Joel Henrysson, Julia Nowak, Martin Brožek
@julienhunts @southswedenhunting @jdulovitMedžiotojams yra labai svarbu pasiruošti įvairioms oro sąlygoms. O pasirengimas neapsiriboja vien tinkamų drabužių pasirinkimu – turite žinoti, kaip įvairios sąlygos veikia gyvūnus, ko tikėtis iš medžioklės ir kaip geriausiai išnaudoti bet kokią situaciją. Norėdami išsiaiškinti, ką tai reiškia skirtingose šalyse, pakalbinome tris medžiotojus – Martin Brožek iš Čekijos, Julia Nowak iš Lenkijos ir Joel Henrysson iš Švedijos.
Martin: Labiausiai mėgstu lietingą orą su švelniu nuolatiniu krapnojimu ir nedideliu vėju. Tai galima vadinti britų orais.
Julia: Man labai patinka medžioti iškart po lietaus. Mėgaujuosi ore tvyrančiu lietaus kvapu bei jausmu, kai viskas nurimsta. Tačiau, kita vertus, tuomet prasideda judėjimas aplink pievas ir miškus. Ir, žinoma, kam nepatinka saulėtas oras būnant lauke?
Joel: Tai šiek tiek priklauso nuo to, ką medžioju. Medžiodamas danielius noriu ryškios saulės ir gražaus oro, nes tokiu oru jie išlenda į lauką. Šernų ieškau debesuotą naktį, kad mėnulis netrukdytų jiems pasirodyti. Taip pat su lengvu, bet tvirtu vėjeliu.
Martin: Lietus sukuria natūralią priedangą medžiotojui. Žemė sudrėksta, lapai netraška, žingsniai būna kur kas tylesni, o dėl lietaus barjero visi aplinkiniai garsai yra prislopinti.
Julia: Mano pastebėjimais, laukiniai gyvūnai tampa aktyvesni iškart po stipresnių kritulių. Pavyzdžiui, jei pavasarį noriu medžioti šernus laukuose ar pievose, tai puikiausias metas tai daryti yra vakare po lietaus, nes šernai tikriausiai tuo metu taip pat yra lauke!
Joel: Tai gali būti labai svarbu. Pavyzdžiui, esant blogam ir audringam orui, mano apylinkėse gyvūnai yra labai baikštūs ir retai išeina į lauką, o jei ir išlenda, tai būna itin budrūs. Kita vertus, kaip sakė Julia, giedras saulėlydis po dienos su lietumi paprastai išstumia juos į laukus.
Julia: Manau, kiekvienas medžiotojas supranta, kad medžioklė – tai buvimas lauke įvairiomis sąlygomis ir įrangos naudojimas tais orais, todėl sakyčiau, kad pagrindai visada yra tie patys – geras vanduo, vėjui atspari apranga bei avalynė, žiūronai, šautuvas ir, priklausomai nuo konkrečių sąlygų, naktinio matymo arba termovizinis prietaisas.
Joel: Pagrindinis dalykas, kurį keičiu, yra drabužiai, kad jausčiaus šiltai ir sausai. Apart to, mano įrangos komplektacija iš esmės nesikeičia.
Martin: Prieš medžiojant atlieku namų darbus. Pirmiausia pasiruošiu būti lietuje. Visos šios pastangos atsiperka, nes jaučiuosi patogiai ir esu pasiruošęs medžioti. Kiekviena mano įrangos dalis, įskaitant šautuvą, batus, viršutinę lentyną ir, žinoma, žiūronus, terminį monoklį, taikiklį (skaitmeninį arba termovizinį), turi atlaikyti nuolatinį lietų. Man reikia, kad prietaisai veiktų žemoje temperatūroje ir blogomis sąlygomis.
Julia: Man labai patinka medžioti šernus su „Digex C50“, nes šio prietaiso vaizdo kokybė yra puiki. Tačiau kai lauke rūkas, naktinio matymo taikiklį paprastai palieku namie, o tada ateina laikas termovizijai.
