Ateidama žiema su savimi visuomet atsineša ir naujų patirčių bei galimybių medžiotojams, o pasakiški vaizdai ir gyvūnų elgesio pokyčiai nuotykius gamtoje padaro dar labiau jaudinančius. Šiandien, drauge su mūsų ambasadoriais iš skirtingų Europos šalių, kalbamės apie tai, kokie šio sezono aspektai juos džiugina labiausiai ir kaip tinkamai pasiruošti iššūkiams šaltyje.
Tiems, kurie, kaip ir mes, gyvena šiaurėje, žiema reiškia šaltį, balto sniego antklode užklotus miškus, nesibaigiančius karštos arbatos puodelius ir, jei nepažiūrėsi iš arčiau, rodos, sustingusią gamtą. Bet jei esi pasiryžęs keliauti toliau, įdėmiai klausytis ir atidžiai žiūrėti, gali atrakinti duris į daug nepamirštamų nuotykių.
„Sniegas leidžia matyti šviežius gyvūnų pėdsakus, o tai reiškia labai įdomų sekimo procesą. Be to, sniegas yra tarsi „žiemos mėnulis“ – kai jo daug, net giliausią naktį miške būna visai šviesu, tad šernų ir lapių medžioklė būna labai smagi“, – sako mūsų prekės ženklo ambasadorė iš Lenkijos Julia Nowak, paprašyta apibūdinti pirmą jai į galvą šovusį dalyką išgirdus žodį „žiema“.
Jos kolega iš Vokietijos, Maximilian Schutz, šiuo procesu mėgaujasi ne mažiau: „Žiemą visada smagu medžioti šernus ir lapes sniege. Su „Pulsar Helion 2 XP50 PRO“, juos gali puikiai medžioti net ir šaltyje. Be to, sekimas tyliame sniege – puikus būdas priartėti. O štai snieguotuose laukuose medžioti lapes niekada nebūna nuobodu. Jos dieną naktį juda, bet pasistengus, galima jas gerai suvilioti.“
Žinoma, šernai ir lapės – toli gražu ne viskas, kas laukia medžiotojų Europos miškuose. Šiaurėje, už poliarinio rato esančiose Lofotenų salose, sutinkame mūsų ambasadorę Andrea Lysvold medžiojančią ruonius jūroje. Be to, Andrea visada pasiruošusi naujiems nuotykiams: „Man patinka išbandyti naujus medžioklės tipus ir gyvūnus, tad dažniausiai mėgaujuosi visomis medžioklės rūšimis. Namuose, be ruonių, žiemos metu kartais medžioju ir lapes. Čia taip pat galiu medžioti ir baltuosius tetervinus, bet, jei sniego yra labai daug, vengiu eiti į kalnus.“
Tie, kurie mėgsta bendrauti ir ieško išskirtinių nuotykių, žiemą leidžiasi į medžioklę su varovais. Kupina veiksmo, jaudulio ir tradicijų, ši medžioklė daugeliui yra laukiamiausias metų įvykis. Vis dėlto, jai reikia nemažai pasiruošimo – sudaryti planus, paskirti medžiotojams jų vietas, patikrinti leidimus ir, žinoma, užtikrinti, kad pasirinktoje medžioklės vietoje bus pakankamai gyvūnų visiems – tik dalis organizatorių darbo. Ir vis dėlto, medžioklės su varovais diena „siejama su daugybe džiugių ir jaudinančių akimirkų, o tradicijos bei papročiai čia užima svarbią vietą“, – pasakoja Christin Geuting, mūsų produktų platintojo Vokietijoje atstovė.
Tiems, kurie turi kenkėjų kontrolės įsipareigojimų, žiema – įtemptas metas: “Šaltuoju metų laiku daug laiko užima žiurkių ir kitų kenkėjų kontrolė, nes jie išeina į atvirus laukus ieškoti maisto“, – dalijasi mūsų ambasadorius iš Jungtinės Karalystės Kevin Murphy.
O štai pietuose, Italijoje, prasideda jaudinanti slankų paieška. „Nuo lapkričio iki sausio daugybė italų medžiotojų pradeda medžioti slankas, kurios, migruodamos, atskrenda iš Šiaurės Europos. Mums slankos yra ikoniškiausias paukštis, kurį medžiojame su pointeriais. Slankas labai sunku surasti, nes vis dar mažai žinome apie jų įpročius, tad naktį prieš medžioklę pasiimu savo „Merger LRF XP50“ arba „Pulsar Helion 2 XP50 PRO“ ir apžiūrinėju atviras pievas, kad sužinočiau, kur gali slėptis slankos.“
Natūralu, kad, pasikeitus peizažui, pasikeičia gyvūnų elgesys, taigi ir medžioklės taktika. Nors žiemos metu gali būti lengviau sekti ir stebėti gyvūnus, Julia įsitikinusi, kad tuo neturėtume piktnaudžiauti: „Jei sniego yra daug, sumedžioti gyvūnus greičiausiai bus paprasčiau, bet, manau, sudėtingomis oro sąlygomis sąžininga ir etiška yra visai nemedžioti. Kai oro sąlygos tampa ekstremalios ir temperatūra būna itin žema, miške neįmanoma vaikščioti tyliai, tad gyvūnai gali medžiotoją išgirsti iš labai toli. Tokiu atveju medžioklė yra daug sąžiningesnė.“
Gyvenantiems ten, kur sniegas ir šalnos – reti svečiai, žiema yra puikus laikas mėgautis termovizinių technologijų privalumais. Taip daro ir Riccardo: „Medžioti su termoviziniais prietaisais tampa paprasčiau, nes yra mažiau augmenijos, tad pasidaro įmanoma aptikti gyvūnus net ir tada, kai jie slepiasi miške. Tai padeda pasiruošti šūviui, kad, gyvūnams iš miško išėjus į pievą, turėtum tiesią, švarią šūvio liniją.“
Žiema, ypač pietinėse šalyse, įprastai yra puikus metas šiluminiam matomumui. Giedras dangus ir dideli temperatūrų skirtumai yra tobula kombinacija bet kokiam termovizoriui. Medžioklei pilnai pakaks tokių prietaisų kaip „Pulsar Axion 2“ monokliai ar „Talion“ taikikliai. Vis dėlto, gyvenantiems ten, kur oras būna itin drėgnas – arba labai šaltas – rekomenduojame prietaisą su jutikliu, kurio rezoliucija ir atstumas tarp gretimų pikselių centrų yra kiek didesnis, pavyzdžiui, „Merger LRF XP50“ žiūronus ar „Pulsar Thermion 2 LRF XP50 PRO“ taikiklį, priklausomai nuo poreikių.
