Wraz ze zmianą pór roku prawdopodobnie zmienisz także swój sprzęt. A jak jest w przypadku termowizji? Czy potrzebujesz różnych urządzeń? Czy dostosowujesz odpowiednio ich ustawienia? W jaki sposób pory roku wpływają na wykorzystanie tej technologii? Poprosiliśmy Riccardo Tamburiniego, włoskiego myśliwego i prawdziwego eksperta w dziedzinie termowizji, aby podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wpływu pór roku na korzystanie z tego typu urządzeń.
Zmiany pór roku wiążą się z różnymi stylami i praktykami łowieckimi, co wpływa także na przydatność różnych urządzeń. Jest to szczególnie widoczne w przypadku lunet termowizyjnych, ponieważ różne nawyki zwierząt wymuszają zmianę odległości, z jakiej oddaje się strzały.
Na przykład tutaj, we Włoszech, dziki nie spędzają wiosny i lata w lasach, ponieważ nie mogą tam znaleźć pożywienia (nie ma kasztanów i żołędzi). Łatwiej mogą poradzić sobie na otwartej przestrzeni, szukając dżdżownic i bulw na obszarach porośniętych trawą. Takie zachowanie może wymagać oddawania strzałów z większej odległości, a co za tym idzie – większej wiedzy na temat oceny odległości i techniki strzelania. Dlatego w takich sytuacjach preferuję urządzenia z najwyższej półki, z wbudowanym dalmierzem laserowym, takie jak Pulsar Thermion 2 LRF.
Jesienią i zimą sytuacja jest zupełnie inna. Zwierzęta pozostają w lesie, ponieważ jest tam dużo pożywienia w postaci żołędzi, kasztanów i grzybów. Odległość od celu wynosi zwykle ok. 40–80 metrów, więc można korzystać z urządzenia średniej klasy, takiego jak np. Talion, które pozwala na klasyfikację zwierząt na podstawie płci i kategorii wiekowej.
Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej praktycznym rozwiązaniem w każdej sytuacji może być urządzenie wielofunkcyjne, takie jak luneta Pulsar Thermion 2 LRF XL50, która oferuje szerokie pole widzenia i wyraźny obraz na różnych poziomach powiększenia.
Jeśli ktoś potrzebuje czegoś więcej, może wybrać urządzenie wielospektralne. Technologię tę wprowadziła na rynek w 2022 r. firma Pulsar, oferując lunetę Thermion Duo, a teraz poszerzyła swoją ofertę o pierwszą lornetkę wielospektralną: Merger Duo. Dzięki temu niesamowitemu urządzeniu użytkownik może korzystać z jednocześnie dwóch różnych technologii: termowizyjnej, wykorzystującej wydajny sensor 640×480 o niskiej wartości NETD (poniżej 25 mK), który pozwala dostrzec najdrobniejsze szczegóły, takie jak sutki lochy dzika w okresie karmienia, oraz cyfrowej – w postaci kamery o rozdzielczości Full HD, która dzięki wysokiemu standardowi skali szarości pozwala dostrzec to, czego nigdy nie będzie w stanie pokazać kamera termowizyjna.
Ograniczeniem dla technologii cyfrowej jest zła pogoda (np. w mgliste lub deszczowe dni) i obecność gęstej pokrywy, jednak jest ona niezrównana, gdy chodzi o szczegółowość obrazu do 200 metrów na otwartej przestrzeni w bezchmurną noc. Przełączanie między jednym a drugim obrazem jest szybkie i łatwe – wystarczy nacisnąć przycisk.
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie lunety termowizyjnej z termowizorem, aby móc obserwować otoczenie, a jednocześnie zawsze być gotowym do oddania strzału. Taki zestaw zaspokaja wszystkie potrzeby.
Warto pamiętać, że wysokiej klasy termowizor, np. nowy Pulsar Telos LRF XP50, staje się bardzo pomocny jesienią i wiosną podczas inwentaryzacji. Tego typu urządzenie pozwala lepiej i łatwiej ocenić, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia, dzięki możliwości określenia jego gatunku, płci i klasy wiekowej. Za jego pomocą można np. z łatwością przyjrzeć się porożu samca i policzyć jego odnogi.
Riccardo Tamburini
Ustawienia latem powinny być zupełnie inne niż zimą. Latem otoczenie w ciągu dnia pochłania dużo ciepła, więc o zachodzie słońca można dostrzec wiele fałszywych celów, takich jak skały czy pnie, co utrudnia dostrzeżenie zwierząt.
W takim przypadku należy ustawić bardzo niską wartość kontrastu (2/20) przy średniej jasności (8/20). Najlepszymi paletami kolorystycznymi będą Sepia lub White Hot, które zapewniają ciemniejsze tło, dzięki czemu są mniej męczące dla oczu. Aby uzyskać jak najwięcej szczegółów, używam również palety Black Hot, ale tylko przez krótki czas.
Jeśli ktoś chciałby ocenić samopoczucie zwierząt (latem można łatwiej dostrzec je na otwartej przestrzeni), może skorzystać z palety Rainbow, która pokazuje rozkład temperatury na ciele zwierzęcia.
Zimą sytuacja jest inna: najlepsze warunki do obserwacji zwierząt są w ciemności, choć jednocześnie trudniej jest dostrzec szczegóły otoczenia. Zwiększam wtedy kontrast do wartości ok. 8/20, aby tło nie było zbyt jasne. Można to także zrównoważyć, zmniejszając jasność, jednak wolę średnie wartości dla obu ustawień. Zimą, w deszczowe lub mgliste noce, wolę używać palet White Hot, Sepia, Violet lub Red Monochrome.
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że latem rośliny są pokryte liśćmi i trudniej jest dostrzec zwierzęta. Dlatego niezbędny jest naprawdę dobry termowizor – taki jak Pulsar Merger LRF XP50. Zimą sprawa jest prostsza: aby dostrzec zwierzęta z dużej odległości, wystarczy bardziej ekonomiczne urządzenie, takie jak Axion 2, choć trudniej jest wtedy określić ich płeć, wiek i klasę.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.