Featuring:
Henrik Sproedt, Riccardo Tamburini, Stefan Orman
Najnowsze monokulary termowizyjne marki Pulsar – Axion XG30 i XG35 Compact – robią furorę na rynku urządzeń kieszonkowych.
Te zaawansowane termowizory, oferujące wysoką rozdzielczość w kompaktowej obudowie, zostały przetestowane w terenie przez trzech doświadczonych myśliwych: Henrika Sproedta, Riccardo Tamburiniego i Stefana Ormana. Dowiedzmy się, co zrobiło na nich największe wrażenie.
Z łatwością mieszczące się w niemal każdej kieszeni monokulary Axion XG30 i XG35 Compact mają szansę wyznaczyć nowy standard w kategorii małych monokularów termowizyjnych.
Urządzenia te są wyposażone w wydajne sensory o rozdzielczości 640×480 / 12 µm, które zapewniają wysoką jakość obrazu nawet w deszczowych, śnieżnych lub wilgotnych warunkach.
Włoski myśliwy Riccardo Tamburini uważa, że najnowsze modele z serii Axion Compact to po prostu niesamowite urządzenia: „Na krótkich i średnich dystansach jakość obrazu jest wyjątkowa”.
Zapalony niemiecki myśliwy, Henrik Sproedt, dodaje, że jest pod wrażeniem możliwości urządzeń i natychmiast zwrócił uwagę na jakość obrazu.
Henrik Sproedt
Termowizory Axion XG30 i XG35 to doskonałe urządzenia do wyszukiwania i obserwacji w trudno dostępnych miejscach, gdzie liczy się każdy gram sprzętu. Dzięki temu, że są znacznie lżejsze od wielu innych urządzeń termowizyjnych, idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie ważna jest lekkość i mobilność.
Szwedzki myśliwy Stefan Orman zauważa, że „kieszonkowe rozmiary i niewielki ciężar monokularów to idealne cechy dla myśliwych, którzy są w ciągłym ruchu”.
Zgadza się z nim Henrik Sproedt, podkreślając, że wielkość urządzenia ma duże znaczenie podczas aktywnego polowania.
„Monokulary z linii Axion Compact to bardzo praktyczne, naprawdę dobre jak na swoje niewielkie rozmiary i niezwykle poręczne urządzenia. To doskonały wybór dla poszukujących lekkiego sprzętu, który można zabrać ze sobą wszędzie” – mówi Henrik.
Riccardo Tamburini zauważa, że monokulary są bardzo wygodne – nie tylko ze względu na swój ciężar, ale także ergonomiczną konstrukcję.
„Niewielkie rozmiary i ciężar urządzenia pozwalają mi je schować do kieszeni spodni. Czasem nawet zapominam, że mam je przy sobie. Podoba mi się także ergonomiczna konstrukcja, która umożliwia wygodną obsługę wszystkich czterech przycisków” – mówi Riccardo.
Jeśli już jesteśmy przy konstrukcji, to oba monokulary Axion Compact mają obudowę z wytrzymałego stopu magnezu, która chroni wewnętrzne podzespoły przed wstrząsami, skrajnymi temperaturami i wilgocią. Zastosowany materiał jest lekki i jednocześnie wytrzymały, co sprawia, że idealnie sprawdza się w ciągłym, często intensywnym użytkowaniu.
Te niewielkie i jednocześnie wydajne monokulary są również wyposażone w szerokokątne mikrowyświetlacze AMOLED, które zapewniają bogate kolory i głęboki kontrast. Riccardo jest przekonany, że to właściwy kierunek rozwoju na kolejne lata:
Riccardo Tamburini
Oba modele mają ze sobą wiele wspólnego i jednocześnie różnią się istotnymi szczegółami.
Axion XG30 Compact to najbardziej kompaktowy monokular z obiektywem o ogniskowej 30 mm, który oferuje szerokie pole widzenia (14,6°) i dwukrotne powiększenie podstawowe. Jego nieco większy brat, Axion XG35 Compact, ma obiektyw o nieco większej ogniskowej, 12,5-stopniowe pole widzenia i 2,5-krotne powiększenie podstawowe – idealne dla myśliwych, którzy preferują obserwację z większej odległości.
Na pytanie, które z tych dwóch urządzeń by wybrał, Stefan Orman odpowiada, że oba są niesamowite, a wybór zależy od stylu polowania.
„Gdyby moim zadaniem było ograniczenie szkód w wysokich uprawach, wybrałbym model Axion XG30 Compact o szerszym polu widzenia. Jednak na świeżo obsianych polach lepiej sprawdziłby się Axion XG35 Compact ze względu na większe powiększenie” – mówi Stefan.
Henrik zgadza się ze szwedzkim myśliwym, podkreślając trudność wyboru: „Prawdopodobnie wybrałbym model Axion Compact XG30 ze względu na szersze pole widzenia i mniejsze powiększenie podstawowe, które zapewniałoby mi lepszy i szybszy przegląd sytuacji. Jednak oczywiście zależy to od głównego obszaru zastosowania. Gdyby miało to być moje jedyne urządzenie, wybrałbym model Axion Compact XG35, ponieważ zapewnia on nieco lepsze możliwości identyfikacji”.
Szwedzki myśliwy Stefan Orman poleciłby te lekkie monokulary użytkownikom, którzy poszukują najmniejszego i najlżejszego urządzenia wysokiej klasy.
„W Szwecji byliby to np. zawodowi myśliwi, którzy zajmują się poszukiwaniem rannych zwierząt, które ucierpiały w wypadkach drogowych. „Zwykle noszą przy sobie mnóstwo sprzętu, który musi być bardzo lekki i wysokiej jakości, ponieważ spędzają długie godziny na poszukiwaniach, pokonując duże odległości” – wyjaśnia Stefan.
Na zakończenie Riccardo Tamburini podkreśla, że Axion Compact XG30 i XG35 to doskonałe, przystępne cenowo monokulary termowizyjne:
Riccardo Tamburini
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.