Medžioklė reikalauja daugybės įgūdžių, o gebėjimas tiksliai nusitaikyti – tik vienas iš jų. Vis dėlto, labai svarbus. Turėti omenyje reikia ir tai, kad, įpratus prie dieninės optikos, termovizinę įvaldyti gali prireikti dar nemažai laiko. Kad būtų bent kiek paprasčiau, paprašėme dviejų patyrusių šaulių ir termovizorių gerbėjų patarimų. Stefan Orman, medžiotojas ir karinio šaudymo instruktorius iš Švedijos, pasakoja apie techniką, o Riccardo Tamburini, medžiotojas iš Italijos, dalijasi įžvalgomis apie šaudymą su termoviziniais taikikliais.
Riccardo: Praktika, praktika ir dar kartą praktika. Kaip sakoma, „Be praktikos ir ausin nepataikysi“.
Stefan: Pirmiausia reikia užimti gerą šaudymo poziciją. Gera šaudymo pozicija taip pat apima ir techniką – kaip laikai šautuvą, kaip prispaudi jį prie peties, kaip leidi atatrankai pereiti per kūną. Svarbu, kad ji tai padarytų tinkamai, nes priešingu atveju pasikeis šūvio kryptis, o tai lems netaiklumą. Taigi, šaudymo padėtis. Labai labai svarbu. Taip pat negalima pamiršti stabilumo. Turėtum už šautuvo jaustis patogiai. Nesvarbu, ar stovi, ar sėdi, ar guli. Turėtum būti atsipalaidavęs, bet vis tiek tvirtai laikyti ginklą, kad nesusižeistum dėl didelės atatrankos.
Stefan: Taikikliai yra tik įrankiai. Jie gali būti naudingi skirtingiems dalykams. Taigi, jei žiūrėsi pro kažką, kas turi didelį bazinį priartinimą, akivaizdu, kad tai bus tikrai geras tolimojo nuotolio taikiklis. Tačiau iš mažesnio atstumo jis veiks tragiškai. Taigi, geriausias taikiklis būtų tas, kuris buvo specialiai sukurtas konkrečiam tikslui. Jei ketini vykti į varomąją medžioklę, tavo pagrindinis taikiklis tikriausiai bus raudonojo taško, kuris neturi paralakso, arba optinis taikiklis su baziniu 1x priartinimu, plačiu matymo lauku ir geru šviesos pralaidumu, su 1-4x arba 1-8x priartinimo lygiu. Jei gali įsigyti kintamo priartinimo, mažo paralakso optinį taikiklį, skirtą medžioklei, arba tokį, kuris neturi paralakso, tai bus geriausias varomosios medžioklės įrankis. Jei ruošiesi sekti, efektyviau būtų naudoti didesnį bazinį priartinimą. Pavyzdžiui, 2-12x arba 3-20x. Tačiau tikriausiai taip pat norėsi turėti gana didelį objektyvą, kuris gerai praleistų šviesą, nes ketini būti lauke anksti ryte, vėlai vakare, o kartais net naktį, kai nėra šviesos. O tada labai svarbu turėti optinį taikiklį su geru šviesos pralaidumu.
Jei medžioji gyvūnus, į kuriuos gali šauti naudodamasis termovizoriumi, taikomos tos pačios taisyklės.
Riccardo: Manau, kad svarbiausias dalykas tiems, kurie nori pagerinti savo taiklumą naudodami termovizorių, yra naudoti tolimatį – įvertinti atstumus naktį nėra lengva.
Tokiu atveju labai padeda balistinis skaičiuotuvas. Su juo tau nereikės pridėti kelių atstumų prie optinio taikiklio profilių. „Pulsar Stream Vision Ballistics” dėka užtenka prišaudyti optinį taikiklį vienu atstumu ir visus balistinius duomenis įtraukti į profilį. Tada programa atliks smūgio taško korekcijas ir parodys jas tavo taikiklio ekrane.
Riccardo: „Thermion 2 LRF XP50“, be abejo. Jis turi integruotą tolimatį, kuris taip pat gali veikti skenavimo režimu, todėl nereikia kaskart spausti matavimo mygtuko.
