Co „mówią” nam o zwierzętach, ich płci i wieku urządzenia termowizyjne? Włoski myśliwy i prawdziwy ekspert w dziedzinie termowizji – Riccardo Tamburini – odkrywa tajemnice życia zwierząt, wykorzystując możliwości urządzeń Pulsar. Ostatnio miał okazję wypróbować niektóre z naszych najnowszych modeli: lornetkę termowizyjną Merger LRF XP35 i monokular Telos LRF XL50. Pomogły mu one zarejestrować w nocy kilka niesamowitych zdjęć i filmów.
Linienie to zjawisko okresowego zrzucania przez zwierzęta starej sierści, na miejscu której wyrasta nowa. „Ogólnie rzecz biorąc, ma to miejsce przed przemianą zwierząt w młode dorosłe, a następnie w dorosłe osobniki” – mówi Riccardo.
Riccardo wyjaśnia także, że prawdziwą zaletą kamery termowizyjnej jest to, że pozwala dostrzec najdrobniejsze szczegóły nie tylko w dzień, ale także o zmierzchu i w nocy, kiedy łatwiej jest znaleźć zwierzęta. Niełatwo jest spotkać sarnę w ciągu dnia na otwartej przestrzeni, dlatego tak przydają się urządzenia termowizyjne.
Kiedy to zwierzę zaczyna zmieniać okrywę z zimowej na letnią, przemiana jest wyraźna, ponieważ grubą i długą sierść zastępuje bardzo krótka. Zmiana nie obejmuje jednocześnie całego ciała – zaczyna się od głowy i szyi, więc zwierzę może sprawiać wrażenie chorego na świerzb. W pozbywaniu się starej okrywy mogą pomagać zwierzętom gałęzie drzew. Możliwość dostrzeżenia tej zmiany także w nocy ma znaczenie, ponieważ o tej porze zwierzęta są spokojne i wyciszone, a my możemy pozostawać niewidoczni, co pozwala na długie i wnikliwe obserwacje.
Pytanie zatem brzmi: Merger LRF XP35 czy Telos LRF XL50? Riccardo mówi, że najlepiej mieć do dyspozycji oba urządzenia: „Oba działają bardzo dobrze, jednak Telos LRF XL50 jest niezrównany, gdy chcemy dostrzec najdrobniejsze szczegóły z bardzo dużej odległości. Kiedy jednak zwierzę jest blisko, wydaje się, że lepiej sprawdza się lornetka z włączoną paletą kolorystyczną Black Hot”.
Riccardo mówi także o tym, co dzieje się ze zwierzętami, gdy dorastają: „Wiele zwierząt ma „izolację” chroniącą przed zimowym chłodem w postaci grubego futra, które późną wiosną i latem staje się kłopotliwe i bezużyteczne. Dlatego ssaki zmieniają okrywę włosową dwa razy do roku. Jesienią – aby lepiej przetrwać mroźną zimę oraz latem – aby zapewnić sobie komfort termiczny w cieplejszych miesiącach.
Riccardo Tamburini
Najciekawsze jest to, że proces ten rozpoczyna się w różnych okresach, zależnie od wieku i płci saren. Dlatego może być to ważną wskazówką, która pozwala określić, czy mamy do czynienia z samicą, samcem, młodym, czy dorosłym osobnikiem.
Jesienią linienie jest mniej widoczne niż wiosną, ponieważ u saren zmiany zachodzą stopniowo: letnia okrywa zamienia się w jesienną (inny kolor, ale ta sama długość), a następnie jesienna w zimową (taki sam kolor, ale większa długość).
Wiosenne linienie przebiega szybciej i jest bardziej widoczne: wydaje się, że zwierzęciu coś dolega i na pierwszy rzut oka może to wyglądać na parch, ale to złudzenie. Stara i gruba okrywa wypada również w nienaturalny sposób, a pomagają w tym gałęzie drzew, o które ocierają się zwierzęta”.
Linienie przebiega inaczej u poszczególnych saren, zależnie od ich wieku i płci. Samice zaczynają linieć wcześniej niż samce, a młode osobniki wcześniej niż dorosłe. Jesienią dość łatwo jest odróżnić samca od samicy po rogach.
Jednak zimą, gdy samiec traci poroże, a samica wydaje się masywniejsza, wygląd okrywy może być doskonałą wskazówką, pozwalającą łatwiej rozpoznać płeć. Kształt białej plamy na pośladkach (lustra) jest inny u samców i samic. U tych pierwszych przypomina ona ziarno fasoli, natomiast u tych drugich – odwrócone serce. Samica ma także charakterystyczną kępkę sierści nazywaną „fałszywym ogonem”, który nie występuje u samców.
Wiosenne linienie jest najbardziej pomocne w określeniu klasy wiekowej samicy, ponieważ powszechnie uważa się, że istotny jest wielkość zwierzęcia, a dojrzałe samice są większe niż młode. Jednak ten film, zarejestrowany wiosną za pomocą lornetki Merger LRF XP35, wyraźnie pokazuje, że rozmiar nie zawsze jest miarodajny, ponieważ wiemy, młodsze sarny przechodzą wiosenne linienie wcześniej niż dorosłe osobniki. A tutaj widzimy młodą sarnę z wiosenną sierścią, wyraźnie większą od pozostałych dwóch samic, które nadal mają dobrze widoczną okrywę zimową. Z samcami nie ma tego problemu, ponieważ już mają na głowie nowe poroże.
Riccardo Tamburini
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.