Sugebėjimas sumedžioti mufloną dažnai laikomas tikru medžiotojo įgūdžių išbandymu. Šie gyvūnai yra labai budrūs, todėl prie jų sunku prieiti. Tačiau kas jie tokie? Ką reikia apie juos žinoti, kad galėtume sėkmingai juos medžioti? Paklauskime patyrusių medžiotojų: Riccardo Tamburini iš Italijos ir Stefan Orman iš Švedijos.
Muflonai, dažnai laikomi avių protėviais, į Viduržemio jūros salas atkeliavo iš Artimųjų Rytų. Tačiau dabar medžiotojai ir gamtos entuziastai iš visos žemyninės Europos kalba apie tai, kad pastebėjo šį gyvūną. Nors Italijoje sutikti mufloną nieko nestebina, pamatyti jį Švedijoje gali būti kiek neįprasta.
„Ši rūšis buvo atvežta į Švediją prieš Antrąjį pasaulinį karą ir dažniausiai buvo maišoma su naminėmis avimis, kad padėtų sumažinti maisto trūkumą dėl susiklosčiusios situacijos pasaulyje. Kadangi muflonai nebuvo naminiai gyvūnai, įstatymuose buvo spragų, padedančių aprūpinti žmones maistu.
Jie buvo laikomi nelaisvėje, o vėliau, nuo 10-ojo dešimtmečio pabaigos iki 2000-ųjų pradžios, muflonai pabėgo ir, aišku, jie pradėjo daugintis. Dabar turime penkias oficialias muflonų populiacijas, išsibarsčiusias pietų Švedijoje.
Jie vis dar plinta, o muflonai nelaikomi vietine rūšimi ir gali būti medžiojami ištisus metus kaip invazinė rūšis, kuri nėra Švedijos faunos dalis. Jie yra žolėdžiai, bet gali išgyventi beveik bet kokioje augmenijoje ir per daug nekenkia vietiniams gyvūnams.
Muflonai gali išgyventi labai atšiauriose klimato sąlygose ir vietovėse, paprastai juos galima sutikti grupėmis, išskyrus tam tikrus metų laikotarpius, kai patinai būriuojasi vieni”, – aiškina Stefan Orman, vietinis medžiotojas iš Švedijos.
Nepaisant gana laisvos medžioklės politikos, muflonai nėra lengvas taikinys. „Muflonų medžioklė yra šiek tiek išskirtinė ir jaudinanti, nes juos medžioti neįtikėtinai sunku. O jų mėsa yra labai skani, pasižyminti elnienos ir avienos mišinio savybėmis.
Man patinka medžioti bet kokius gyvūnus, kurie man meta iššūkį. Bet taip pat man tai yra buvimas gamtos dalimi. Medžiodamas savo maistą jaučiuosi geriau. Be to, labai svarbus veiksnys yra laukinės gamtos apsauga.
Norint turėti sveiką laukinių gyvūnų populiaciją, svarbu atsirinkti, kokius konkrečius gyvūnus šaudyti ir kokių ne. Būdami išrankūs, galime užtikrinti, kad vietovė nebus per daug apgyvendinta ir joje nebus per mažai maisto ar per daug ligų“, – dalinasi medžiotojas iš Švedijos.
Jo kolegos iš Italijos Riccardo Tamburini muflonų medžioklės pradžia buvo kiek praktiškesnė: „Susidomėjau muflonais, nes tai vienas iš gyvūnų, kuriuos galima medžioti mano medžioklės rajone. Nors tai alochtoninė rūšis, jos čia toleruojamos, ir mes galime jas medžioti kaip ir kitus kanopinius gyvūnus, pavyzdžiui, elnius ar šernus.”
Nors muflonus gali būti sunkiau sumedžioti nei kai kurias kitas rūšis, jų medžioklės principai išlieka tie patys.
„Norint, kad pavyktų, turi gerai išmanyti jų elgseną; žinoti, kuo jie minta; kaip mėgsta slėptis nuo oro sąlygų; kaip, kada ir kur miega; kada yra jų poravimosi sezonas ir t.t. Tai svarbu, kad būtų galima numatyti, ką jie darys ir kokius pėdsakus paliks“, – aiškina Stefan.
Konkrečiau, reikia žinoti du esminius dalykus. Pirma, jie gali lengvai judėti beveik bet kokioje vietovėje. Antra, priduria Riccardo, jie turi nuostabų regėjimą: „Jie turi neįtikėtinai aštrias akis ir gali pastebėti kiekvieną mažą judesį aplink save.“
Kalbant apie vietą, teks įdėti šiek tiek pastangų – ji labai priklauso nuo aplinkos ir gali skirtis įvairiose šalyse. „Italijoje muflonai gali gyventi visur: jų galima rasti kalnuose ant aukščiausių uolų atviroje erdvėje ir miškuose kaip elnių“, – dalinasi Riccardo. Tačiau jis taip pat priduria, kad jie renkasi labai konkrečias vietoves ir nėra taip išsibarstę kaip kitos rūšys. Tai, žinoma, sukelia savų problemų, pavyzdžiui, kraujomaišą.
Jei straipsnį perskaitėte iki šios dalies, jau turėtumėte žinoti, kad muflonų medžioklė nėra lengva. Šiuo atveju termovizija gali būti ypač naudinga, nors ji neatliks darbo už jus – tikrai ne su muflonais. Taigi, kaip pasirinkti tinkamą įrenginį?
