Stirnų medžioklė – Europoje itin populiari veikla, reikalaujanti subtilių įgūdžių, kantrybės bei aplinkosaugos išmanymo. Šiame straipsnyje pristatomos trijų medžiotojų: Joel Henrysson, Riccardo Tamburini ir Andreas Frengstad įžvalgos. Kiekvienas iš jų atskleidžia savo unikalų asmeninį požiūrį į šio grakštaus gyvūno medžioklę bei dalinasi istorijomis iš medžioklės vaizdinguose Švedijos, Italijos ir Norvegijos kraštovaizdžiuose.
Stirnos savo dydžiu prilygsta dideliam šuniui. Vasarą jų kailis nusidažo rausvai ruda spalva, o žiemą – pilkšva. Toks prisitaikymas prie aplinkos bei susiliejimas su besikeičiančiais kraštovaizdžiais leidžia ne tik prisitaikyti prie kintančių oro sąlygų įvairiais sezonais, bet ir pagerina išlikimo galimybes.
Kai žiemą ima trūkti maisto, stirnos formuoja bandas, o patinai įtvirtina teritorijas, kad pritrauktų kitas pateles. Šie gyvūnai tikrai labai mėgsta valgyti! Jų dieta – įvairi, susidedanti iš lapų, žolės, uogų, pumpurų ir net medžio žievės. Italų medžiotojas Riccardo Tamburini teigia: „Stirna priklauso unikalų skrandį turintiems atrajotojams, kuriems reikia maitintis iki 10–12 kartų per dieną. Taigi, dėl nuolatinio judėjimo jas gana lengva pastebėti. Perpratus sezoninio elgesio ypatybes, atitinkamai padidėja medžioklės sėkmės tikimybė.“
Patinai gali pasigirti ragais, kuriuos kasmet nusimeta ir vėl atsiaugina – tai daug pasako apie jų jėgą ir sveikatą. Tuo tarpu patelės ragų neaugina. O baltos dėmės leidžia atpažinti jauniklius. Stirnų reprodukcinis ciklas unikalus tarp raguočių. Jos poruojasi vasarą, kai maisto gausu, todėl joms nereikia kaupti riebalų kaip kad vėlesniais sezonais. Rujos metu stirnos itin reaguoja į vienos kitų šauksmus, tad jas galima pamatyti iš arti, o tai ypač aktualu fotografams, gamtos stebėtojams bei medžiotojams.
Kiekvienas medžiotojas stirnas medžioja dėl savų priežasčių. Joel Henrysson medžioklės kelias pagrįstas giliu dėkingumu gamtai ir jos teikiamoms kulinarinėms dovanoms. Į stirnų medžioklę jis žiūri kaip į būdą užmegzti ryšį su gamta bei pamaitinti savo šeimą. Riccardo Tamburini mano, jog stirnų medžioklė itin tinkama pradedantiesiems, nes šie gyvūnai gerai matomi atvirose erdvėse dienos metu.
Tuo tarpu Andreas Frengstad į stirnų medžioklę atvedė bičiulis, pakvietęs jį prisijungti stirnų rujos metu. Norvegas netrukus suprato, kad medžiojant šiuos nuostabius gyvūnus teks susidurti su tam tikrais iššūkiais: „Juos dažnai sunku pastebėti aukštoje žolėje dėl mažo dydžio. Be to, labai svarbu žinoti medžioklei tinkamą atstumą, išmanyti vėjo kryptis bei turėti omenyje aštrius šių gyvūnų pojūčius.“
Gamtos elementų įvaldymas – labai svarbus stirnų medžioklės elementas. „Visuomet būtina atkreipti dėmesį į vėjo kryptį, nes stirnos, kaip ir dauguma žvėrių, yra itin jautrios kvapams. Pastebėjau, jog vėjo kryptis šiek tiek keičiasi saulėtekio ir saulėlydžio metu. Stirnos taip pat labai jautrios staigiems judesiams, tad venkite jų ir apsirenkite taip, kad susilietumėte su aplinka“, – pataria Joel.