Martin: Visą laiką renkuosi tą patį – patikimą skaitmeninį arba termovizinį taikiklį ir rankinį termovizinį monoklį arba žiūronus. Džiaugiuosi, kad „Pulsar“ puikiai paruošė prietaisus blogoms sąlygoms ir man nereikia nerimauti dėl šio aspekto. Mano mėgstamiausias prietaisas yra „Axion“ dėl nešiojamumo, ergonomiškumo ir atsparumo vandeniui bei purvui.
Joel: Įrangos taip pat nekeičiu, tačiau tam tikrais atvejais šiek tiek pažaidžiu su nustatymais. Jei lauke yra didelė grėgmė arba nedidelis rūkas, šiek tiek padidinu galingumą ir galiu testi savo darbą.
Julia Nowak
Martin: Su lietumi turiu daugiau galimybių medžioti stirnas ir šernus. Kai lyja, jie netgi anksčiau išlipa iš priedangos.
Julia: Sutinku – kaip jau minėjau, po lietaus būna daug judėjimo; gyvūnai išeina į atviras vietoves, kad išdžiūtų, ir todėl, kad miške sunkiau klausytis, nes nuo medžių krenta lietaus lašai. Be to, kai būna per sausa, šernai nemėgsta maitintis apsėtuose laukuose. Taip pat pastebėjau, kad elniai, ypač taurieji ar stirnos, nemėgsta, kai pučia vėjas, todėl tokiais orais jų reikėtų ieškoti labiau uždengtose vietose arba slėniuose. Be to, gyvūnai nedaug juda, kai orai keičiasi. Prisnigus šviežiam sniegui, paprastai sakome, kad jei nori sekti gyvūnų pėdsakus, reikėtų palaukti vieną dieną.
Martin Brožek
Martin: Pirmiausia, jie yra jautrūs atmosferos slėgiui. Įvykus pokyčiams, jie keičia savo elgesį, pvz., išėjimo iš slėptuvės laiką. Lyjant lietui jie jaučiasi saugesni – manau, kad taip yra dėl jų patirties, susijusios su tuo, kad per lietų žmonės būna viduje, taip pat dėl mažesnio triukšmo, sklindančio iš visos šalies. Lietaus užuolaida sukuria klaidingą saugumo pojūtį.
Julia: Hmm… jei per šviesu, tuomet yra nedidelė tikimybė, kad šernai išeis į atviras vietoves, ypač jei tikitės, kad laukuose sutiksite didelį, seną patiną. Ryški mėnulio naktis nėra pati geriausia. Per naktis, kai jis nešviečia? Viskas gali nutikti…
Joel: Pietų Švedijoje, kur medžioklės spaudimas yra didelis, naktys su mėnulio pilnatimi taip pat nėra lengvos sąlygos šernams. Tokiomis naktimis jie paprastai būna prisiglaudę ir beveik nejuda. Jei jie apskritai juda, tai retai kada atvirai.
Martin: Visa tai pasakius, mano patirtis taip pat rodo, kad per tamsi naktis taip pat nėra naudinga gyvūnams. Jiems reikia tam tikro šviesos šaltinio, be to, tamsią naktį jie atsargiau reaguoja į garsus. Medžiotojų požiūriu labiausiai mėgstamos mėnulio fazės yra vaškinis pusmėnulis ir vaškinis žiburys.
Martin: Vėjas yra atskira kalba. Nėra vėjo – blogai; stiprus vėjas – blogai. Medžiotojai mokomi laikytis atokiau nuo kvapo pusės, tačiau tai padaryti labai sunku. Pirmiausia reikia atsižvelgti į vietos sąlygas – kai kuriose vietovėse susidaro vietiniai vėjo reiškiniai. Tai labai priklauso nuo temperatūros ir atmosferos slėgio. Jei pažiūri į vėjo prognozę, niekada negalite ja pasitikėti. Žinoma, vengti kvapo pusės yra gera mintis, tačiau turite pažinti savo medžioklės plotus, kad suprastumėte, ką tai jums reiškia.
Joel: Man patinka stiprus vėjo gūsis, nes tada žinau, į kurią kryptį jis pučia, taip pat labai džiaugiuosi kai nėra uodų. Be to, pati gamta skleidžia tam tikrus garsus ir judesius, suteikdama man galimybę žengti žingsnį.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.