Gdy wprowadziliśmy na rynek lunetę Pulsar Thermion Duo DXP50 z pewnością wzbudziła zainteresowanie. To pierwsza luneta myśliwska, która łączy w sobie cechy urządzenia termowizyjnego oraz cyfrowego obrazowania w świetle dziennym – jest więc krokiem w kierunku przyszłości myślistwa. Urządzenie jest już na rynku od pewnego czasu, więc z przyjemnością piszemy o tym, co myślą na jego temat myśliwi. Zapraszamy do lektury!
Wyjątkowość lunety Pulsar Thermion Duo DXP50 jest zakodowana w jej nazwie – wykorzystuje dwa niezależne kanały. Jeden to cyfrowy kanał dzienny, a drugi – wydajny kanał termowizyjny.
„Ktoś mógłby pomyśleć, że dodając optykę dzienną, Pulsar zmusił do kompromisu swoich specjalistów projektujących urządzenia termowizyjne. Ale oczywiście nie, ponieważ specyfikacja jest taka sama jak w przypadku innych wysokiej klasy urządzeń termowizyjnych z szerokiej gamy ich produktów” – zapewnia Night Vision Viking, szwedzki myśliwy i tester sprzętu.
Jego kolega z Portugalii, Jorge Costa – który jest także bohaterem filmu promującego modelu Duo i był jednym z pierwszych myśliwych mających okazję go wypróbować – ma podobną opinię: „Thermion Duo DXP50 oferuje niesamowitą jakość na obu kanałach: termicznym i cyfrowym”.
W liczbach wygląda to następująco: Model Duo jest wyposażony w sensor termowizyjny 640×480 px w rozstawie 17 µm – jeden z najlepszych dostępnych na rynku. Jakość i detale, jakie zapewnia dzięki obiektywowi termowizyjnemu o ogniskowej F50/1.0, są już niemal legendarne. W trybie termowizyjnym nawet gęsta mgła i roślinność nie przeszkadzają lunecie w wyświetlaniu wyraźnych i łatwo rozpoznawalnych celów.
Tymczasem za wyświetlanie bogatego w informacje obrazu dziennego odpowiada cyfrowa matryca 4K CMOS 3840×2160. Wielu myśliwych porównuje jego jakość do obrazu widzianego na własne oczy, a zdaniem Riccardo Tamburiniego, myśliwego z Włoch „zachowuje on doskonałą ostrość nawet przy maksymalnym powiększeniu”.
A co jest w tym najlepsze? Można połączyć oba kanały w trybie Picture-in-Picture (PiP), nadając priorytet obrazowi termowizyjnemu lub cyfrowemu. Funkcja ta zrobiła wrażenie na Night Vision Vikingu: „wciąż to powtarzam – możliwość jednoczesnego oglądania obu obrazów to fantastyczna sprawa. Można dostrzec rzeczy, których nie dałoby się zobaczyć bez tej technologii. To dość niezwykłe, zadziwiające i warte zobaczenia na własne oczy, aby się przekonać i w pełni to zrozumieć”.
Także Riccardo jest entuzjastą tej funkcji i mówi, że jest jego ulubioną: „Uwielbiam wielozadaniowość okienek PiP. Myśliwy ma do wyboru wiele opcji: od trybu standardowego z wykorzystaniem kamery cyfrowej lub termowizyjna, po kombinację obu trybów. W trybie PiP można wybrać opcję wyświetlania okienka termowizyjnego na dziennym obrazie cyfrowym lub odwrotnie”.
Phil Taylor, reprezentujący myśliwych z Wielkiej Brytanii, wyjaśnia, jak można to wykorzystać w praktyce: „Włączenie za dotknięciem przycisku obrazu termowizyjnego naprawdę pomaga dostrzec np. mundżaka w zaroślach. To zwierzę lubi się ukrywać i czasem trudno jest je zauważyć, korzystając z optyki dziennej. Można więc namierzyć je na kanale termowizyjnym, a następnie przełączyć się z powrotem na kanał 4K, aby oddać strzał”.
„Za dotknięciem przycisku” nie jest w tym przypadku metaforą. Wszystko, co tak naprawdę trzeba zrobić, aby uzyskać obraz termowizyjny lub cyfrowy, to nacisnąć jeden wygodnie umiejscowiony przycisk, co, jak mówi Night Vision Viking, zajmuje „mniej niż ułamek sekundy”.
Obrazowanie wielospektralne to wciąż nowa technologia, więc myśliwi mają różne pytania. Jednym z najczęściej słyszanych przez Riccardo jest to dotyczące zerowania: „Niektórzy myśliwi obawiają się podwójnego zerowania, które jest niezbędne, ponieważ obiektywy odpowiadające za obraz cyfrowy i termowizyjny znajdują się na różnych wysokościach. Mówię im jednak, aby się nie obawiali, ponieważ jest to bardzo łatwe. Potrzeba tylko trochę więcej amunicji.