„Thermion“ vaizdo kokybė jau yra tapusi legendine, o norint pasiekti geriausių rezultatų, labai svarbu, kad vaizdas būtų aiškus. Galimybė pasirinkti 8 spalvų paletes, 10 skirtingų tinklelio tipų ir 11 tinklelio spalvų suteikia galimybę visada pasirinkti geriausią derinį šaudymui. Galiausiai, „Picture-in-Picture“ langelis labai padeda būti dar tikslesniam.
Riccardo Tamburini
Stefan: Medžiotojas turės perskaityti specifikacijas pats. Visada sakau žmonėms, kad žiūrėtų į matymo lauką. Matymo laukas ir aptikimo nuotolis parodys, kokiam tikslui buvo sukurtas optinis taikiklis. Ne visada brangiausias taikiklis yra geriausias, o pigiausias – ne visada blogiausias. Kai turi mažesnės galios optinį taikiklį, gali jį pagaminti naudodamas mažiau medžiagų, pavyzdžiui, mažesnį objektyvą. O kai kuriais atvejais – net mažesnį jutiklį. Pažiūrėkim į „Talion XG35“. Nuostabus optinis taikiklis su plačiu matymo lauku. Dar platesniu nei „Thermion 2 LRF XP50 Pro“. Jis turi didesnį NETD, tačiau daugeliui medžioklių Europoje, pavyzdžiui, šernų, platus matymo laukas bus reikalingesnis.
Jei medžioji lapes arba šaudai iš didelio atstumo ir tai yra leidžiama kaip, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ar JAV medžiojant kojotus, tuomet daug svarbiau yra ilgesnis atstumas. Rinkčiausi ką nors su didesniu objektyvu ir mažesniu atstumu tarp gretimų pikselių centrų. Taip gausi glaudesnį pikselių klasterį ir didesnį bazinį priartinimą.
Tačiau prisimink, kad joks optinis taikiklis nepadarys tavęs geresniu šauliu. Taikiklis yra tik įrankis, kuris palengvina darbą.
Stefan: Jie paprastai neturi geros pradinės technikos. Jie niekada jos neišmoko. Taigi, jie pradeda kurti įpročius, kurie jiems nepadės. Pirmajam šūviui reikia gero gaiduko paspaudimo; geros šaudymo padėties, kuri leidžia užtikrinti stabilumą ir tinkamą atatranką; ir tinkamo kvėpavimo. Nepamiršk kvėpuoti. Labai labai svarbu išmokti teisingai kvėpuoti.
Yra daug žmonių, kurie dažnai dalyvauja šaudymo varžybose, tokiose kaip IPSC, PRS ir t.t. Primygtinai siūlyčiau paprašyti kurio nors iš šių šaulių pagalbos, nes jie galės parodyti, kaip elgtis su ginklu ir kaip tobulinti taiklumą.
Viena didžiausių klaidų, kurias matau darant, ypač, kai žmonės mokosi šaudyti į judančius taikinius, yra ta, kad perkraudami šautuvą jie užsuka užraktą ir pakelia galvą iš už optinio taikiklio. Visada turėtum stebėti taikinį, t. y., kai žiūri pro taikiklį, žiūri į taikinį; visada turi taikinį savo akyse. Visada. Nenustoki taikytis. Lėtai paspausdamas nuleistuką, visą laiką turi išlaikyti dėmesį į taikinį. Ir kai šūvis nuaidi, tai turėtų būti staigmena. Jei bandai iš anksto numatyti šūvį, elgiesi neteisingai. Turi nustebinti save. Ir po to, kai šūvis nuaidi, vis tiek turi taikytis. Būtinai taikykis. Pamatys, kaip pagerės tavo taiklumas.
Jei bandai numatyti šūvį, vadinasi, ruošiesi atatrankai, o tai reiškia, kad nepataikysi. Tai labai labai blogas įprotis, kurio neturėtum ugdyti. Kaip tai ištaisyti? Šaudyti sausai. Praktikuokis be šovinių. Paprašyk, kad draugas tave pažiūrėtų. Jei nuleistuką nuspausi netinkamai, jis tai pamatys. Šaudyk su abiem atmerktomis akimis. Tai yra labai labai svarbu. Tai būtina, jei nori sekti priešais esantį taikinį. Jei šaudai užmerkęs vieną akį, jei turi didelį priartinimą, šautuvo vamzdžio pakilimas gali suklaidinti. Nusitaikymas užtruks per ilgai. Taigi, laikyk abi akis atviras. Tavo rega turi būti kuo profesionalesnė.
