Dbałość o zdrowie psychiczne powinna być dla każdego jedną z najważniejszych spraw. I chociaż wszyscy mamy na to różne sposoby, wpływ natury na nasze samopoczucie jest uniwersalny – czas spędzany na świeżym powietrzu nigdy nie jest czasem straconym, a regularne obcowanie z przyrodą wpływa korzystanie na nasze zdrowie psychiczne. Dziś zapraszamy do bliższego poznania wpływu przyrody na nasz nastrój i poznania sposobów na jak najbardziej efektywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Piszemy także, jak kontakt z naturą wpływa na ambasadorów naszej marki.
Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy informacja, że natura może pomóc nam poczuć się lepiej. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wyczerpani emocjonalnie czy psychicznie, może nam pomóc nawet krótki spacer. Badania pokazują, że przebywanie na świeżym powietrzu może natychmiast zmniejszyć poziom stresu, a także zwiększyć naszą kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów.
Liczy się jednak nie tylko przebywanie na świeżym powietrzu – ważna jest także nasza relacja z naturą. Im bardziej dostrzegamy naturalne otoczenie, myślimy o nim i doceniamy je, tym zdrowsi jesteśmy psychicznie, fizycznie i emocjonalnie. Naukowcy używają słowa „łączność” jako kluczowego określenia do opisania związku – silne poczucie łączności (więzi) wyraża emocjonalne przywiązanie do naszego naturalnego otoczenia.
Na szczęście jest to coś, czego można się nauczyć i rozwijać z upływem czasu. Dobrym ćwiczeniem może być próba doświadczania natury wszystkimi zmysłami. Nie chodzi więc o spacer ze słuchawkami na uszach, lecz o poświęcenie czasu na wsłuchanie się w dźwięki natury, dotknięcie drzewa i, jak się domyślacie, zatrzymanie się na chwilę, aby powąchać kwiaty. Ważną rolę w budowaniu więzi z naturą odgrywa także świadomy wysiłek polegający na wspominaniu spacerów i zapamiętywaniu otoczenia, własnych odczuć i różnych szczegółów.
Ambasador naszej marki, Jon Runar Gudjonsson – Islandczyk mieszkający obecnie w Danii – mówi nam, że regularnie utrzymuje kontakt z naturą. Oto dlaczego: „Gdy jesteś w zgodzie z naturą i zaczynasz dostrzegać te wszystkie małe rzeczy – krople deszczu pod liśćmi, latające lub pracujące owady, wiosenne kwiaty, które wyrastają z ziemi – odczuwasz wewnętrzny spokój. Rozumiesz, że jesteś częścią środowiska, możesz wchodzić w interakcje z innymi jego przedstawicielami i po prostu cieszyć się istnieniem. To element miłości do życia – dostrzeganie go i docenianie piękna w małych szczegółach”.
Mieszkańcy miast, być może bardziej niż ktokolwiek inny, często odczuwają brak kontaktu z naturą. Zwykle aby znaleźć nietknięte ludzką ręką miejsce, trzeba przemierzyć sporo kilometrów. Jednak natura miejska może być tak samo korzystna jak ta dzika. Ważne jest nauczenie się podejmowania świadomego wysiłku, aby wyjść na zewnątrz, spacerować, ćwiczyć lub po prostu odpoczywać na świeżym powietrzu.
Jakość przyrody to kolejny ważny czynnik, który może wpływać na to, czy czerpiemy z natury maksimum korzyści. Zarówno w miejskim, jak i naturalnym środowisku jej jakość zależy od bioróżnorodności – liczby różnych gatunków zwierząt i roślin, ilości zieleni i możliwości obserwowania pięknych krajobrazów. Kluczowe znaczenie dla jakości przyrody ma również jej czystość – im mniej śmieci jest w otoczeniu, tym zwykle niższe są wskaźniki depresji i lepszy stan zdrowia psychicznego.
