Nuotraukos:
Krzysztof Turowski
Krzysztof Turowski, patyręs medžiotojas, Lenkijos medžiotojų asociacijos lektorius ir TV redaktorius bei knygų autorius, į medžioklę visada žiūrėjo plačiau nei į šūvį. Jis – vienas iš nedaugelio mūsų sutiktų žmonių, turinčių tokį gilų ir prasmingą santykį su gamta, apie kurį visada nekantraujame sužinoti daugiau. Labai apsidžiaugėme jam sutikus prisijungti prie „Medžiotojo mėgstamiausi“ serijos – rezultatas pavyko nuostabus, tad nieko nelaukdami kviečiame juo pasimėgauti.
Labiausiai medžioklėje man patika tai, kad tai nėra tik pats medžioklės veiksmas. Man medžioklė yra istorija, tradicijos, kultūra, laikas gamtos prieglobstyje ir susitikimai su draugais.
Žmonės dažnai žvėris vertina kaip svarbiausią medžioklės aspektą, tačiau svarbu ne tik sumedžioti gyvūną – aš vertinu ir buvimą drauge su gamta, jos saugojimą. Medžioklės metu mes dažnai nenuspaudžiame gaiduko, pavyzdžiui, rujos metu ar pavasarį, kai saugome pasėlius – tada gyvūnus dažniausiai tiesiog išgąsdiname. Elnių ir stirnų patinų medžioklė irgi dažniausiai yra apie stebėjimą, o ne gaiduko nuspaudimą, nes, dauguma atvejų, jų ragų forma neleidžia jų medžioti.
Medžioklės rūšis: Man labiausiai patinka medžioti smulkius žvėris (antis ir fazanus) su grupe. Čia nekalbu apie medžioklę su varovais – kalbu apie tokią medžioklę, kur su draugais eini per medžioklės plotus ir nusprendi, kur medžioti.
Be to, ši medžioklė žavinga ir dėl to, kad žmogus medžioja su šunimi. Man patinka ir ančių medžioklė vasarą, ir fazanų vėlyvą žiemą, bet visgi fazanai yra mano favoritai. Tas reginys, kai šuo dirba kartu su medžiotoju, atskleidžia, kokie svarbūs šunys yra visam procesui. Be to, tai tokia medžioklė, kur fazanas gali iškilti tiesiai iš po tavo kojų. Tai – labai dinamiška medžioklė, kuri gali parūpinti ne tik daug emocijų, bet ir gardaus sultinio.
Šiuo metu taip pat atrasdinėju elnių viliojimą, kuris mane žavi vis labiau, tad kas žino, gal greitai mano atsakymas jau bus visai kitoks.
Prieš kurį laiką turėjau savo mėgstamiausią medį – tuopą su vieta atsisėsti, padaryta iš tarp šakų paslėptų lentų. Čia medžioti man patiko labiausiai. Nepaisant to, kad čia nebuvo stogo ar apsaugos nuo lietaus ir šalčio, tai buvo mano mėgstamiausia vieta. Ji buvo susijusi ir su mano pirmu sumedžiotu šernu. Deja, dėl pokyčių mano apylinkėje dalį miško, kuriame ir buvo mano tuopa, reikėjo nupjauti, be to, ta teritorija dabar aptverta metaline tvora, taigi nei medžiotojai, nei gyvūnai nebeturi ten prieigos.
Turiu dar kelias mėgstamiausias vietas, kur man patinka prisėsti, stebėti šernus, laukti elnių ir sekti paskui fazanus, bet ta kėdė ant tos tuopos buvo ta vieta, kur grįždavau dažniausiai ir kur medžioti man patiko labiausiai. Kiekvienas mūsų turėtų turėti tuopą ar kitą vietą, kur gera sugrįžti ir dėl medžioklės, ir dėl prisiminimų.
Metų laikas: Ruduo man patinka labiausiai, mūsų gražus lenkiškas ruduo, kai miškai skęsta raudonuose, geltonuose ir oranžiniuose atspalviuose. Kiekvienas medis turi savo spalvą, kiekvienas lapas yra kitoks, o tirštas rūkas tam prideda dar daugiau žavesio. Tai – rujos laikas, laikotarpis, kai galime medžioti praktiškai visas rūšis ir kai mūsų judesių nevaržo keli sluoksniai storų drabužių. Naktys gali būti vėsios, kartais būna net šalnos, bet dienos vis dar šiltos ir dažnai saulėtos. Blogiausios dienos tos, kai visą laiką lyja, bet, kaip sako medžiotojai, blogo oro medžioklei nėra – tik geras ir labai geras.