Riccardo: Termoviziniai taikikliai neparodo realaus vaizdo. Taikinys, kurį matai ekrane, yra pasiekiamas per kelis žingsnius: germanio lęšis gauna šiluminę spinduliuotę, kurią jutiklis apdoroja naudodamas algoritmą. Taip ekrane pamatai atkurtą vaizdą. Nors kokybė labai gera, reikia atsižvelgti į kai kuriuos dalykus: visų pirma, skaitmeniniai arba termoviziniai prietaisai daro didelę įtaką bendram objekto dydžiui. Tada labai sunku suprasti atstumą. Paskutinė problema yra ta, kad skaitmeninis matymas sumažina matymo lauko gylį: nelengva suprasti, kaip toli vienas nuo kito yra du skirtingi karšti taikiniai; taip atsitinka, visų pirma, su prietaisais, kurių bazinis priartinimas yra 1x, bet, ačiū Dievui (bei tyrimų ir plėtros skyriui), „Pulsar“ neturi jokio įrenginio su šia verte: turėsi mažesnį matymo lauko kampą, tačiau geriau suprasi matymo lauko gylį. Tada tik tavo žinios (kurių kartais nepakanka) gali tau padėti, bet jei turi integruotą tolimatį arba kitą prietaisą su šia svarbia funkcija, būsi 100 % taiklus.
Riccardo: Priklauso nuo to, kiek laiko praleidi šaudykloje ir kiek laiko praleidi laukinėje gamtoje stebėdami gyvūnus su termovizoriumi. Daugelis žmonių mano, kad norint stebėti gyvūnus lauke naktį reikia monoklio, tačiau aš visada siūlau naudoti termovizinį taikiklį (žinoma, be šautuvo) kaip monoklį tam, kad geriau suprastum savo įrangą. Galbūt net pasikviesk draugą, kuris turi kitokį termovizinį prietaisą, kad galėtumėte palyginti.
Kitas patarimas – stebėdamas gyvūnus pradėk žaisti su skirtingais taikikliais (vėlgi, be ginklo). Aš naudoju M56Fi: taikiklio linijų taškų atstumas (nuo centro) 100 metrų atstumu yra 10 centimetrų, todėl paprasčiausiai žinodamas tai galiu geriau suprasti gyvūno kūno matmenis. Jei neturi balistinio skaičiuotuvo, gali pasinaudoti šia informacija, kad galėtum lengviau koreguoti smūgio tašką.
Stefan: Tapti taikliam neužtruks labai ilgai, jei turi tvirtus pradmenis. Sunkiausia yra įvaldyti techniką. Turi būti šaudykloje, turi nepamiršti kiekvieną kartą viską daryti lygiai taip pat. Kartą vienas mano draugas pasakė protingą mintį: „Gerai šaudyti nėra sunku. Sunku kiekvieną kartą viską daryti lygiai taip pat.“
Stefan: Geriausias būdas greitai patobulėti – praktikuotis. Kreipkis į žmones, kurie moka šaudyti. Aš kreipčiausi į varžybose dalyvaujančius šaulius. Šie žmonės bus patys geriausi pagalbininkai. Arba jei turi draugą, kuris yra šaudymo instruktorius kariuomenėje. Tačiau IPSC, PRS varžybų šauliai yra geriausi, nes jų technikos, palyginus su olimpinių žaidynių šauliais, yra daug tinkamesnės naudoti medžioklėje.
Tai sakydamas neturiu omenyje, kad bėgiojame aplink šaudydami gyvūnus, nes mes to nedarome. Tačiau atsiduriame stresinėse situacijose, kuriose viskas vyksta gana greitai. Tai reiškia, kad ne visada galime stovėti patogiausioje pozicijoje.
Riccardo: Žinau, kad nėra lengva įsigyti aukščiausios klasės termovizorių, tačiau bet kuriam potencialiam pirkėjui siūlau papildomai paišlaidauti ir įsigyti geriausią rinkoje esantį prietaisą. Kaip mes sakome Italijoje, „Kas daugiau išleidžia, tas daugiau sutaupo“. Tokiu būdu turėsi įrenginį, pagamintą iš geriausių dalių, kuris užtikrins geriausią įmanomą vaizdą bet kokiu atstumu be jokių papildomų, programinės įrangos uždėtų filtrų. Taip rezultatas gali būti net geresnis nei realybė.
Stefan Orman
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.