obchodzenie się z bronią, używanie odzieży ostrzegawczej podczas polowań zbiorowych oraz precyzyjne komunikowanie się z innymi myśliwymi, aby zapobiegać wypadkom.
Brak właściwej komunikacji może skutkować nieporozumieniami i potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami, co dowodzi znaczenia jasnych i spójnych interakcji dla zapewnienia wspólnego bezpieczeństwa” – mówi norweski myśliwy.
Klaudia dostrzega dwa główne rodzaje błędów. Jeden jest bardziej techniczny i związany z obsługą broni, a drugi – z przesadnym dążeniem do osiągnięcia celu. „Niepokojącym trendem jest niedbałe obchodzenie się z bronią, zwłaszcza nietrzymanie lufy skierowanej w bezpieczną stronę. Uchybienia etyczne często przejawiają się w oddawaniu przez myśliwych strzałów nieadekwatnych do poziomu umiejętności lub w przekraczaniu granic etycznych w dążeniu do osiągnięcia celu. Zachowanie równowagi między emocjami a zaangażowaniem w odpowiedzialne, etyczne i bezpieczne praktyki łowieckie jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju tej wielowiekowej tradycji” – mówi myśliwa.
Tymczasem Martin podkreśla znaczenie umiejętności mentalnych: „Częstym błędem wśród myśliwych jest brak planowania i rozwagi w podejmowaniu decyzji. Polowaniu może towarzyszyć napięcie – łatwo jest się zdenerwować lub zestresować, co może prowadzić do pochopnych i niebezpiecznych decyzji. Myśliwi muszą panować nad emocjami i spokojnie podchodzić do każdej sytuacji. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo. Kluczowy jest trafny wybór zwierzyny – upewnienie się, że jest to właściwy osobnik, biorąc pod uwagę jego wiek, płeć i stan zdrowia. Nie chodzi tylko o znalezienie celu, ale także o upewnienie się, że dane zwierzę jest najlepszym wyborem z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju gatunku i środowiska. Mogą ułatwić to urządzenia termowizyjne, pomagając identyfikować i wybierać odpowiednie zwierzęta, jednak nie zastąpią one starannego planowania i podejmowania decyzji.
Bezpieczeństwo i etyka wydają się zbyt szerokim zagadnieniem, aby zamknąć go w kilku zdaniach, jednak im więcej rozmawiamy na ten temat z myśliwymi, tym bardziej widoczne są pewne trendy. Najważniejsze z nich to nienaginanie zasad, bycie uważnym i oddawanie strzału tylko przy stuprocentowej pewności, że jest to właściwa decyzja.
Martin Brožek
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.