Visi mūsų prietaisai puikiai tinka ekstremalioms oro sąlygoms – drėgmė jiems nepadarys jokios žalos, be to, jie pagaminti taip, kad puikiai veiktų net ir temperatūrai nukritus iki -25 °C. Tiesa, tai yra oficialaus testavimo rezultatai, kuriais remiantis teikiame rekomendacijas, tačiau pernai buvome pasiėmę „Helion 2 XP50 PRO“ į Laplandiją, kur buvo dar šalčiau, ir džiaugiamės galėdami pasakyti, kad ir ten jis puikiai veikė. Julia šiemet planuoja naudoti „Merger LRF XP50“ ir „Digex C50“ ir mes neabejojame, kad abu prietaisai puikiai jai tarnaus net ir šalčiausiomis naktimis.
Tiesa, Andrea turi labai naudingą pastebėjimą: „Visada su savimi pasiimu papildomų arba išorinių baterijų, kadangi žiemos šalčiai daro įtaką visų prietaisų baterijoms.“ Tai – visiškai normalu (greičiausiai visi esame pastebėję, kokią įtaką šaltis daro mūsų telefonams) ir nelaikoma defektu, tačiau pažadame, kad vos tik bus išrastos šalčio nebijančios baterijos, padarysime viską, kad kuo greičiau pritaikytume jas mūsų prietaisams.
Žinoma, praktiški ir apie ateitį galvojantys žmonės greičiausiai ims nerimauti, kaip tą bateriją reikės pakeisti. Jei naudojate „Pulsar“ prietaisus, nerimauti tikrai nėra ko – visos mūsų baterijos yra greito paleidimo, o jų pakeitimas – itin intuityvus, taigi veiksmą per kelias sekundes nesunkiai galima atlikti ir visiškoje tamsoje. Čia norėtume pacituoti Night Vision Viking, mūsų ambasadorių iš Švedijos: „Praėjusią žiemą, 16 laipsnių šaltyje, turėjau pakeisti „Thermion 2 LRF XP50 PRO“ bateriją. Tuo metu visiškoje tamsoje filmavau šernus, kurie buvo vos 15 metrų nuo manęs. Net ir su pirštinėmis man pavyko pakeisti bateriją ir viską atlikti tyliai.“
Šiaurėje ar pietuose, atėjus žiemai, būtina peržiūrėti įrangą ir aprangą. Kevin, kuris sako mėgstantis šaltesnius orus, su savimi visada turi „pirštines, gerą kepurę ir šiltas kojines, nes, kai šilta galūnėms, medžioklės metu būname daug efektyvesni.“ Bet Julia ir Andrea, gyvenančios ten, kur temperatūra dažnai nukrenta gerokai žemiau nulio, apie aprangą šaltu gali papasakoti žymiai daugiau.
Nepaisant to, kad Andrea gimė už poliarinio rato, šaltį pakelti jai tikrai nelengva, tad ji visada papildomai pasiima sausų drabužių, kad galėtų persirengti. „Dažniausiai taip pat pasiimu ir šildomą liemenę, kuri man padeda išlaikyti šilumą, ypač, jei ilgą laiką sėdžiu ar stoviu nejudėdama. Be to, visada turiu užkandžių – greitai pasisavinamo cukraus ar riebalų – bei žiebtuvėlį, jei prireiktų sukurti laužą, ir prožektorių.“
Julia prisipažįsta, kad tai, jog žiemos medžioklei pasiruošti užtrunka daug laiko, yra vienintelis sezono minusas. Bet tam, kad galėtum praleisti daugybę valandų užšalusiame miške, reikia gerai pasiruošti. Jai tai reiškia: „šilčiausius drabužius, pirštines, termosą su karšta arbata su medumi ir citrina ir, jei planuoju bokštelyje būti kelias valandas, ir antklodę arba miegmaišį. Be to, niekada nešildau mašinos pakeliui į medžioklę ir neužsidedu visų sluoksnių iš karto, kad nesuprakaituočiau dar prieš pradėdama medžioti. Tai labai svarbu, kad nesušaltum vėliau. Kalbant apie medžiagas, sakyčiau, didžiąją dalį mano žieminės medžioklinės aprangos sudaro vilna ir kailis.“
Nepaisant kelių nepatogumų, žiema – nuostabus laikas bet kuriam medžiotojui ir gamtos entuziastui. Linkime, kad šis sezonas atneštų daugybę nuotykių, nepamirštamų patirčių ir naujų prisiminimų, kurie atmintyje išliks visam gyvenimui.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.