We wrześniu nie tylko pojawiają się pierwsze jesienne liście i nastają chłodniejsze dni, ale także rozpoczyna się okres godowy jeleni szlachetnych. W tym czasie bardzo ważna jest precyzyjna identyfikacja zwierząt, a zwłaszcza możliwość określenia ich wieku. Włoski myśliwy Riccardo Tamburini dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat sezonu łowieckiego i mówi o zaletach korzystania w tym czasie z urządzeń termowizyjnych.
Połowa września to ważny moment dla każdego myśliwego, ponieważ oznacza początek okresu godowego jeleni szlachetnych. W lesie rozbrzmiewają ryki wielkich byków, gotowych walczyć o kontrolę nad haremem samic. Największy samiec gromadzi grupę samic (łani) w celu prokreacji. Jednocześnie mniejsze byki także próbują kopulować z łaniami, gdy dominujący samiec jest zajęty walką lub wyczerpany po potyczkach.
We Włoszech, w odróżnieniu od wielu innych krajów, polowanie w tym okresie jest zabronione, pozostaje więc nam jedynie obserwować ten fascynujący spektakl i słuchać towarzyszących mu odgłosów.
Jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko wsłuchiwać się w ryki samców w nocy (wtedy jest to łatwiejsze), więc stosowaliśmy pewien przelicznik, aby określić liczebność samic. W moim rejonie łowieckim na każdego ryczącego jelenia przypada ok. sześć samic. Prawdą jest również to, że doświadczony myśliwy potrafi rozpoznać, czy ryczący jeleń to stary, czy młody samiec. Brzmią one zupełnie inaczej, a jeśli ktoś ma dobre ucho, może łatwo ocenić wiek byka, nie widząc go.
Riccardo Tamburini
Obecnie nasza praca jest o wiele łatwiejsza niż kiedyś. Byki są bardziej pewne siebie, gry ryczą nocą na otwartej przestrzeni, a technologia termowizyjna pozwala nam je obserwować w ciemnościach. Odpowiednio dostosowując ustawienia urządzenia, możemy także policzyć odnogi poroża, co pozwala lepiej określić, z jakim osobnikiem mamy do czynienia. Ponadto jelenie tarzają się w roślinności, aby sprawiać wrażenie większych. Oddają także mocz w podmokłych miejscach, po czym tarzają się w powstałym błocie. Wszystko to można łatwo dostrzec za pomocą urządzeń termowizyjnych.
Jelenie szlachetne stosują „kapitałową” strategię rozwoju, więc poroże pozwala określić wiek zwierzęcia. Dodatkowych informacji dostarcza budowa ciała, ponieważ młody samiec może wyglądać podobnie do starego osobnika, który już zrzucił poroże. Jednak ich budowa ciała, sylwetka i położenie szyi, gdy poruszają się w otwartym terenie, są zupełnie inne (90° między szyją a tułowiem u młodych i 30-45° u starszych samców).
Wszystkie te szczegółowe informacje, dotyczące budowy ciała, sylwetki i jakości poroża, możemy łatwo uzyskać, obserwując jelenie w nocy przez termowizor.
Włoski urząd ochrony środowiska wspiera wykorzystanie urządzeń termowizyjnych do obserwacji zwierząt w okresie godowym, ponieważ dostarczają one bardziej szczegółowych informacji niż standardowe lornetki czy urządzenia nasłuchowe. Moją ulubioną jest paleta kolorystyczna Black Hot, w której poroże, chłodniejsze niż otoczenie, jest widoczne na wyświetlaczu urządzenia w kolorze czarnym.
Poprzez regulację jasności i kontrastu możemy poprawić widoczność zwierzęcia na tle otoczenia, aby móc łatwiej policzyć odnogi poroża. Zalecam ustawienie niskiego kontrastu (3/20) i średniej jasności (9/20), aby uzyskać wyraźne tło i uniknąć zmęczenia oczu, zwłaszcza podczas dłuższej obserwacji.
Wybierając odpowiedni sprzęt, najlepiej jest wziąć pod uwagę urządzenia z wyższej półki, takie jak monokulary Telos LRF XL50 / LRF XP50 lub lornetki Merger LRF XL50 / LRF XP50. Dlaczego? Pozwalają one nie tylko skutecznie rozpoznawać zwierzęta w różnych sceneriach i warunkach pogodowych, ale także zapewniają szczegółowy obraz, który jest przydatny przy określaniu wieku i płci zwierząt.
Monokular Telos LRF XP50 charakteryzuje się niezwykłą czułością termiczną, dzięki czemu jest w stanie wykryć najmniejsze różnice temperatur. Model Telos LRF XP50, dzięki zastosowaniu sensora termowizyjnego HD o rozdzielczości 1024×768 pikseli w rozstawie 12 µm, zapewnia jeszcze bardziej szczegółowy obraz. Nawet przy kilkukrotnym powiększeniu pozostaje on ostry przy minimalnym poziomie szumu. Pozwala to skutecznie uzyskać wszystkie informacje i zidentyfikować zwierzę, co jest niezwykle ważne w okresie godowym.
A jeśli ktoś woli lornetki? To świetnie! W tym przypadku najlepszym wyborem będzie model Merger LRF XL50, ze względu na niezwykle czuły sensor termowizyjny HD o rozdzielczości 1024×768 pikseli w rozstawie 12 µm. Jednocześnie szerokie pole widzenia umożliwia obserwację dużego obszaru, dzięki czemu lornetka Merger LRF XL50 będzie idealnym narzędziem w okresie rykowiska, gdy jelenie wychodzą na otwartą przestrzeń.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.