Nuo lauko iki šaldiklio – kaip užtikrinti, kad žvėriena būtų kokybiška ir kuo maistingesnė? Riccardo Tamburini, patyręs medžiotojas iš Italijos, sutiko pasidalinti keletu praktinių medžioklės patarimų, padėsiančių užtikrinti aukštą mėsos kokybę.
Pastaruoju metu medžiotojai vis labiau gilina savo su medžiokle susijusias žinias ir vis daugiau apie ją išmokta. Dar prieš keletą metų manėme, kad elnieną galima kepti tik po ilgo marinavimo raudonajame vyne su žolelėmis ir kadagioar pipirų uogomis. Tuo tarpu dabar žinome daug daugiau jos paruošimo būdų.
XXI-ojo amžiaus medžiotojui sumedžioti gyvūną tapo nebe taip svarbu, tačiau kai tai nutinka, jis stengiasi padaryti viską, kad išvengtų švaistymo ir suvartotų kiekvieną gyvūno kūno gramą. Augant medžioklės kultūrai, šiandien jaužinome, ką daryti prieš ir po šūvio tam, kad užtikrintume maksimalią medžiojamųjų gyvūnų mėsos kokybę.
Kai kurie biologiniai tyrimai rodo, kad gyvūno patiriamas stresas turi įtakos jo mėsos kokybei. Stresas „suvalgo“ glikogeną, stabdydamas pieno rūgšties gamybą, kuri yra būtina mėsos brendimui.
Glikogenas – tai naudojimui paruošta gyvūno energija. Šią medžiagą gamina kepenys, ji kaupiasi raumenyse. Tai padeda gyvūnui įveikti visas sudėtingas situacijas, pavyzdžiui, pabėgti nuo plėšrūnų ar šunų būrių, ieškoti maisto ar išgyventi šaltuoju metų laiku.
Gyvūnai patiria išskirtinai didelį stresą varomųjų medžioklių metu, kai mažame miško plote juos apsupa daug medžiotojų kartu su savo šunimis. Tai sukelia didelį stresą gyvūnams, ypač jei juos medžioja šunų būriai. Varomosiosmedžioklės taip pat reiškia prastą šaudymo tikslumą, nulemiantį tai, kad gyvūno karkasas bus paimtas praėjus daug laiko nuo šūvio. Atitinkamai, bus vėluojama ir išdarinėti bei užšaldyti savo sumedžiotą žvėrieną.
Visi žinome, jog šaldymo procesą būtina pradėti kuo greičiau – blogųjų bakterijų dauginimasis sustoja tada, kai skerdenos temperatūra pasiekia apie 7 C°. Tai reiškia, jog žinodami, kiek laiko užtruksime tol, kol galėsime paimti gyvūną (tai reikia atlikti per dvi valandas), galime įvertinti, ar verta paleisti šūvį. Jei per ilgai lauksite prieš pradėdami šaldyti, sumažės gautos elnienos vertė.
Taip pat žinome ir tai, kad jei dėl blogo šūvio (pavyzdžiui, į pilvą) iššvaistysime daug laiko neatšaldydami gyvūno, greičiausiai mėsą užterš bakterijos ir mes jos gaminti nebegalėsime.
Riccardo Tamburini
Jei įvyksta bent vienas iš aukščiau paminėtų dalykų, Italijoje skerdenos parduoti mes nebegalime. Todėl šiandien jau suprantame ir gebame įvertinti, kurie medžioklės būdai yra prastesni už kitus, atsižvelgiant į jų metu gautos mėsos kokybę. Pavyzdžiui, varomoji medžioklė, kuri labai populiari ne tik Italijoje, bet ir visoje likusioje Europoje, tikriausiai nėra pats geriausias medžioklės būdas, jei norime geriausios kokybės elnienos. Kodėl?
Visų pirma, tokiu būdu medžiojami gyvūnai patiria didelį stresą. Visų antra, skerdenos išdarinėjamos ir šaldomos tikpasibaigus varomai medžioklei (kai kuriose šalyse gajus puikus įprotis skerdeną išdarinėti nedelsiant), taigi, praėjus daug laiko nuo šūvio. Trečia, egzistuoja prasto nusitaikymo rizika – medžiojant tokiu būdu susiduriame su didele tikimybe pataikyti į gyvūno pilvo sritį.
Taigi, mėsą iš varomosios medžioklės galima gaminti tik „senuoju būdu“ – ilgai marinuojant ir ilgai kepant. Nors tokia mėsa nėra pavojinga vartoti žmonėms, vis dėlto geriau nevalgyti vidutiniškai keptos ir nepakankamai apdorotos mėsos, kadangi raumenyse yra daug bakterijų. Jos miršta tik esant aukštai temperatūrai. Tai ypač svarbu kalbant apie šernieną, nes šernai yra zoonozės nešiotojai – kaip ir naminės kiaulės.
Didelės raiškos „Pulsar“ terminiai įrenginiai, tokie kaip „Telos LRF XL50“ arba „Merger LRF XL50“, gali būti itin naudingi laikantis aukščiau pateiktų patarimų. Kaip? Pirma, šis medžioklės būdas nesukelia gyvūnui streso, kadangimedžiotojas yra pasislėpęs ir dažniausiai dirba dideliu atstumu. Antra, tokie prietaisai užtikrina patikimą objekto identifikavimą, kuris yra labai svarbus etiškai medžioklei, siekiant nustatyti kuo tikslesnį gyvūno amžių ir lytį. Trečia, detalus vaizdavimas užtikrina kuo tikslesnį šūvį, todėl skerdena gali būti greitai surenkama ir išdarinėjama.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.