Joel Henrysson
Sezoniniai pokyčiai daro didelę įtaką stirnų elgesiui ir jų buveinių pasirinkimui. Atšiauriomis žiemomis stirnos dažniausiai formuoja bandas. Tai – medžiotojams jau puikiai žinoma išlikimo strategija. Joel pastebi, jog rugpjūtį pasibaigus rujai, patinai lieka savo teritorijose ir dažnai jose „patruliuoja“. Rudeniui įsibėgėjus, jie ieško tankių miškų prieglobsčio, o prasidėjus drėgnai pietų Švedijos žiemai persikelia į aukštesnes, sausesnes vietas.
Iki šiol Europoje populiariausias stirnų medžiojimo būdas – laukti jų pasislėpus ar lėtai sekti. Šiam metodui būdinga kantrybė, leidžianti medžiotojams priartėti prie stirnų tam, kad būtų galima kuo tiksliau pataikyti. Šis būdas apima ramų vaikščiojimą ir sekimą, naudojant natūralią dangą bei vadovaujantis vėjo kryptimi.
Stirnų medžioklė Europoje laikoma esminiu laukinės gamtos valdymo komponentu. Tai padeda kontroliuoti stirnų populiaciją, kuri kitu atveju gali sukelti didelę žalą žemės ūkiui ir tapti ekosistemos disbalanso priežastimi. Medžioklė suteikia galimybę suvaldyti laukinę gamtą bei tobulėti asmeniškai, ypatingą dėmesį skiriant gyvūno aplinkos ir etiškos medžioklės praktikos supratimui.
Sėkmingai stirnų medžioklei reikia specializuotos įrangos. Joel pabrėžia kokybiškų žiūronų ir patikimo ginklo stovo svarbą, atsižvelgiant į mažą gyvūnų dydį. „Merger LRF XL50“ puikiai tinka stirnų atpažinimui, nes siūlo gerą vaizdo kokybę ir jautrumą, tad galima įžiūrėti jų ragus“, – sako švedų medžiotojas. Kalbant apie ginklus, Andreas teikia pirmenybę universaliausiems: „Thermion 2 LRF XP50 Pro“ ir „Thermion Duo DXP50“ dėl savo našumo ir universalumo yra mano mėgstamiausi įrenginiai, leidžiantys efektyviai medžioti visą dieną, nereikalaujant atskiro dieninio taikiklio.“
Nustatyti, ar gyvūnas yra suaugęs, ar jauna patelė, gali būti sudėtinga, be to, tam reikia daug kantrybės. Tačiau aukščiausios kokybės įrenginiai, tokie kaip „Telos LRF XP50“ arba „Merger LRF XL50“, gali atskleisti tam tikras lyties savybes, pavyzdžiui, ragus, o tai padeda vykdant gyvūno atranką. Riccardo Tamburini pabrėžia, jog naudojant šiuos prietaisus galima nustatyti gyvūnų amžių ir lytį.
Jis taip pat tyrinėja kai kuriuos naujesnius „Pulsar“ modelius, pavyzdžiui, daugiaspektrinį „Merger Duo NXP50“, pasižymintį dviem kanalais: „Full HD“ skaitmeniniu naktiniu ir terminiu 640 x 480 @ 17 µm.
„Šiuo metu išbandau naująjį „Merger DUO NXP50“ – man patinka, kad patogiai galiu juo naudotis viena ranka. Skaitmeninis jutiklis atveria neįtikėtinas detales dienos metu, o šilumos jutiklis puikiai pasitarnauja prieblandoje, tad tai tikrai universalus įrenginys“, – pažymi Riccardo. Pirmenybę jis taip pat teikia ir „Axion LRF XG35“ monokliui dėl jo portabilumo ir tikslumo.
Tinkamos stirnos pasirinkimas nėra tik įgūdžių reikalas – tai ir etikos išbandymas. Labai svarbu gebėti kuo tiksliau nustatyti elnio amžių, sveikatos būklę bei genetiką, nes renkantis vyresnes ar mažiau pageidaujamų bruožų turinčias stirnas, prisidedama prie tvirtos ir sveikos populiacijos. Etiški medžiotojai taip pat teikia pirmenybę bandos gerovei, taikydamiesi į sužalotus ar senus gyvūnus. Įgūdžiai ir tinkama įranga yra būtini norint nustatyti, ar verta šauti.
Taigi, stirnų medžioklė yra sudėtinga žinių, pagarbos ir gamtosaugos niuansų sąveika, apdovanojanti ypatingais potyriais, kurie siekia gerokai toliau nei vien medžioklė.
Andreas Frengstad
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.