Ekoterapia to regularna, zorganizowana aktywność na świeżym powietrzu. Chociaż istnieje wiele definicji i jej rodzajów, zasadniczo skupia się ona bardziej na konkretnej aktywności niż na samym zdrowiu. To skuteczny sposób leczenia różnych problemów psychicznych (jako samodzielna terapia lub w połączeniu z innymi), zwykle stosowany przez profesjonalnego terapeutę. Ale to nie znaczy, że nie można korzystać z niej samodzielnie.
Kluczem do udanej sesji ekoterapii jest cel – przejechanie 10 km na rowerze, zdobycie szczytu górskiego czy zaopiekowanie się roślinami i zwierzętami. Bardzo istotna jest przy tym uważność (mindfulness) – warto odłożyć telefon i maksymalnie skupić się na wykonywanej czynności. Jeśli jest to coś bardziej abstrakcyjnego – np. piesze wędrówki – może być konieczny dodatkowy wysiłek, aby nie wracać myślami do codziennych spraw. Należy aktywnie skupić się na dostrzeganiu różnych szczegółów w swoim otoczeniu i nie przejmować się, jeśli zdarzy nam się uciec gdzieś myślami. To zupełnie normalne, więc trzeba to zaakceptować i wróć swojej aktywności.
Polowanie można także uznać za formę ekoterapii. Oto dlaczego ambasador naszej marki z Wielkiej Brytanii, Phil Taylor, cieszy się na wiosnę: „Wiosna naprawdę pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego – jak większość zwierząt lubimy czuć słońce na plecach. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, gdy rozkwitają dzwonki i żonkile, wiem, że zbliża się sezon na sarny. To doskonały przykład, jak wykorzystywać możliwości natury – dostrzegać zachodzące w niej zmiany, cieszyć się nimi i mieć coś, na co się czeka.
Na początku artykułu wspomnieliśmy już o korzyściach płynących ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale jest ich więcej. Zacznijmy od podstaw, tj. od witaminy D. Często nazywana witaminą słońca, odpowiada ona za wiele procesów w naszym organizmie, w tym za nasz nastrój. Niedobór witaminy D może nawet prowadzić do depresji, a spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest najlepszym sposobem, aby wytworzyć jej wystarczającą ilość. Nawet gdy słońce nie świeci bezpośrednio, Twój organizm wytworzy pewną ilość tej witaminy – w przeciwieństwie do sytuacji, gdy zostaniesz w domu.
Naukowcy zauważyli również, że natura pomaga naszemu wzrokowi. Przebywanie w zielonych przestrzeniach przeciwdziała negatywnemu oddziaływaniu światła ekranów, na które tak często patrzymy, zmniejszając zmęczenie oczu, problemy ze wzrokiem, a nawet bóle głowy.
Przebywanie na świeżym powietrzu pomaga również naturalnym mechanizmom oczyszczania naszego organizmu – sprzyja pozbywaniu się toksyn i zdrowiu układu oddechowego. Dodatkowo, ponieważ zwykle wiąże się z aktywnością fizyczną, pomaga w utrzymywaniu zdrowej wagi i zapobiega chorobom serca. Nie mówiąc o tym, że ci, którzy ćwiczą na świeżym powietrzu, czerpią z tego większą przyjemność niż ćwiczący w domu lub na siłowni.
I wreszcie ogromne korzyści psychiczne. Od zmniejszenia lęku, stresu i depresji po zwiększenie poczucia szczęścia, poprawę nastroju i sprzyjanie odczuwaniu radości i spokoju – natura jest najlepszym uzdrowicielem, a im więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, tym jesteśmy szczęśliwsi. Erica Egonsson – ambasadorka naszej marki ze Szwecji – także zauważa, że przebywanie na świeżym powietrzu czyni ją szczęśliwszą: „Przebywanie w lesie sprawia, że odczuwam spokój. Cały stres i niepokój znikają. Zawsze czuję się bogata, wiedząc, że mogę obcować z naturą, kiedy tylko zechcę. Tutaj na chwilę zapominam o swojej obecności”.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.