Night Vision Viking widzi w tym zaletę: „Można wyzerować kanały niezależnie, co pozwala na użycie dla obu kanałów tego samego ustawienia zerowania albo dwóch różnych ustawień. Na przykład można wyzerować kanał termowizyjny na 100 metrów, jeśli nie zamierzamy oddawać w ciemności strzałów na większą odległość (styl europejski). Natomiast w przypadku optyki dziennej 4K można ustawić zero np. na 200 metrów, jeśli dla myśliwego jest to bardziej komfortowa odległość. Wystarczy tylko pamiętać wprowadzone ustawienia i odpowiednio ich używać”.
„Myślę, że Thermion Duo DXP50 to fantastyczna luneta, a pomysł wykorzystania dwóch kanałów, które w jednym urządzeniu oferują tak różne możliwości, jest rewolucyjny” – mówi Phil, a my chcemy dowiedzieć się więcej. Jakie jeszcze inne cechy, oprócz obrazowania wielospektralnego, wyróżniają ją spośród innych urządzeń?
Po pierwsze powiedzielibyśmy, że klasyczny design. Zamontowana na standardowych pierścieniach 30 mm ma tradycyjny wygląd, który „współgra praktycznie z każdą bronią” – mówi Night Vision Viking, określając lunetę jako „dobrze wyglądający produkt”.
Cechuje się także wzorową ergonomią – wszystkie elementy sterujące umieszczono blisko okularu, a pokrętła regulacji ostrości zostały umiejscowione po obu stronach obiektywu, dzięki czemu Thermion Duo DXP50 jest urządzeniem umożliwiającym prawdziwie oburęczną obsługę. Jak stwierdził Jorge: „To bardzo przyjazne dla użytkownika i proste w obsłudze urządzenie. Naprawdę ma wszystko”.
Jeśli więc ktoś lubi próbować nowych rzeczy, korzystać z najnowszej technologii, a jednocześnie preferuje klasyczny wygląd, luneta Pulsar Thermion Duo DXP50 jest z pewnością odpowiednim wyborem. Riccardo poleca ją również osobom, które chcą „uniknąć używania różnych lunet (np. standardowej lunety na dzień i termowizyjnej na noc) i dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy”.
Radzi również pamiętać o tym, że w tym urządzeniu kamera cyfrowa jest przystosowana do pracy w dzień, a nie o zmierzchu lub w nocy, jak np. w lunecie Digex C50. Dlatego Thermion Duo automatycznie przechodzi w tryb słabego oświetlenia, przełączając się z obrazu kolorowego na czarno-biały. Riccardo sprawdził to dokładnie: „Próbowałem ocenić potencjalne możliwości kamery cyfrowej o zmierzchu i szczerze mówiąc, byłem zaskoczony, ponieważ mogłem dostrzec zwierzęta (czarno-biały obraz) nawet w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Jednak nie jest to główne zadanie tego urządzenia, więc nie należy oczekiwać zbyt wiele!”.
Unikalne połączenie dziennego obrazu cyfrowego i obrazu termowizyjnego sprawia, że luneta Thermion Duo DXP50 jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem, które można wykorzystać w różnych sytuacjach. Jak ujął to Riccardo, dopóki jest to zgodne z obowiązującymi zasadami, można wykorzystywać je bez żadnych ograniczeń: „Od wiewiórki po jelenia i od szczura po dzika. Za dnia i w nocy”.
Phil mówi, że jest to idealna luneta „dla myśliwych polujących rekreacyjnie, którzy lubią wybrać się na godzinę w teren po zmroku, aby zapolować na grasującego w okolicy lisa. Myślę, że to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy po zakończeniu polowania z podchodu poświęcają jeszcze czas na zwalczanie szkodników. W ten sposób otrzymują to, co najlepsze z obu technologii – przejrzystość optyki dziennej i w każdej chwili zalety termowizji.
Lunetę Pulsar Thermion Duo DXP50 stworzyliśmy z myślą o tych, którzy kochają polowanie w każdych warunkach, ale być może zniechęca ich konieczność noszenia przy sobie dwóch lunet. Zdaniem Phila „Z pewnością pomoże to rozwiązać problem myśliwych, którzy dotąd zabierali na polowanie dwa sztucery, ponieważ ta luneta spełnia wszystkie potrzeby”.
Riccardo Tamburini
Night Vision Viking
Być może jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że Thermion Duo zmieni sposób polowania, ale z pewnością jest to spojrzenie w przyszłość. Jak mówi Night Vision Viking, „na rynku jest miejsce zarówno na urządzenia cyfrowe, jak i analogowe, ale biorąc pod uwagę wysoką jakość obrazu, jaką Thermion Duo oferuje za dnia, w połączeniu z technologią termowizyjną w tym samym urządzeniu, jest to rozwiązanie, które każdy powinien co najmniej poważnie rozważyć”.
Czy zatem warto zdecydować się na jedno uniwersalne urządzenie? Oczywiście, że tak – pod warunkiem, że lokalne przepisy zezwalają na korzystanie z kamery cyfrowej i termowizyjnej. Tak, ponieważ Thermion Duo DXP50 to naprawdę wyjątkowe urządzenie. Night Vision Viking podsumowuje: „Oferuje niezwykłe połączenie technologii bez żadnych widocznych wad. To atrakcyjne wizualnie i ergonomiczne urządzenie. Ma wiele funkcji, ale jest łatwe w obsłudze. I chociaż nie jest tanie, jest warte swojej ceny!”.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.