Ką termoviziniai prietaisai gali atskleisti apie gyvūnus, jų lytį bei amžių? Medžiotojas ir tikras termovizijos ekspertas iš Italijos Riccardo Tamburini atskleidžia gilesnį žvilgsnį į gyvūnų gyvenimą per „Pulsar“ lęšius. Neseniai jis išmėgino du naujausius mūsų įrenginius – termovizinius žiūronus LRF XP35 ir monoklį Telos LRF XL50. Šie modeliai padėjo užfiksuoti keletą kvapą gniaužiančių vaizdų naktį.
Šėrimasis yra procesas, kurio metu gyvūnai periodiškai nusimeta seną kailį tam, kad atsirastų vietos naujojo augimui. „Apskritai kalbant, tai atsitinka prieš gyvūnui pavirstant į jauną suaugusįjį, o tada – į suaugusįjį“, – sako Riccardo.
Tikrasis termovizinės kameros pranašumas, atskleidžia Riccardo, yra galimybė pastebėti smulkiausias detales ne tik dieną, bet ir prieblandoje ar naktį, kai gyvūnai aktyviausi. Dieną pamatyti elnią atvirose erdvėse nėra lengva, tad termoviziniai prietaisai tam tampa itin parankūs.
Elnio žieminio kailio transformacija į vasarinį yra akivaizdi, kadangi stori ir ilgi kailio plaukai pasikeičia į labai trumpus. Tiesa, šis procesas nevyksta tuo pačiu metu visose kūno vietose; jis prasideda nuo galvos ir kaklo, todėl gali pasirodyti, kad gyvūnas serga niežais. Miške esančios šakos dažnai pasitarnauja padedant pašalinti senųjų plaukų dalį nuo viso kūno. Galimybė pastebėti šį pokytį naktį – reikšminga, nes tamsiuoju paros metu gyvūnai būna ramūs ir tylūs, o stebintysis yra visiškai nematomas, tad galima ilgai ir detaliai juos stebėti.
Taigi, kyla klausimas: Merger LRF XP35 ar Telos LRF XL50? Riccardo sako, kad jums reikia jų abiejų: „Abu prietaisai labai gerai pasitarnauja, tačiau Telos LRF XL50 yra nepralenkiamas, kai reikia pamatyti mažiausią detalę iš labai toli. Kai gyvūnas yra arti jūsų, geriau turėti tradicinę juodai baltą kamerą (naudojant juodą karštą paletę).“
Jis taip pat šiek tiek daugiau papasakojo apie tai, kas nutinka gyvūnams jiems augant: „Daugelis gyvūnų turi skydą nuo žiemos šalčio iš storo kailio, kuris vėlyvą pavasarį ir vasarą gali tapti nenaudingu bei nepatogiu. Štai kodėl žinduoliai kailį keičia du kartus per metus. Rudenį pakeistas kailis padeda geriau išgyventi per šaltą žiemą, o vasarą – atsivėsinti šiltesniais mėnesiais.
Riccardo Tamburini
Įdomiausia tai, kad šis procesas prasideda skirtingais laikotarpiais, atsižvelgiant į stirniuko amžių ir lytį, todėl tai gali būti laikoma tinkamu rodikliu, leidžiančiu geriau suprasti, ar mes stebime patelę ar patiną, jauną ar suaugusį.
Rudenį šėrimasis yra mažiau akivaizdus nei pavasarį, nes stirnos išvaizda keičiasi laipsniškai: vasarinis kailis virsta rudeniniu (skirtingos spalvos, bet vienodo ilgio), o tada rudeninis kailis virsta žieminiu (ta pati spalva, bet ilgesnis).
Tuo tarpu pavasarinis šėrimasis yra greitesnis ir ryškesnis: gyvūnas iš pirmo žvilgsnio atrodo sergantis, bet tai – tik įspūdis: senas ir storas kailis krenta netolygiai, o šį procesą (kailio plauko iškritimą) medžių šakos, į kurias remiasi gyvūno kūnas jam vaikštant mišku“.
Kiekvienos stirnos šėrimasis, atsižvelgiant į amžių ir lytį, yra skirtingas. Patelė pradeda šertis anksčiau nei patinas, o jaunikliai – anksčiau už suaugusius. Tuo tarpu rudenį dėl ragų patiną nuo patelės atskirti gana lengva.
Tačiau žiemą, kai patinas netenka ragų, o patelė atrodo masyvi, kailis tampa puikiu rodikliu, leidžiančiu geriau atskirti lytį: patinų ir patelių baltos išangės dėmės forma skiriasi, nes patelės forma primena atvirkščią širdį, tuo tarpu patino – pupelę. Patelė taip pat turi tipišką plaukų kuokštą, vadinamą „netikrąja uodega“, kurios neturi patinai.
Siekiant geriau suprasti patelės amžių, pavasarį vykstantis šėrimasis tampa naudingiausiu rodikliu: vienas iš labiausiai paplitusių įsitikinimų yra tai, kad amžių geriausiai nusako gyvūno dydis, nes subrendusi patelė yra didesnė už jauną. Tačiau mano vaizdo įrašas, nufilmuotas pavasarį su Merger LRF XP35, aiškiai parodo, kad toks požiūris ne visada tikslus, nes taip pat žinome, kad jaunesnė stirna pavasarį šeriasi anksčiau už suaugusią. Video įraše galima pamatyti jaunesnę stirną su pavasariniu kailiu, kuri yra daug didesnė už kitas dvi, tebenešiojančias žieminį kailį. O patiną atskirti nesudėtinga, nes šis jau turi naujus ragus.
Riccardo Tamburini
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.