„Stebėjimo medžioklės metu labiausiai padeda termovizinis monoklis, pavyzdžiui, „Axion 2 XG35“. Tai leidžia man mažiau judėti, jei miške pastebiu muflonų bandą. Jei juos medžioji iš bokštelio, geriau tiks didesnis prietaisas, pavyzdžiui, „Telos XP50“ arba „Merger LRF XP50“. Man nereikia itin galingo prietaiso, tokio kaip „Merger LRF XL50“, nes miške atstumai yra gana maži, ir gali matyti gyvūnus labai arti savęs, aptikti visas detales net ir naudodamas vidutinės kainos prietaisą”, – dalinasi Riccardo.
Šiaurėje situacija šiek tiek kitokia. Dėl klimato ir vietovės gali prireikti daugiau galios, įspėja Stefan: „Įstatymai stebėjimui mums leidžia naudoti tik rankinius įrenginius. Todėl jis turi turėti mažą NETD, gerą aptikimo diapazoną ir platų matymo lauką. Taigi, „Merger LRF XP50“ arba „XL50“ puikiai tiks šiam tikslui. Tačiau šiuo atveju aptikimui man labiau patinka naudoti „Telos LRF XP50“. Tuomet naudoju įprastus žiūronus, kad nustatyčiau, ar tai yra tie gyvūnai, kurių ieškau.“
Pasiruošę termovizorius, nepamirškite savo maskuojamosios aprangos – būtinai užsidenkite rankas ir veidą, kad būtumėte visiškai nepastebimi.
Likusi įranga taip pat priklausys nuo medžioklės vietos ir pageidavimų, bet štai ką renkasi Stefan: „Geriausiai tinka tolimojo nuotolio konstrukcijos taikiklis su vidutiniu didinimu, kaip mano „Schmidt & Bender 3-20×50 PM II Ultra Short“. „Svemko Pure L QD“ arba „Svemko Magnum 1.0 QD“ duslintuvus naudoju dėl neįtikėtino decibelų ir gramų santykio. Kadangi dažniausiai naudoju savo „Bergara B14 Wilderness HMR Carbon“ .300WM kalibre, triukšmo ir atatrankos sumažinimas yra malonus dalykas. Galiausiai renkuosi „Atlas“ dvikojį.“
Muflonų sekamoji medžioklė yra bene populiariausia, iš dalies dėl iššūkio ir džiuginančio jausmo po sėkmingos medžioklės. Tačiau Riccardo atkreipia dėmesį, kad pirmosioms išvykoms geriau rinktis bokštelį: „Jei nemoki atpažinti muflonų, geriau juos medžioti iš bokštelio netoli druskos taško, kad turėtum daugiau laiko pastebėti tinkamus gyvūnus.“
Stefan taip pat pasakoja, kad Švedijoje galima medžioti su varovais. Tačiau čia jis ir Riccardo sutaria: sekimo medžioklė miške yra „įdomesnė ir labiau džiuginanti, nes medžiotojui ir jo įgūdžiams metamas didesnis iššūkis“.
Riccardo taip pat pažymi, kad pasirinkta taktika priklausys nuo to, kokį gyvūną planuojate medžioti. „Patinai rujos metu praranda atsargumą, tačiau patelės ir jaunikliai gyvena bandomis, todėl sunku prie jų prieiti atviroje erdvėje. Tam reikia būti geru šauliu, nes dažnai teks šaudyti iš didelio atstumo. Jei muflonus medžioji miške, turi būti tylus, ramus ir gerai užsimaskavęs. Būtina pamatyti gyvūnus anksčiau, nei jie pamatys tave.“
Galiausiai, atėjus lemiamam momentui, turite būti atlikę visus namų darbus, nes tinkamo gyvūno pasirinkimas labai priklausys nuo vietinės populiacijos „Labai svarbu surinkti kuo daugiau informacijos apie populiaciją. Galbūt didelių avinų yra per daug arba per mažai. Tada galime nuspręsti, kokius gyvūnus nušauti. Visa tai padės spręsti, ar galime sau leisti nušauti ėriuką, ar aviną. Tada turime žinoti, kaip jos veikia toje pačioje teritorijoje esančias vietines rūšis. Lengvų atsakymų į šį klausimą nėra. Tačiau visa tai susiję su laukinės gamtos apsauga“, – aiškina Stefan.
Net ir turėdami visus planus, negalite praskubėti pro atrankos procesą. „Man reikia labai, labai gerai identifikuoti mufloną. Lengva aptikti jaunas ar senas pateles arba jaunuolius, tačiau sunkiau suprasti vidutinio amžiaus patinus: prieš šaunant turiu gerai išstudijuoti ragų vystymąsi per žiūronus“, – dalinasi Riccardo.
Prieš vykstant į muflonų medžioklę reikia pasiruošti iššūkiui. Nesitikėkite, kad tai bus lengva – tiesą sakant, mūsų medžiotojai pataria praleisti valandų valandas tyrinėjant šią rūšį dar prieš pasiimant šautuvą su savimi. Tačiau išvykę į pirmąją medžioklę pajusite, kad jūsų pastangos pasiteisino – visi, kada nors medžioję laukines avis, sutinka, kad jos sunkiai prilygsta kam nors kitam.
Stefan Orman
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.