Dla wielu pasztet to prawdziwy przysmak, a Boże Narodzenie to świetna okazja, aby się nim delektować. I choć są na niego dziesiątki przepisów, my polecamy ten od polskiej myśliwej – Agnieszki Walczak.
Dzięki zawartości mięsa z dzika jest on niezwykle bogaty w smaku, a jednocześnie delikatny, co czyni go idealną świąteczną przekąską. Podany na chrupiącym, opiekanym pieczywie z zieleniną lub piklami zachwyci smakiem przyjaciół i rodzinę.
Składniki:
Umyć i obrać warzywa (korzeń selera, korzeń pietruszki, marchew, cebula, czosnek), pokroić łodygi selera naciowego na krótsze kawałki i umieścić wszystko w garnku wraz z mięsem z dzika. Dodać ziele angielskie, liście laurowe, jagody jałowca, ziarna pieprzu, rozmaryn, majeranek, sól i lubczyk. Agnieszka wykorzystuje świeży lubczyk ze swojego ogrodu.
Zalać 2 szklankami (500 ml) wody, przykryć garnek i doprowadzić do wrzenia. Następnie zmniejszyć ogień, aby zawartość powoli się gotowała. Gotować przez 90 minut, nie zdejmując pokrywki.
Po upływie tego czasu dodać wątróbkę drobiową, przykryć i gotować kolejne 20 minut.
Następnie odlać większość płynu. Będzie to 1,5 szklanki wysokiej jakości bulionu, który można wykorzystać do zup lub sosów. W garnku z mięsem i warzywami powinno pozostać około pół szklanki bulionu, aby pasztet nie był zbyt suchy.
Przepuścić ugotowane składniki przez maszynkę do mielenia mięsa. Agnieszka używa sitka o najmniejszej średnicy oczek. Jeśli zamiast bułki tartej używamy kajzerki, należy także przepuścić ją przez maszynkę.
Bułkę tartą wystarczy dodać do zmielonego mięsa i warzyw. Wbić do masy dwa jajka.
Jeśli mięso jest chude, można dodać 3 łyżki oliwy lub miękkiego masła.
Dokładnie wymieszać masę – najlepiej rękoma.
Następnie wyłożyć małą, prostokątną lub kwadratową formę do pieczenia papierem pergaminowym. Agnieszka używa formy o wymiarach 20 x 20 cm.
Umieścić masę w formie, dokładnie ją wypełniając, po czym wyrównać na wierzchu.
Nagrzać piekarnik do 180 stopni i umieść pasztet na środkowym lub dolnym poziomie. Piec przez 80 minut. Następnie wyjąć formę z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.
Pasztet można przechowywać w lodówce przez 10 dni, a nawet dłużej, dzięki czemu jest świetną przekąską do szybkiego podania.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.