Featuring:
Magnus Winbjörk
„Termowizja znacznie ułatwiła mi codzienne życie i pracę” – mówi szwedzki fotograf przyrody Magnus Winbjörk. Zdaniem fotografa korzystanie z urządzeń termowizyjnych pozwala mu nie tylko robić lepsze zdjęcia, ale także pracować w bardziej etyczny sposób.
„Termowizja ma wiele do zaoferowania fotografom dzikiej przyrody, a korzyści z jej zastosowania jest jeszcze więcej. Wciąż odkrywam nowe sposoby na wykorzystanie urządzeń termowizyjnych w codziennej pracy. Wiele zalet termowizji można dostrzec dopiero wtedy, gdy samemu się ją wypróbuje i przekona o jej możliwościach” – mówi Magnus.
Podstawową zaletą termowizji w kontekście fotografii jest możliwość widzenia w ciemności, co pozwala twórcy na uzyskanie lepszej jakości zdjęć.
„Oczywiście to bardzo pomaga w fotografowaniu zwierząt, zwłaszcza tych dzikich i płochliwych, które są zwykle aktywne o świcie i zmierzchu. Dzięki urządzeniom termowizyjnym można je zlokalizować jeszcze przed pojawieniem się wystarczającej ilości światła do zrobienia zdjęcia. Gdy mogę znaleźć zwierzęta na długo przed nastaniem świtu, mam więcej czasu, aby ustawić się w dobrym miejscu, wybrać interesujący kadr i stworzyć warunki do uzyskania lepszej jakości zdjęć, kiedy będzie wystarczająco dużo światła” – dodaje fotograf.
Magnus zapewnia, że chociaż najbardziej oczywistą zaletą jest możliwość widzenia w ciemności, termowizja przydaje się także za dnia.
„Podczas poszukiwań ptaków w zimowych, górskich warunkach niektóre z nich trudno jest dostrzec gołym okiem. Przykładem są białe pardwy. Ale ponieważ lornetka termowizyjna wykrywa ciepło, pozwala łatwo zauważyć białego ptaka nawet na śniegu” – mówi fotograf.
Magnus Winbjörk
Dodaje również, że termowizja jest bardzo przydatna w poszukiwaniu ciemno umaszczonych zwierząt w lasach mieszanych, gdzie oprócz sosen występuje także gęsty podszyt: „Mimo że łosie są bardzo duże, często kryją się w cieniu krzewów. Trudno je dostrzec gołym okiem, a także przez zwykłą lornetkę. Ale nawet w bardzo gęstym podszycie można znaleźć luki, przez które da się zobaczyć zwierzę. Wtedy nieoceniona jest termowizja, które pomaga wydobyć więcej szczegółów”.
Magnus zwraca również uwagę na to, że urządzenia termowizyjne pomagają mu zachować ostrość widzenia i uniknąć zmęczenia oczu.
„Wyobraźmy sobie, że jest zima, środek dnia. Wszystko na ziemi jest białe, drzewa są pokryte śniegiem, a słońce świeci naprawdę intensywnie. W takich warunkach trudno jest nie mrużyć oczu i trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne. Dlatego podczas korzystania z tradycyjnych urządzeń optycznych oczy szybko się męczą. „Termowizja umożliwia obserwację bez nadwyrężania wzroku, co sprawia, że wyprawy w teren stają się przyjemniejsze” – dodaje Magnus.
Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia noktowizyjnego lub termowizyjnego upewnij się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami i używaj go tylko wtedy, gdy jest to dozwolone. Ambasadorzy naszej marki pochodzą z różnych krajów i dużo podróżują, co pozwala im testować różne urządzenia. W żadnym przypadku nie zachęcamy do nielegalnego korzystania z naszych urządzeń ani nie popieramy takiego postępowania. Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących eksportu i sprzedaży jest dostępnych na stronie: Export and Sales Restriction Policy.