Dwa doskonałe produkty w swoich klasach: lornetka termowizyjna Merger LRF XL50 i luneta termowizyjna Thermion 2 LRF XL50. Łączy je dość podobna specyfikacja techniczna i wiele możliwości wykorzystania ich potencjału podczas polowania.
Ale co tak naprawdę wyróżnia te urządzenia? Zapytaliśmy o to szczęśliwców, którzy mieli już okazję przetestować je w terenie i poznać ich prawdziwe możliwości. Teoria teorią, a przecież najważniejsze jest to, jak działają w praktyce!
Oceniając model Merger LRF XL50, szwedzki myśliwy Night Vision Viking mówi, że to „najprawdopodobniej najlepsza lornetka termowizyjna na rynku”.
Docenia intuicyjną w obsłudze, klasyczną konstrukcję, dzięki której urządzenie jest ergonomiczne i łatwe w użyciu. Możliwość obuocznej obserwacji nie tylko ułatwia identyfikację zwierząt, ale także zwiększa wygodę przy długim używaniu. Myśliwy podkreśla niezależność działania urządzenia od warunków oświetleniowych, a więc o każdej porze dnia i nocy, w połączeniu z dalmierzem i doskonałą szczegółowością obrazu. „Czułość termiczna lornetki Merger XL jest zdumiewająca” – mówi Night Vision Viking.
Po przetestowaniu lunety Thermion 2 LRF XL50 Viking określa jej możliwości jako krok naprzód w obrazowaniu termowizyjnym.
Model ten jest wyposażony w dalmierz laserowy i współpracuje z aplikacją Stream Vision Ballistics, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Zdaniem myśliwego urządzenie wyróżnia się na tle linii Thermion ze względu na „supermoce”, jakich może mu pozazdrościć każda luneta celownicza wysokiej klasy.
„Choć model XL50 wygląda podobnie do innych z tej linii, ma wszystkie zaawansowane rozwiązania, do których aspirują inne urządzenia” – podsumowuje Night Vision Viking.
Pierwsze wrażenia włoskiego myśliwego Riccardo Tamburiniego na temat lornetki Merger LRF XL50 i lunety Thermion 2 LRF XL50 są zdecydowanie pozytywne, co świadczy o zaawansowanych możliwościach tych urządzeń. Jego zdaniem prawdziwy potencjał lornetki Merger LRF XL50 ujawnia się wraz ze wzrostem powiększenia, a wyrazistość i szczegółowość obrazu przy 10- i 20-krotnym powiększeniu pozwalają na precyzyjną obserwację dzikiej przyrody.
„Merger LRF XL50 to doskonały instrument optyczny, który umożliwia dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów anatomii obserwowanych zwierząt” – mówi Riccardo.
Jeszcze bardziej imponuje Riccardo swoimi funkcjami luneta Thermion 2 LRF XL50. Małe powiększenie bazowe i duża czułość zapewniają wyraźniejszy obraz, przypominający ten widziany za dnia przez standardową lunetę. Taka wyrazistość obrazu jest nieoceniona w przypadku myśliwych, którzy chcą oddawać precyzyjne strzały z różnej odległości, a zintegrowany kalkulator balistyczny wraz z dalmierzem laserowym zapewniają precyzyjne odczyty przy różnym oddaleniu celów.
Oba urządzenia dobrze sprawdzają się w praktyce. Riccardo podkreśla możliwość precyzyjnej identyfikacji zwierząt, niezależnie o tego, czy chodzi o liczbę odnóg poroża jelenia, czy o rozpoznanie karmiącej lochy dzika. Taka precyzja pomaga myśliwemu podejmować lepsze decyzje przy wyborze celów, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu.
Kiedy Martin Brožek po raz pierwszy za dnia popatrzył przez lornetkę Merger LRF XL50 w sklepie dystrybutora, jego pierwszą reakcją było zdumienie. Ze względu na ostrość i wyrazistość obrazu wziął ją za urządzenie cyfrowe. Obraz był tak żywy, że przekraczało to jego oczekiwania wobec tradycyjnego urządzenia termowizyjnego. Jego zdumienie nie ustąpiło w terenie, gdzie porównywał lornetkę Merger XL z monokularem znajomego. Podczas przez tę pierwszą widział żywy, szczegółowy widok krajobrazu, monokular pokazywał jedynie niewyraźne, balonowate kształty na ciemnym tle.
Martin zwykle używa lornetki Merger LRF XL50 z podstawowymi ustawieniami powiększenia, które uważa za odpowiednie w większości zastosowań. Zwraca jednak uwagę, że prawdziwe możliwości urządzenia ujawniają się przy powiększeniu.
„Magia zaczyna się, gdy zaczynamy powiększać obraz. Przy 10-krotnym powiększeniu Merger LRF XL50 nadal pokazuje istotne szczegóły, które można wykorzystać do prawidłowej identyfikacji zwierząt, a tym samym do etycznego polowania” – mówi Martin.
Wszechstronność tej lornetki wykracza poza polowanie. Martin wykorzystuje ją do obserwacji zwierząt i monitorowania terenów łowieckich, aby chronić je przed dostępem nieuprawnionych osób. Zwraca także uwagę, że odpowiednie dostosowanie ustawień wzmocnienia i kontrastu pomaga dostrzec szczegóły wśród gęstej roślinności, zwiększając efektywność działania urządzenia w ciepłym otoczeniu, gdzie sygnatury cieplne często ulegają zakłóceniu.
Krzysztof Turowski
Polski myśliwy Krzysztof Turowski był pod wrażeniem obu modeli z serii XL: „Widać znaczny postęp w jakości i wyrazistości obrazu w porównaniu z poprzednimi modelami”. Jego zdaniem wyrazistość obrazu w lornetce Merger LRF XL50 jest doskonała, a przełączając się między 2,5-krotnym i 5-krotnym powiększeniem, można uchwycić więcej szczegółów – nadal w jakości HD.
Krzysztof jest zwłaszcza pod wrażeniem tego, jak urządzenia zmieniają nocne polowanie, sprawiając, że użytkownik czuje się niczym „władca nocy”. Ostrość obrazu, jaką zapewniają urządzenia z linii XL, potwierdza ich przydatność do etycznego polowaniu, kiedy pomagają w prawidłowej identyfikacji zwierząt, dając pewność, że celem nie stanie się np. samica karmiąca młode.
Polski myśliwy docenia także łatwość integracji tych urządzeń ze sprzętem noktowizyjnym i tworzenia konfiguracji sprzyjających odpowiedzialnemu polowaniu.
„Niezależnie od tego, gdzie zamierzasz korzystać z urządzenia z serii XL, będzie to właściwy wybór i doskonała konfiguracja” – mówi Krzysztof. Podkreśla również, że w Polsce, gdzie przepisy ograniczają korzystanie z tego typu sprzętu do nocnego polowania na drapieżniki i dziki, urządzenia te idealnie nadają się do tego celu.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.