Rugsėjį ne tik pasirodo pirmieji rudeniniai lapai ir ima vėsti oras, bet ir prasideda tauriųjų elnių rujos sezonas. Šiuo laikotarpiu itin svarbu kuo tiksliau atpažinti gyvūnus, o ypač – tinkamai nustatyti jų amžių. Italų medžiotojas Riccardo Tamburini sutiko pasidalinti savo asmeniniu požiūriu į medžioklės sezoną bei aptarti šiluminių prietaisų naudojimo privalumus.
Rugsėjo vidurys yra labai svarbus kiekvienam medžiotojui, kadangi būtent šiuo metu prasideda jaudinantis tauriųjų elnių rujos sezonas. Tomis dienomis miške aidi didžiųjų patinų, pasirengusių kovoti dėl patelių haremo kontrolės, riaumojimas. Paprastai didžiausias tauriųjų elnių patinas susirenka grupę tauriųjų elnių patelių, su kuriomis nori poruotis. Tuo tarpu mažesni elnių patinai taip pat mėgins poruotis su tomis pačiomis patelėmis, kai tik dominuojantis elnias bus užsiėmęs kovomis arba nusilpęs nuo mūšio.
Daugelyje šalių šiuo laikotarpiu medžioti nedraudžiama, tačiau, pavyzdžiui, Italijoje medžioklė uždaroma būtent per rują, tad galime tik stebėti ir klausytis šio gražaus įvykio, dalyvaudami poravimosi procese.
Prieš kelerius metus rujojančius patinus galėjome girdėti tik naktį (tuo metu jų lengviau klausytis), todėl taikėme tam tikrus koeficientinius rodiklius suskaičiuoti pateles. Mano medžioklės plote kiekvienam riaumojančiam elniui tenka daugmaž šešios patelės. Tiesa ir tai, kad geras medžiotojas gali nustatyti, ar riaumojantis elnias yra senas patinas, ar jaunesnis: jų balsai visiškai kitokie. Jeigu esate profesionalas, nesunkiai nustatysite ir girdimo (bet nematomo) elnio amžių.
Riccardo Tamburini
Šiandien mūsų darbas daug lengvesnis nei anksčiau. Taurieji elniai drąsiau riaumoja atviroje erdvėje naktį, o šiluminės technologijos leidžia juos pamatyti tamsoje. Žaisdami su prietaiso nustatymais taip pat galime suskaičiuoti elnių ragų smaigalius ir geriau suprasti, kokį gyvūną turime priešais save. Be to, elniai dažnai išsivolioja įvairioje augmenijoje, kad atrodytų didesni. Šiam tikslui pasiekti jie taip pat šlapinasi ir voliojasi purvinose vietose. Visa tai galima lengvai užfiksuoti termoviziniais prietaisais.
Taurusis elnias yra „kapitalinis veisėjas“ (angl. capital breeder), todėl pagal ragus galima spręsti apie šio gyvūno amžių. Kūno sandara taip pat suteikia papildomos informacijos, nes kartais jauno patino vainikas, būdamas nukaręs ir panašus į seno patino, gali klaidinti. Tačiau jų kūno sandara, laikysena ir kaklo padėtis einant lauke visiškai skiriasi (90° kampas tarp kaklo ir kūno jauno ir 30-45° seno patino).
Tai – visa informacija, kurią galime gauti stebėdami areną naktį: kūno sandara, laikysena ir ragų kokybė – yra detalės, kurias galime lengvai identifikuoti naudodami termovizinį prietaisą.
Italijos laukinės gamtos departamentas pritaria tam, kad rujos metu gyvūnai būtų stebimi naudojant termovizinius prietaisus. Šie prietaisai suteikia išsamesnės informacijos nei standartiniai žiūronai ar pasiklausymo prietaisai. Mano mėgstamiausias nustatymas – juoda karštoji paletė, kai prietaiso monitoriuje ragai rodomi juodi, nes jie yra šaltesni už aplinką.
Reguliuodami ryškumą ir kontrastą, galime pagerinti gyvūno matomumą fone, todėl lengviau suskaičiuosime ant ragų esančius smaigalius. Rekomenduoju naudoti mažą kontrastą (3/20) ir vidutinį ryškumą (9/20), kad fonas išliktų ryškus ir išvengtumėte akių nuovargio, ypač stebint ilgesnį laiką.
Renkantis tinkamą įrangą geriausia rinktis aukštos klasės prietaisus, pavyzdžiui, „Telos LRF XL50 / LRF XP50“ arba „Merger LRF XL50 / LRF XP50“. Kodėl? Jie ne tik padės veiksmingai pastebėti gyvūnus įvairiuose kraštovaizdžiuose ir įvairiomis oro sąlygomis, bet ir pateiks detalų vaizdą, kuris taps patogus nustatant gyvūnų amžių ir lytį.
„Telos LRF XP50“ pasižymi ypatingu šiluminiu jautrumu, todėl prietaisu galima pastebėti net mažiausius temperatūros skirtumus. „Telos LRF XL50“ užtikrina dar detalesnį HD vaizdą, nes pasižymi 1024×768 @ 12 µm HD termovizoriaus jutikliu. Net kelis kartus priartinus vaizdą, jis išlieka ryškus ir su minimaliu kiekiu triukšmo. Tai reiškia, kad lauke galite efektyviai atpažinti gyvūną ir surinkti visą informaciją apie jį, o tai labai svarbu rujos sezono metu.
Ar labiau esate žiūronų gerbėjas? Puiku! Šiuo atveju geriausias pasirinkimas būtų „Merger LRF XL50“ dėl itin jautraus HD 1024×768 @ 12 µm terminio jutiklio. Tuo tarpu platus matymo laukas leidžia aprėpti didelius plotus, tad „Merger LRF XL50“ yra idealus įrankis rujos sezono metu, kai į atvirus laukus išeina taurieji elniai.
Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.