Termovizija gali padėti pamatyti tai, kas nematoma, tačiau pilkųjų zonų lieka net ir čia. Viena jų – dažnai linksniuojamas NETD terminas ir tai, kaip jis yra reklamuojamas bei matuojamas.
Mes, Pulsar, anksčiau dalijomės tik jutiklio NETD. Kiti prekių ženklai linksta prie sistemos NETD. Nuo šiol, mes naudosime abu. Koks jų skirtumas? Ar vienas yra geresnis už kitą? Ir kodėl priėmėme tokį sprendimą? Skaityk ir sužinok.
NETD yra naudojamas prietaiso šiluminiam jautrumui matuoti ir reiškia triukšmo ekvivalentinį temperatūrų skirtumą. Paprasčiau tariant, jis nurodo mažiausią temperatūros skirtumą, kurį gali užfiksuoti termovizinis prietaisas.
Dar paprasčiau suprasti pateikus tokį pavyzdį – įsivaizduok, kad turi du termovizinius prietaisus. Vieno jų NETD yra didelis, o kito – mažas. Jei į savo ranką pažvelgsi su pirmuoju, ją matysi kaip vieną šilumą spinduliuojančią dėmę. Tačiau su antruoju bus galima įžiūrėti ne tik delną, bet ir atskirus pirštus ar net nagus.
NETD paprastai matuojamas milikelvinais (mK). Tai – rinkos standartas. Suprasti skaičius lengviau yra žinant, kad vienas Kelvino laipsnis yra lygus vienam Celsijaus laipsniui. Tad jei prieš save matai skaičių 25 mK, tai bus tas pats, kas 0,025 C. Svarbu atsiminti, kad abi skalės – Kelvino ir Celsijaus – nėra tapačios matuojant temperatūrą. Tačiau, kadangi jų laipsnių reikšmės yra vienodos, toks tiesioginis palyginimas šiuo atveju yra galimas.
NETD yra ypač svarbus tais atvejais, kai šiluminis kontrastas yra žemas, pavyzdžiui, lyjant lietui ar esant rūkui. Tokiomis sąlygomis skirtingų objektų, esančių matymo lauke, temperatūra gali būti panaši. Tokiu atveju, kuo žemesnis yra NETD, tuo geriau bus galima atskirti ir atpažinti skirtingus objektus bei įžvelgti net smulkias detales. Visai kaip minėtame pavyzdyje su ranka.
Šiuo metu dažnai matome tokias NETD vertes kaip 40, 35, 25 ir 18 mK. Kuo žemesnė NETD vertė, tuo garsiau neretai yra reklamuojamas termovizinis prietaisas. Tačiau svarbu prisiminti, kad šie skirtumai dažniausiai matomi tik esant drėgnam orui arba laboratorijose. Lauke, kai oras sausas ir giedras, atskirti, kurio prietaiso NETD yra 35, o kurio – 25 mK, yra ypač sudėtinga. Tokiomis aplinkybėmis daug svarbesnė yra erdvinė rezoliucija. Visgi kol kas pasilikime prie jautrumo.
Paprastai yra naudojami du termovizinių prietaisų NETD: jutiklio ir sistemos. Mes, Pulsar, visada dalindavomės jutiklio NETD. Šią vertę gauname iš „Lynred“ – Prancūzijos bendrovės, kuri gamina mūsų jutiklius ir juos testuoja laboratorijose.
Jutiklio NETD yra mažiausias temperatūros skirtumas, kurį jutiklis gali atskirti esant fiksuotam triukšmo lygiui. Tai – pagrindinė jautrumo vertė, kuri neapima tokių papildomų faktorių kaip vaizdo apdorojimo algoritmai ar filtrai. Tai reiškia, kad ją galima dar labiau pagerinti pasitelkus programinę įrangą.
Turbūt jau buvo galima nuspėti, kad sistemos (arba prietaiso, kameros) NETD yra gaunamas prie jutiklio pridėjus programinės įrangos algoritmus. Ar tai – blogas dalykas? Tikrai ne – kruopščiai ir optimaliai parinkti vaizdo apdorojimo nustatymai gali sumažinti triukšmo lygį ir tuo pat metu išsaugoti naudingus signalus ir detales.
Vis dėlto kai kurie gamintojai šiuos vaizdo apdorojimo algoritmus naudoja perteklinai. Nors su jų pagalba ir galima pasiekti mažesnį sistemos NETD, lygiai taip pat jie gali ir sumažinti vaizdo detalumą ir informatyvumą.
Kita problema, susijusi su pertekliniu šių algoritmų naudojimu – galimas vaizdo strigimas arba susiliejimas judinant termovizinį prietaisą. To rezultatas – prietaisas, statiškoje padėtyje veikiantis neblogai, tačiau prireikus pažvelgti pro objektyvą judant, vaizdas suprastėja. Tai gali sukelti rimtų problemų – ypač su termoviziniais taikikliais.
Dėl to svarbu prisiminti, kad nesvarbu, kiek algoritmų bus pridėta prie vaizdo, pagerinti galima tik sistemos NETD vertę – pradinis jutiklio NETD visada bus toks pat.
Įdomu tai, kad tiek jutiklio, tiek sistemos NETD matavimo metodologijos skiriasi. Nepaisant to, jutiklių gamintojai, ypač Europoje, paprastai laikosi tam tikrų standartų.
Matavimo procesai visada vyksta laboratorijose, kuriose taip pat gali pasitaikyti nedidelių skirtumų. Vis dėlto atlikus nepriklausomus tyrimus Europoje pagamintiems jutikliams, jų rezultatai greičiausiai būtų beveik identiški vertėms, kurias nurodo gamintojai.
Su sistemos NETD situacija yra kiek kitokia. Nors matavimai taip pat vyksta laboratorijose (bent jau mūsų atveju), kadangi gamintojai naudoja patentuotus algoritmus, jų reguliavimas yra panašus į laukinių vakarų pažabojimą – beveik neįmanomas.
Todėl mes, Pulsar, esame įsitikinę, kad pirmiausia reikėtų atsižvelgti į jutiklio NETD ir tik tada – į sistemos NETD.
Sistemos NETD pradėjome dalintis visai neseniai, kadangi manėme, jog jutiklio NETD yra objektyvesnis. Tačiau nuo šiol, pažvelgus į Pulsar prietaiso specifikacijų lapą, čia bus galima išvysti du skaičius. Pirmąjį, NETD, kuris yra originalus jutiklio skaičius, nurodytas gamintojo. Ir antrąjį, sistemos NETD, kuris apskaičiuojamas pritaikius mūsų apdorojimo algoritmus.
Pagrindinė priežastis, kodėl nusprendėme žengti šį žingsnį – truputį palengvinti tavo kasdienybę. Kadangi daugelis gamintojų slepia savo jutiklių NETD, tai apsunkina tikslų termovizinių prietaisų palyginimą. Matant mūsų prietaisų sNETD, juos bus galima paprasčiau palyginti su kitais, tuo pat metu omenyje turint ir tikrąją prietaiso NETD vertę.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.