Featuring:
Nace Mihelic
„Kalnuose vyrauja nelygus reljefas, sąlygos sunkios ir greitai kintančios – trumpai tariant, viskas yra sudėtinga“, – dėsto medžiotojas iš Slovėnijos Nace’as Mihelix’as, su kuriuo bendradarbiavome pristatydami naują ir labai patvarų termovizorių monokuliarą „Oryx LRF“. Viskas vyko labai natūraliai – kaip aiškina pats Nace’as: „Tokiomis sąlygomis išsilaikyti gali tik geriausia ir patvariausia įranga.“
Taigi, kodėl kalnų medžioklė taip traukia? Ir ko reikia, kad būtų galima užfiksuoti tokias akimirkas? Išsiaiškinkime.
Kai mūsų Tyrimų ir plėtros skyrius pirmą kartą pristatė „Oryx LRF“, iš karto supratome, kad norime jį išbandyti kalnuose. Lengvas, valdomas viena ranka, atsparus aplinkos veiksniams ir turintis ilgai veikiančią bateriją, naujasis termovizorius monokuliaras leidžia matyti toli ir plačiai. Sunku įsivaizduoti geresnį kompanioną kelionėms sudėtingu reljefu.
Netrukus nusprendėme pasikviesti Nace’ą – medžiotoją, sukaupusį ilgametę patirtį kalnuose ir aktyvų „Pulsar“ prietaisų naudotoją. Jis žino vietoves, kokių atsargumo priemonių laikytis, ir, žinoma, gyvūnus, kuriuos mes medžiojame – gemzes.
Nace’o atskleistas požiūris į medžioklę ir gamtą buvo tarsi vyšnia ant torto. Jis labai gerbia aplinką ir puikiai supranta, kad mes, žmonės, niekada negalėsime visiškai prisijaukinti gamtos. Kaip sako pats Nace’as: „Nesvarbu, koks atsargus ar budrus esi ir kiek daug žinių turi, bet kada gali įvykti kas nors netikėto. Gamta daug stipresnė už mus ir niekada negalima to pamiršti.“
Nesvarbu, koks atsargus ar budrus esi ir kiek daug žinių turi, bet kada gali įvykti kas nors netikėto. Gamta daug stipresnė už mus ir niekada negalima to pamiršti.
Šiandien išeidamas į kalnus Nace’as beveik niekada nepamiršta savo patikimos lazdos – rankų darbo, daugiau nei šimto metų senumo tėčio dovanos. Kaip aiškina pats, be asmeninės, sentimentalios vertės, lazda yra trečiasis atramos taškas – jei paslysti, vis tiek gali atsiremti, kad išvengtum rimtų nelaimių. Kai per stačius šlaitus eini su lazda, laisva lieka tik viena ranka, todėl turint tokį prietaisą kaip „Oryx LRF“, gali žinoti, kas vyksta aplinkui, ir būti saugus.
Nace’o istorija apie tai, kaip jis tapo kalnų medžiotoju, gana neįprasta. Pirmą kartą dėl medžioklės licencijos jis kreipėsi norėdamas tapti vietinio nacionalinio parko gidu. Tačiau tada jo vyresnysis brolis nusivedė jį stebėti gemzių ir išmokė, kaip elgtis kalnuose – ir jis įsimylėjo šį užsiėmimą. „Nuo pat pirmojo savo medžioklės kalnuose sezono negaliu įsivaizduoti sezono be aktyvios medžioklės, kai daug sniego ir sudėtingos sąlygos, nes tai – didžiausias iššūkis“, – pasakoja Nace’as.
Medžioklė Nace’o teritorijoje labai sudėtinga: reikia gerai žinoti kalnus ir reljefą, tvirtai laikytis ant kojų ir turėti gerus žygiavimo įgūdžius. Be to, reikia suprasti pačius gyvūnus – kaip jie juda, maitinasi ir prisitaiko prie kalnų sąlygų.
Kalbant konkrečiai apie gemzes, jos dažniausiai būna aukščiausiai esančiose ganyklose, kur ramiau, o ankstyvą žiemą ten dažnai šilčiau nei slėniuose. Kaip pažymi Nace’as, gemzės pasižymi puikiu regėjimu, todėl jas pastebėti reikia iš kuo toliau, tad termovizorius būtinas. Be to, „termovizorius leidžia pastebėti gyvūnus, kurių neužfiksuosi savo regėjimo lauke, nes jie slepiasi tarp augalų. Tokiu atveju termovizorius ypač pravartus: kadangi gemzės dažnai vaikšto bandomis, jei išgąsdini vieną gyvūną, netrukus nebelieka visos bandos.“
Medžioti gemzes – reiškia daug vaikščioti – nuo vienos kalnų keteros iki kitos – kol surandi tinkamą gemzių grupę tinkamoje vietoje. O kai ją surandi, laiko apsispręsti, ar šauti, beveik nėra. Viršuje nėra jokios priedangos, todėl turi veikti greitai. „Dėl atviros vietovės, jei reikia ir jei yra gyvūnas, kurį galima sumedžioti, šūvį paleisti reikia iš 250 iki 350 metrų, kai kuriais atvejais net 500 metrų atstumo. Prietaiso lazerinis tolimatis padeda iš karto nustatyti tinkamą balistiką“, – aiškina Nace’as.
„Kalnuose reikia būti ypač išrankiam įrangos atžvilgiu, nes svarbus kiekvienas gramas: reikia ne tik sumedžioti gyvūną, bet ir nusileisti su visa įranga“, – aiškina Nace’as. Tai apima ne tik medžioklės įrangą, bet ir visus medžioklės žygio dokumentavimui naudojamus įrankius.
Mūsų komanda patyrė rimtą fizinės ištvermės išbandymą. Ieškojome įspūdingų vaizdų, todėl teko ilgai žygiuoti – tokiame aukštyje takų nėra. Nors žygiuoti visada malonu, kai ant pečių kuprinė su įranga, o dienos šviesa ribota, malonumas greitai virsta nuovargiu.
Oras taip pat nebuvo mūsų sąjungininkas. Kaip žinia, kalnų sąlygos yra nenuspėjamos. Vieną rytą Nace’as suorganizavo mums lyno keltuvą, kad padėtų perkelti dalį įrangos. Likę nariai žygiavo pėsčiomis ir galėjo mėgautis nuostabiu vaizdu. Kitą dieną planavome grįžti į tą pačią vietą, todėl nakvojome netoliese esančiame kalnų namelyje, tikėdamiesi pamatyti užburiantį saulėtekį.
Tačiau atsibudome tarp tirštų debesų ir beveik nieko nematėme. Vis dėlto stengėmės išnaudoti situaciją ir fotografavome net ir tokiomis niūriomis, melancholiškomis sąlygomis. Dėl oro sąlygų teko keisti planus ir daug improvizuoti. Rezultatą vertinkite patys, bet, mūsų nuomone, sunkus darbas atsipirko.
Galų gale, tai nebuvo tik produkto pristatymas. Ši kelionė tapo galimybe pasinerti į pasaulį, kuris reikalauja pagarbos, atsparumo ir pasirengimo netikėtumams. Su tinkamais žmonėmis ir tinkama įranga tas pasaulis tampa ne tik pasiekiamas, bet ir nepamirštamas.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.