Medžiojamas gyvūnas: Kaip jau minėjau, labai mėgstu medžioti fazanus, kurie gali išskristi čia pat iš po mano kojų, bet, kai susidomėjau elnių viliojimu, ši rūšis mane ėmė intriguoti vis labiau ir labiau. Problema, vis dėlto, yra pats gamtos rezervatas, kuris, deja, yra gana toli, tad šiemet man sunkiai pavykdavo ten nusigauti. Elnias yra mūsų miškų karalius; sutikti jį rujos metu yra neįkainojama patirtis, o suklaidinti jį viliojant yra dar nuostabiau.
Žvėriena: Sultinys yra sriubų karalius, bet nėra geresnio sultinio nei keršulių. Mano teritorijoje slankų medžioklės periodas yra gana trumpas, o jo pabaiga sutampa su ruja. Medžiojame ražienoje naudodami balandžių jauką. Tokiai medžioklei reikia daug pasiruošimo, bet sultinys su grybais yra tokio unikalaus skonio, kad verta praleisti visą tą laiką jį ruošiant. Kad paruoštum tiek sultinio, kad jis patenkintų kelių žmonių alkį, reikia sumedžioti bent keturis paukščius.
Įranga: Nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad tai naktinio ir šiluminio matymo įranga, kurios naudojimą labai palaikau. Šie prietaisai pakeitė medžioklės veidą, padarė ją daug saugesnę ir tikslesnę. Daugybė nelaimingų atsitikimų įvykdavo dėl to, kad žmonės, medžiojantys naktį, galėjo lengvai sumaišyti šerną su bulvių ar kukurūzų vagimi. Termoviziniai prietaisai, ypač tokie pažengę kaip „Pulsar“, leidžia mums būti tikriems, kad taikinys iš tiesų yra tai, į ką norime šauti. Čia negalima pasakyti per švelniai; tai yra sąmoningas ir brandus medžioklės būdas.
„Pulsar“ prietaisas: Iš „Pulsar“ produktų, „Krypton FXG50“ pasižymi pačiu nuostabiausiu vaizdu – mane sužavėjo detalumas ir kokybė. Jis vis dar yra vienas mano mėgstamiausių. Vis dėlto, turiu pripažinti, kad „Pulsar Merger LRF XP50“ taip pat mane žavi ir dabar užėmė vietą tarp mėgstamiausių „Pulsar“ prietaisų šalia „Krypton“.
Man labiausiai patinkanti funkcija, kurią „Pulsar“ neseniai pristatė, yra judesio aptikimas. Prisipažinsiu, kad medžioklės bokštelyje galiu net nusnausti, bet judesio aptikimo funkcija leis man greitai prabusti – aptikus judesį, mano telefonas suvibruos.
Dalykas, būnant „Pulsar“ ambasadoriumi: Neįmanoma žmogui iš šalies nupasakoti, ką iš tiesų reiškia būti „Pulsar“ ambasadoriumi. Žinoma, kiekvienas mūsų turi galimybę išbandyti produktus, mes gauname prieigą prie naujienų ir pamatome produktus prieš jų oficialų pristatymą, bet daugumai tai tapo kai kuo daugiau. Kai kuo, ką sunku apibūdinti, kai kuo, kas vienija žmones iš skirtingų šalių, žmones, kuriems medžioklė yra daugiau nei hobis. Buvimas „Pulsar“ ambasadoriumi reiškia daugiau nei buvimą prietaisų testuotojų grupės dalimi. Tokio ryšio tarp skirtingų žmonių neįmanoma apibūdinti. Mes tai vadiname šeima.
Techniką visada geriausia praktikuoti šaudykloje. Kuo daugiau valandų ten praleisime, kuo daugiau amunicijos iššaudysime, tuo geresni šauliai būsime. Tai taps didesniu efektyvumu medžioklės plotuose. Kai šauni į žvėrį, labai svarbu tai daryti tinkamai. Mūsų etinė pareiga yra atlikti tikslų ir etišką šūvį.
Termoviziniai ir naktinio matymo prietaisai pakeitė medžioklės veidą, padarė ją daug saugesnę ir tikslesnę. Termoviziniai prietaisai, ypač tokie pažengę kaip „Pulsar“, leidžia mums būti tikriems, kad taikinys iš tiesų yra tai, į ką norime šauti.
Kaip jau minėjau prieš tai, man didžiausias iššūkis yra įvaldyti taip vadinamą kilnų žvėrių viliojimo meną. Yra daugybė būdų medžioti, bet suklaidinti mūsų miškų karalių – raudonąjį elnią rujos metu – yra išties išskirtinis iššūkis, kurį vieną dieną norėčiau įveikti. Mane žavi kiekvienas, galintis tai padaryti, ir visada stengiuosi klausyti patyrusių kolegų, kurie tai išmano, patarimų.
Informacijos apie medžioklę šaltinis: Lenkijoje geriausia žiūrėti „Darz Bór TV“, prie kurios džiaugsmą prisidėti turiu ir aš. Čia turiu savo laidą, vadinamą „Stażysta“ („Praktikantas“), skirtą įkvepiantiems jauniems medžiotojams.
Darzbór!
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.